nahoru

Zpackané vyšetřování vraždy. Co se stalo v Egyptě

Stanislav Drahný4. září 2013 • 12:00
Smrt matky s dcerou v Egyptě, pravděpodobně po požití jedu, se stala hitem letošního léta. Zatím se neví, proč a čí rukou přišly o život.
Smrt matky s dcerou v Egyptě, pravděpodobně po požití jedu, se stala hitem letošního léta. Zatím se neví, proč a čí rukou přišly o život.
• foto: 
Facebook.com

Případ smrti Moniky Kramné a její dcery Kláry v egyptském letovisku stále obklopuje řada nejasností. Kromě nových nepříliš podložených nových informací, je na vině zřejmě i přinejmenším ledabylá práce egyptských vyšetřovatelů a lékařů.

Pro oživení paměti: Těla šestatřicetileté ženy a její osmileté dcery objevil v noci na 30. července v pokoji hurgadského hotelu Titanic Palace jejich manžel a otec. Petr Kramný poté tamním lékařům řekl, že rodina celý předchozí den trpěla střevními a žaludečními problémy. Protože to není v Egyptě nic neobvyklého, lékaře ani nevolali.

To co se odehrálo potom, splňuje parametry toho nejtvrdšího hororu. Kramný v televizi Nova uvedl, že večer před smrtí svých blízkých ještě odešel pro vodu. Po návratu si pak lehl k dceři do postele a usnul. Ve tři hodiny v noci, se prý probudil a zjistil, že tělo jeho dcerky je již studené. Poté okamžitě rozsvítil a viděl, že dívka je celá flekatá a fialová. „Řval jsem na manželku, ať vstává, že se něco stalo. Ona ležela zády k nám a vůbec nereagovala. Když jsem jí otočil, měla otevřené oči a pusu a byla také celá fialová. Snažil jsem se je oživit, ale ony už prostě byly mrtvé, celé fialové,“ líčil pro zpravodajský pořad Střepiny.

První, o čem vyšetřovatelé uvažovali, byla otrava jídlem. Divné bylo jen, že postihla pouze dvě oběti v celém velikém hotelu. Pochybnosti o celém případu vyvolalo svědectví egyptského lékaře, který řekl, že obě mrtvé měly žaludky rozleptané silným jedem. Pokud by došlo k otravě jídlem, jak by se žíravina mohla objevit v žaludku obětí, aniž by poleptala ústa a jícen? Teoreticky to však možné je, za předpokladu, že by jim tuto látku vpravil někdo injekční stříkačkou přímo do žaludku – nejspíše až po smrti. To by ovšem znamenalo, že smrt matky a dcery nebyla nešťastnou náhodou, ale šlo o úkladnou, předem připravenou, vraždu. Egyptská policie k tomuto závěru zřejmě dospěla a Petra Kramného – jako svědka a zároveň možného podezřelého – už šest týdnů zadržuje v zemi.

Diskuze a dohady

Pod články na internetových serverech se čile diskutuje, zda je otec rodiny vrahem, či nikoliv. Objevují se texty o šťastném a příkladném manželství, stejně jako svědectví o neshodách mezi oběma partnery.

Policie mnoho z vyšetřování neřekla a tak novináři krouží okolo a vyptávají se osob, které více či méně rodinu Kramných znaly. Výsledkem je směsice obvinění a těžko uvěřitelných konstrukcí. Například, že otec rodiny měl velké dluhy. Před vymahači, kteří hrozili, že pokud nezaplatí, ublíží jeho rodině, odjel do Egypta, ani to mu ale nebylo nic platné. Objevila se i spekulace, že Moniku možná před smrtí někdo znásilnil, ale pitva, kterou lékaři v Egyptě provedli, už nedovoluje toto obvinění potvrdit ani vyvrátit.

Zpackané vyšetřování

Vůbec postup egyptské policie a lékařů je zřejmě kapitola samo o sobě. Tak například, místo velkého ohledávání stop, prý již druhý den mohla hotelová služba pokoj, kde k neštěstí došlo, uklidit a připravit pro další hosty. Samotná pitva těl pak trvala na evropské poměry příliš dlouho a těla, která poté přišla do Česka ke kontrolnímu ohledání, byla v takovém stavu, že ani čeští soudní patologové odpovědi na otázky vyšetřovatelů podat nemohli.

V tisku vyšel i názor jednoho jeho kolegy, že Petr Kramný v zaměstnání přicházel do styku s jedy. Mohl si tak prý možná vzít nějakou smrtící látku do Egypta a tam jí použít. Proč ale pašovat přes letištní kontrolu nebezpečné látky a riskovat odhalení? Navíc jak jed ukrýt v omezeném prostoru zavazadla před manželkou a dcerou? Další problém Egypta jako místa vhodného pro plánování úkladné vraždy spočívá v tom, že v této zemi za podobné činy platí hrdelní trest. Navíc, za odsouzení k smrti můžeme pro Evropana považovat i víceletý pobyt v egyptském vězení. Přitom muselo být jasné, že se Egypťané budou snažit za každou cenu odvrátit vinu od případného selhání hotelu nebo jeho personálu. Z této logické úvahy zdánlivě vyplývá, že plánovat si vraždu v Egyptě může jenom šílenec.

Jak očistit jméno?

Jenže ukázalo se, že neschopnost tamní policie sehnat dostatek důkazů, které by obstály před evropským soudem, je až nepředstavitelná. Zdálo by se, že elitní lékaři a policejní důstojníci, často vystudovaní ve Franci či Británii, kteří obvykle podezřelá úmrtí cizinců vyšetřují, budou postupovat jako nejlepší západní profesionálové. Leč v tomto případě tomu tak podle všeho nebylo. Egyptští policisté vyšetřování zřejmě opravdu totálně zpackali (záměrně nebo úmyslně?) a my se pravdu o záhadné smrti matky a dcery v rudomořském letovisku dost možná nikdy nedozvíme.

Petru Kramnému tak hrozí, že se podezření ze spáchání hrozného činu nikdy nezbaví. Jak celou problematiku dosti bizarně shrnul server Extra: „Podle těchto informací se nabízí myšlenka, že Kramný svůj údajný čin, který ale vůbec nemusel spáchat, dlouho plánoval a záměrně situoval do Afriky.“ Co s tím?

INFOBOX

Možné příčiny smrti matky a dcery v Egyptě

Vražda ze žárlivosti.
V tomto případě by byl vrahem Petr Kramný. Spekuluje se také, že manželství nebylo úplně bezproblémové a Monika se prý chtěla po dovolené nechat rozvést

Sebevražda ze zoufalství.
Monika Kramná mohla v depresi (možná i ze svého manželství) spáchat sebevraždu a přitom otrávit i svou dceru

Pomsta.
Vraždit mohl někdo z personálu hotelu, se kterým měl Petr Kramný údajně ostré spory. Mluví se i o vymahačích dluhů, kteří prý už dříve Kramnému vyhrožovali

Nešťastná náhoda.
V lahvi, ze které se Monika a Klára Kramných napily, byla nedopatřením látka proti hmyzu nebo nějaký jiný jed. Zmatená pitva by pak maskovala vinu hotelového personálu

Stanislav Drahný


Diskuse ke článku