nahoru

Jaké největší poklady se nalezly v Česku

Stanislav Drahný4. září 2013 • 16:19
poklad
poklad
• foto: 
Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Sen asi každého milovníka historie (a nejen jeho) si splnil při vycházce do přírody na Litoměřicku. Na turistické cestě nedaleko Tříkřížového vrchu (Kalvárie) nalezl 4000 let starý poklad.

Zlaté a bronzové šperky a bronzové sekyrky vyhrabala pravděpodobně divoká prasata a nálezce tak na poklad upozornili. Muž z Ústí nad Labem, jehož jméno nebylo zveřejněno, nález z doby únětické kultury odevzdal státu a tak – pokud máte zájem – můžete poklad tento víkend vidět v teplickém muzeu. 

Nález pokladu na Litoměřicku je sice jedinečný ale nikoliv ojedinělý. České země jsou totiž díky pohnuté historii na poklady poměrně bohaté.

Sedm tisíc duhovek

Největší poklad u nás byl nalezen už roku 1771. Tehdy spatřil nádeník Jan Koch na břehu potoka u Podmokel na Rokycansku několik duhovek (zlatých mincí z doby Keltů). Myslel, že se jedná o mosazné knoflíky, a tak je donesl dětem na hraní. To, že si děti hrají se zlatem, objevil údajně až místní židovský obchodník.

Odměna za poklad

Poctivý nálezce z Litoměřicka má podle zákona nárok na odměnu, odhadem v řádech desetitisíců korun.

Odměna se vypočítává z ceny nálezu podle posudku archeologů z Akademie věd ČR.

Nálezce má nárok na deset procent hodnoty.

Když se začal po „mosazných knoflících“ nápadně shánět, místní lidé začali lidé prohledávat okolí nálezu. Úspěšně! Problém byl v tom, že podle tehdejších zákonů nalezené zlato patřilo vrchnosti.

Když kníže Fürstenberk, který byl tehdy majitelem křivoklátského panství, začal pátrat, kam se „jeho“ zlato podělo, drábové a vyšetřovatelé shromáždili 4211 duhovek o váze 28 kg. Při dalším vyšetřování jich zabavili ještě 18,5 kg, a to nějaké mince určitě u podaných neobjevili.

Celkem se odhaduje, že u Podmokel leželo až 7 tisíc zlatých duhovek o váze 50 kilogramů. Bohužel z nálezu už mnoho nespatříte, většinu duhovek dal kníže přetavit na dukáty.

Hrnce stříbrňáků a zlaťáků

Většina pokladů u nás pochází z období třicetileté války. Tehdy lidé ukrývali peníze na nejrůznějších místech. Stříbrný z té doby nalezl u Černovického potoka v Soběslavi před čtyřmi lety František Dedek. Na stavbě jezu objevil 2,5 kg stříbrných mincí z počátku 17. století.

Velký nález stříbrných mincí na Šumavě učinili archeologové v městečku Kašperské Hory. Při rekonstrukci zdejšího náměstí nalezli pod zemí hrnec s téměř čtyřmi tisíci mincemi. Zakopal ho zámožný měšťan během třicetileté války – a už si ho nikdy nevyzvedl.

Stanislav Drahný


Diskuse ke článku