nahoru

Čínský hoch, kterému vyrvali bulvy, dostane umělé oko. Jak tento přístroj funguje?

Stanislav Drahný6. září 2013 • 06:00
Čínský hoch, kterému vyrvali bulvy, dostane umělé oko. Jak tento přístroj funguje?
foto: Profimedia.cz

Šestiletý čínský chlapec, kterému zřejmě jeho teta vyloupla obě oči, dostal naději, že ještě v budoucnosti alespoň částečně uvidí. Expert z nemocnice v Hongkongu nabídl, že hochovi zdarma poskytne tzv. bionické oko.

Šestiletý Kuo Pin byl nalezen minulý měsíc nedaleko svého domova v severočínské provincii Šan-si s vydloubanýma očima. Podle svědectví matky si chlapec odešel 24. srpna zahrát fotbal. Protože se dlouho nevracel, rodiče se ho vydali hledat. Našli ho po čtyřech hodinách se zkrvavenou tváří na poli za městem. V první chvíli si mysleli, že dítě někde upadlo a ublížilo si, pak si však všimli, že mu někdo vyloupl oči.

Podezření padlo na obchodníky s lidskými orgány. Podle vyšetřovatelů se ale nakonec ukázalo, že pachatelem byla chlapcova teta. Usvědčily ji stopy Pinovy krve na jejích šatech, což potvrdily testy DNA. Co ženu k hroznému činu vedlo, není jasné, podle jejího manžela (bratra hochovy matky) prý byla „bláznivá“. Ona sama nám už důvod svého počínání neřekne, šest dní po činu spáchala skokem do studně sebevraždu.

Jak pomoci dítěti?

Podle lékařů malý Pin stále ještě nechápe, co se mu přihodilo. Nerozumí prý ani tomu, proč najednou nic nevidí, a ptá se, proč je kolem taková tma.

Pinův příběh napřed v médiích oběhl a pak dojal celý svět. Do nemocnice, kde leží, přicházejí dárky a přání uzdravení ze všech kontinentů. Ten asi největší mu přinesl hongkongský lékař Dennis Lam. Chce chlapce převést na svou oční kliniku v jihočínském Šen-čenu a tam mu implantovat přístroje, které by mu – alespoň částečně – navrátily zrak. V první chvíli alespoň takové, které by umožnily orientovat se trochu v prostoru.

Pro delší budoucnost je důležité, že Pin má podle všeho nepoškozené zrakové nervy. Až dospěje (respektive až mu doroste hlava do dospělé velikosti, což bude asi za deset let) by tak hoch mohl vidět prostřednictvím voperování takzvaných bionických očí. Lamova klinika slíbila poskytnout malému pacientovi zdarma veškerou potřebnou péči, včetně materiálu v hodnotě asi dvou milionů korun.

Naděje v technologii jak ze Star Treku

Jak funguje bionické oko? Může navrátit člověku bez očí zrak? Vypadá to trochu jako ze scifi, ale je to možné. Člověk vybavený touto technologií sice nevidí úplně dokonale, ale alespoň rozezná předměty ve svém okolí. Zařízení se skládá z malé kamery, již má pacient připevněnou na brýlích. Ta posílá signál do miniaturního počítače na opasku (nebo i na brýlích). Tam se signál zpracuje a bezdrátově je vyslán do miniaturní destičky obsahující elektrody, které dráždí nervové buňky napojené na oční nerv.

První modely – ještě s čipem o rozlišení pouhých 16 bodů – poprvé voperovali ve Spojených státech šesti pacientům už před jedenácti lety. Po nějaké době, kdy si jejich mozek musel zvykat na příjem a zpracování nových signálů mohli tito lidé vidět světlo a stín a také větší předměty. „Nedokážu rozpoznat jednotlivé obličeje, ale vidím je jako tmavé stíny,“ řekl tehdy jeden z nich Terry Byland. Jeho svět se skládá z 16 světlých a tmavých plošek.

Další verze pak umožňovala vidět svět složený z 64 čtverečků. Dnes se používají čipy ještě o generaci výkonnější, které obsahují 256 bodů. S takovými už se dá, samozřejmě s omezeními, docela fungovat. Existuje naděje, že než Pin vyroste, bude tato technologie ještě o něco dokonalejší.

Následující fotografie ukazují, jak přibližně lidský mozek vnímá obraz složený z 256 bodů. Tedy takový, jaký dnes pacientům poskytují moderní bionické oči. 

Na ulici...

 

Při rozhovoru...

Stanislav Drahný
Diskuse ke článku