nahoru

Squattery z Vítkovy ruiny policie vyhodila. Devadesát záhadných firem v pustém domě zůstalo

Jan Jandourek2. září 2013 • 14:20
squatt
squatt
• foto: 
ČTK

Policie zase jednou ukázala ráznost tam, kde jí celkem nic nehrozí. Když vyklidila dům na spadnutí na pražském Pohořelci, který v sobotu obsadili squatteři, zadrželi těžkooděnci nikoli zrovna 27 českých pánů, ale 26 pánů a jednu slečnu. Co provedli? Obsadili chátrající dům, o který se nikdo nezajímá.

Dohromady mládež v sobotu večer několik chátrajících pražských domů obsadila, nebo u nich uspořádala happening. Motivem squatterů je, že chtějí poukázat na absurdnost a neudržitelnost pražské bytové politiky a trhu s nemovitostmi. Podle nich se vyplatí čekat na kupce a nechat budovu na prestižní adrese chátrat nebo spadnout. Podle nich je tu mnoho lidí, kteří žijí v obtížné situaci a bydlení je pro ně problém.

Fakt je, že dům na Pohořelci by měl přímo kypět životem. Podle obchodního rejstříku jej jako sídlo své firmy uvádí přes 90 firem, podnikatelů a advokátů. Nějak tu ale v té ruině nejsou vidět. Místo aby tu kapitalismus bujel tak, že sama rudá Čína a temný Wall Street zblednou závistí, nikde ani noha. Bylo by zajímavé se podívat na to, proč stará barabizna tyto firmy a podnikatele tak magicky přitahuje. Výraz mrtvá schránka je tu skoro doslovný.

V čem a jak asi podnikají? Objekt vlastní akciová společnost U svatého Michala. Má jen jednoho akcionáře a tím je firma Czech Property Investments (CPI) ovládaná podnikatelem Radovanem Vítkem. Že by panu Vítkovi došly peníze na opravy? Na to, že vybudoval realitní impérium a je miliardář, na dům na prestižní pražské adrese kašle.

Smrt státu a kapitálu

Samozřejmě, spořádaný pravicový volič se musí vyděsit, když čte hesla, kterými squatteři dům ozdobili. Třeba: „Squatting není problém, ale řešení. „Prázdné domy bezdomovcům.“ „Smrt státu a kapitálu.“ „Mrtvé domy, mrtvé město.“„Cikáni nemůžou za vaše zkurvený životy.“ „Mafiánům vyvlastnit.“ „S domy nejsou žerty“. A tak dále.

Mluvčí squatterů Radko Pytlíček potěšeně pravil: „Program všude běží, jak má. V domech je zábava, jídlo, pití. Na Pohořelci jsou třeba masáže zdarma, káva, dortíky i zmrzlina.“ V Křesomyslově ulici se pilo pivo, víno a vyučovala romština. Poměr zmíněných aktivit by byl pochopitelně zajímavý.

Rozumného člověka, když opomene masáže a zmrzlinu, pochopitelně napadne, že smrt státu bude znamenat, že babička nedostane příští měsíc důchod a mnozí rodiče plat, takže nedají vzpurným potomkům kapesné na nákup posledního modelu revolučního amplionu. Smrt kapitálu znamená totéž, protože kapitál je to, co lidé mají, takže až kapitál zhyne, nebudou mít nic, což se už v historii několikrát úspěšně podařilo. Nicméně každé revoluční heslo je třeba trochu přeložit do měšťáckého jazyka. V podstatě se tím chce říct, že mládež nebaví stát, který nefunguje a nelíbí se jim, že kapitál má jenom někdo a na ty druhé se jaksi nedostává, ať se přetrhnou, jak se přetrhnou.

Nechat jen fasádu

Lidé samozřejmě nemají lézt do domů, co jim nepatří. Zvlášť když jsou na spadnutí. Jenomže vždycky závisí jaksi na kontextu. Mluvčí Pytlíček tvrdí, že zásah byl zbytečný: „Dům je prázdný a chátrá, a to nejspíš záměrně. Firma chce zřejmě objekt změnit z bytového na administrativní. To, že se bude rozpadat, jí to má zřejmě usnadnit.“ Policie nejsou památkáři. Majitel si postěžoval, tak jistě museli konat. Jenže kdyby nekonali, stalo by se taky houby. Stejně by squatteři nakonec šli domů.

Striktně vzato, když něco někomu patří, může si to samozřejmě nechat chátrat. Jen si pamatujeme, jak se na mnoha místech chátralo tak dlouho, až se řeklo, že se s tím nedá nic dělat a ze starých domů se vyboural celý vnitřek, ponechala fasáda a uvnitř se počalo vesele betonovat. Konec konců to bude jednou architektura docela příznačná pro tuto epochu. Fasáda ještě stojí, uvnitř hniloba, potom beton a zářivky. A jedeme dál.

A co z toho máme?

Čistě psychologicky se jeden policii diví, že se takhle ztrapňuje. Z podivného baráku vyvlečou těžkooděnci mládež a nasadí jí želízka. Zřejmě proto, že je to celkem snadné. Na skutečné bosse si zatím netroufli, ti se jim smějí z Monaka a Jihoafrické republiky, smějí se i z tuzemska. Legrace plno. To jindy se český boss napije, někoho přejede, policie ho nechá uctivě telefonovat, je na svobodě.

Ale stejně to jednomu vrtá hlavou. Nepatří majitelé těch devadesáti firem nakonec mezi sociálně potřebné? Chudáci sídlí na adrese, kde se ani pořádně sídlit nedá. Neměl by se někdo na ně a jejich problémy zaměřit? Vždyť to je přímo podnikatelské ghetto, o takovém se nesní ani Romům z východního Slovenska.

Tedy stručně řečeno, kdyby se majitel o svůj dům staral a neudělal z něj ruinu a nenastěhoval tam virtuální podnikatelské subjekty, s kterými by si neporadili ani někdejší „krotitelé duchů“, neměli by se squatteři kam vlamovat. Copak mládež, ta si dala zmrzlinu a má dobrodrůžo, policie si odškrtne akci, pan Vítek má plesnivý dům zpět. Ale co z toho máme my?

Stále více mrtvé velkoměsto.

Ale netřeba propadat malomyslnosti. Magistrát už pokročil v oblíbeném podniku „Oživování Václavského náměstí“. Zatím se povedlo zlikvidovat stánky s klobásami, takže zůstaly luxusní hotely, herny a prostitutky a můžeme se těšit na avantgardní stánky s květinami. Dobrou chuť.Klíčová slova: info x, infox, policie, squatter, squatteři, PrahaDiskuse ke článku