nahoru

V Egyptě uvěznili čápa. Mysleli, že je to vyzvědač

Stanislav Drahný2. září 2013 • 18:02
čáp
čáp
• foto: 
Profimedia.cz

Podezřelého ptáka, o kterém se domníval, že pracuje jako špion, objevil, odchytil a předal polici jeden egyptský vlastenec. Podezřelý, podle všeho čáp, se pohyboval ve společnosti dalších čtyř příslušníků svého druhu v egyptské provincii Qena, asi 450 km jihovýchodně od Káhiry.

Policisté po důkladném ohledání ptáka na policejní stanici nalezli na opeřenci neznámé elektronické zařízení. Usoudili proto, že opeřenec mohl působit na egyptském území jako vyzvědač. Jelikož s čápem se přece jen běžnému vyšetřovateli špatně komunikuje, přizvali si úřady na pomoc veterináře. Ti zjistili, že se záhadný přístroj není speciální bomba ani špionážní přístroj, ale vysílačka, jejíž pomocí francouzští ornitologové sledovali čapí migrace.

Vedoucí veterinářů v Qeně  Ayman Abdalláh tamním novinářům, kteří se o případ zajímali, vysvětlil, že „rozhodně nebyla odhalena nová opeřená Mata Hari“. Potvrdil navíc, že přístroj byl nefunkční, rozbil se prý nedlouho potom, co pták překročil hranice Francie.

Egyptským vlastencům to, že neobjevili cizího špióna, zřejmě přišlo trochu líto, a tak čápa nechali pro jistotu ještě „ve vazbě“. Příkaz k jeho propuštění totiž může vydat jedině státní zástupce. Až tak učiní, měl by nešťastný čáp opět volně odletět. Záhada opeřeného agenta se tak vyřešila, i když ne tak úplně. Abdalláh a další svědci nazývali zadrženého ptáka labutí. V kleci na policejní stanici však podle fotografií AP zcela jednoznačně zadržovali čápa.

V chaosu (po)revolučního Egypta podobných případů podezíravosti vůči neznámým lidem i zvířatům přibývá. Server Huffington Post, který o celé události referoval, uvádí další případy takovéto konspirační mánie. Například případ holuba, o kterém se jeho nálezce domníval, že nese v kroužku na noze mikrofilm, nebo existenci fámy, že za útoky žraloků u egyptských břehů mohlo izraelské spiknutí.

Stanislav Drahný


Diskuse ke článku