nahoru

Bratříčku, zavírej vrátka! Vlci ve francouzských Alpách terorizují ovce

luh4. září 2013 • 15:01
Vlci
Vlci
• foto: 
Profimedia.cz

Na konci 30. let vlci ve Francii vyhynuli. Počátkem 90. let se sem vrátili a dnes čítají stovky kusů. Evropská unie jásá nad ekologickým úspěchem posledních dekád, pastevci úpí. Za posledních pět let je vlci připravili o 20 tisíc ovcí.

Být vlkem ve francouzských Alpách musí být vyloženě prima život. Panuje tu poměrně mírné klima, tisícihlavá stáda ovcí jsou pár skoků daleko a lovci skoro žádní - za posledních pět let proběhl odstřel pouhých pěti vlků z odhadovaného počtu 250. Za stejnou dobu zkonzumoval jeden vlk na alpských svazích v průměru stovku jehňat a ovcí.

Místní pastevci mluví o konci své živnosti. Slovo "enviromentalismus" považují za nadávku. "Něco takového mohou vítat jen lidé z města," cituje list New York Times francouzského pastevce Bernarda Bruna. "Ptejte se nás, jestli bychom vrátili žraloky do Středozemí. Všichni budeme pro - já se nekoupu, tak proč bych nechránil žraloky."

Úděl bezdomovců

Vláda mu vyplácí jako náhradu za ulovené jehně 90 eur a za ovci 160. Ovšem náklady na zabezečení stád jdou do tisíců. Nejprve je třeba snížit průměrný stav stáda z tisícovky na 750 kusů, aby bylo lépe ohlídatelné. Pak je třeba dokoupit hlídací psy, které je rovněž třeba krmit. V zimě se ovce musí na noc zamykat. I tak si loni vlci odnesli z Brunova stáda 180 ovcí.

Život pastevce vypadá při pohledu z města idylicky, jenže ve skutečnosti se spíše podobá údělu bezdomovce. Během léta na pastvinách se svým stádem většinou spí. Hlídací psi jsou často nekontrolovatelní a napadají výletníky. Roční zisk z tohoto druhu podnikání odpovídá sotva minimální mzdě ve Francii.

K odstřelů vlků prakticky nedochází - je třeba mít zvláštní povolení na likvidaci každého jednotlivého kusu - a jejich populace utěšeně roste asi o pětinu ročně. A poroste dále - takřka každý svah ve francouzských Alpách spásá nějaké to stádo a žádný přirozený nepřítel na obzoru.

luh


Diskuse ke článku