nahoru

Uklízečky jsou populárnější profese než poslanci. Doktoři vedou

Jan Jandourek5. září 2013 • 10:00
Povolání
Povolání
• foto: 
Profimedia.cz

Tak už víme, koho si lidé ve společnosti váží. V podstatě žádné překvapení. Úcty požívají lékaři a pohrdaní jsou politici.

Za skoro desetiletí se úcta občanů k představitelům jednotlivých profesí moc nezměnila. Jak plyne z průzkumu CVVM zcela jednoznačně kolem devadesáti procent obliby vedou lékaři, přes tři čtvrtě populace oceňuje vědce, zdravotní sestry a učitele na vysoké škole.

Kupodivu jsou na šestém místě i soudci se svými 66 procenty, mají jen o tři procenta víc než soukromí zemědělci. Na konci pelotonu se nachází na 20. místě novinář (43 procent), kněz (38 procent), pak ministr (37 procent), uklízečka (34 procent) a úplné dno představuje poslanec (25 procent).

Je to pozoruhodné, protože podle toho, co člověk běžně slyší, to tak nevypadá. Na doktory se nadává kvůli plným čekárnám a zanedbaným nemocem, učitele nemáme rádi, protože mají dva měsíce prázdnin a týrali nás i naše potomky, soudci jsou pomalí a jejich rozsudky často nepochopitelné.

Na samém dně

Dno společenské obliby je též zajímavé. Všechno, co víme o politice, víme od novinářů, od koho jiného. Neobliba duchovních nepřekvapí, když si většina populace myslí, že upálili Jana Husa a kradou a zneužívají děti a ještě stejně žádný Bůh není, takže to ani není čím omluvit.

Ministři a poslanci jsou ale jiná káva. Jsou to přece lidé, kteří vytvářejí zákony a pak je uvádějí vládnutím do života. Právě tohle by přece mělo patřit k nejprestižnějším profesím. Kromě toho o tom, kdo bude poslanec, rozhodují lidé sami ve volbách. Naplňuje se tu zřejmě pravidlo, že jak lidé mohou o někom rozhodovat, tak si příliš neváží.

Nebohé uklízečky, bez kterých by se život záhy zastavil, a my zahynuli ve špíně, si toto podřadné postavení na společenském žebříčku nezaslouží. Kromě lékařů a všelijakých záchranářů jsou to paní, jejichž práce nesnese odkladu a výsledek je hned vidět.

Nějak také není jasné, jestli platí, že řemeslo má zlaté dno. Řemeslníky, co pracují rukama, oceňuje tak polovina obyvatel. Volání po tom, že máme děti dát na řemesla, zřejmě nebude moc úspěšné, protože řemeslnou práci občané oceňují tak nějak napůl.

V čem je klíč takového rozložení preferencí? K tomu se jistě v debatě vyjádříte sami. Pracovně navrhuji hypotézu, že lidé oceňují profese, které jsou náročné na přípravu a jsou v určitý okamžik někdy záležitostí života nebo smrti. Proto ti lékaři, soudci a vědci. Na konci pak máme profese, u kterých lidi napadne, že tohle by zvládli sami, protože uklízet a žvanit umí každý.

Je na tom něco pravdy, jen je pak otázka, proč jsme se všichni nedali na uklízení a politiku.

 

Diskuse ke článku