nahoru

Bobošíková vítala Husáka, kandidovala za komunisty a teď bojuje proti socialistům

Jan Jandourek1. září 2013 • 12:00
Bobošíková vítala Husáka, kandidovala za komunisty a teď bojuje proti socialistům
foto: Jan Ignác Říha

Jana Bobošíková povede do voleb nové takzvaně liberálně konzervativní uskupení nazvané Hlavu vzhůru. Program tohoto hnutí se dozvíme časem. Ale kdybychom se ho nedozvěděli nikdy, vyjde to nastejno.

Pokud jde o logo nového politického útvaru, který Bobošíková a spol. vymyslí někde v kuchyni, zřejmě to bude kobra, taky má hlavu vztyčenou a mohla by mít klidně obličej paní Jany. Syčet paní předsedkyně jistě umí.

Bobošíková se domnívá, že svou podporu a sympatii jí dá najevo i zneuznaný vůdce české pravice Václav Klaus. Ten sice nikam kandidovat nebude, ale pokud jde o sympatie, tak ve svém poděkování dal v minulých dnech docela jasně najevo, jak si Jany Bobošíkové cení. Problém byl asi jenom v tom, že ve slepenci, který se rodil, by Klaus připomínal místo profesora spíše pověstného docenta Chocholouška mezi svými alternativně normálními klienty. Se zbytky zdravého rozumu toto angažmá tedy raději vzdal.

Jana Bobošíková nicméně tvrdí, že Václav Klaus přislíbil aktivní účast na volebních mítincích. Na tuto estrádu si rádi ještě počkáme, když už máme mít předčasné volby za nejméně půl miliardy, měla by to být jistě zábava aspoň na úrovni někdejší revue televize NDR Ein Kessel Buntes.

Nicméně je to zřejmě ten samý člověk, o kterém v souvislosti s Čunkovou aférou napsala 10. srpna 2007: „Václav Klaus se pustil do přímého zastrašování policistů, když prohlásil, že buď je vina na straně pana Čunka, nebo musí padat policejní hlavy.“ V květnu téhož roku se do Klause pustila za pasivitu: „Pasivitou a nepozorností přehlíží fašistickou rétoriku předsedy strany, které je on sám předsedou čestným? Proč člověk, který tak rád všechny kárá a mentoruje, ani nepozdvihl obočí nad Topolánkovou ‚nocí dlouhých nožů‘? Ale fakt je, že jinak na něj celé roky pěje jen chválu. Ostatně je jasné, že do prezidentské volby byla kdysi nasazena proti Švejnarovi, ne proti Klausovi.

Jen žádné mravokárné řeči

A tak ještě jedna hezká věta z ledna 2008: „A navíc ty mravokárné řeči o chování za komunismu a vyrovnání se s minulostí! To si také nechte od cesty, cožpak nevíte, že panu prezidentovi Klausovi komunisti nevadí? A že prezidentský kandidát Jan Švejnar se už nemůže dočkat, až budou v naší vládě?“ Řekla kandidátka komunistů. V lednu 2013 zase neváhala vyrazit do ulice Politických vězňů prosit o podporu komunistů v prezidentské volbě, protože si myslí to samé o Benešových dekretech a Unii. Současně si opatřovala podporu od ultrakonzervativního hnutí D.O.S.T., jehož známý příslušník Bátora kdysi pochodoval v průvodu s transparentem „Intelektuálové jděte už do hajzlu“. (To jen aby bylo jasné, na co profesor Putna reagoval svým slavným transparentem.)

Teď pro změnu proti socialistům

Bobošíková teď v sobě najednou objevila liberála a bojovníka proti socialistům všeho druhu. Od paní, která kdysi jako svazačka nadšeně v jihočeském kraji v srpnu 1987 vítala s kyticí rudých růží Gustáva Husáka, by to snad mohlo poněkud překvapit, ale každý má dělat, co umí.

 

Dva roky předtím vítala Husáka v Praze u orloje, takže se zřejmě jako vítací holčička osvědčila. Protože už tehdy byla coby jednadvacetiletá ve věku, kdy snad rozum pobrala, nešlo ji už – jak se to s vítacími holčičkami dělá – pozvednout a políbit do vlásků – ale i tak jí to v modré košili slušelo.

Pak nepřekvapí, že jako kandidátka na úřad prezidenta v rudých šatech kandidovala v roce 2008 za Komunistickou stranu Čech a Moravy. Od ní kritika socialistických tendencí skutečně sedí, takový člověk ví, o čem mluví.

A teď zase jednoznačně

Bobošíková se chce „jednoznačně vymezovat“ proti těm, kdo o sobě tvrdí, že jsou pravice a přitom žádná pravice nejsou, tedy TOP 09 a ODS. Dává jim za vinu, že v zemi v uplynulých letech způsobily „neuvěřitelný chaos“, zvyšovaly daně a ještě jim přičítá „nástup policejního státu“. Chaos a vyšší daně jí ještě uznáme, ale proč zrovna to poslední, to je trochu záhada. Zatím k výslechům chodili představitelé vlády a vládních stran, někteří si i ve vazbě poseděli. Jana Bobošíková asi přesně neví, co je policejní stát, sama ho zažila jen jako přenášení kytic rudých růží a v SSM jí to neřekli.

Bobošíková má zvláštní talent plácat neskutečné populistické nehoráznosti a přitom celkem nikoho nezaujmout. Loni v prosinci zdůvodňovala svoji další prezidentskou kandidaturu v jedné anketě takto: „Protože klesá vzdělanost našich dětí. Protože se naši rodiče bojí nemoci a stáří. Protože nechci jíst dioxinová vejce, potraviny se silniční solí a další hnus.“ Abychom byli v kontextu, všechny tyto hrůzy přičítala panství „Bruselu“. Že si za vzdělanost či nevzdělanost našich dětí můžeme sami a že pokud budeme bojovat proti dioxinovým vejcím, nepotřebujeme na to Bobošíkovou, je myslícímu celkem jasné. Příště zase Bobošíková vytáhne, jak nás „Brusel“ terorizuje přemrštěnými hygienickými předpisy a jistý segment lidu bude tomu všemu věřit současně. Je fakt, že funkce hlavního hygienika je ještě jedna z posledních, o kterou neměla univerzální politička zájem.

Již příští týden se dozvíme údajně některá jména lídrů a první ideje. Tu hlavní ale přece už známe. Hlavní ideou Jany Bobošíkové je, že je potřeba v každých volbách získat alespoň tři procenta hlasů, která jsou nutná pro získání státního příspěvku. Pak může jet mašina dál. S komunisty? S pravičáky? S marťany? To je přece jedno.

Diskuse ke článku