nahoru

Putin jako gay a Medveděv v podprsence. Kvůli obrazu teď utíká malíř z Ruska

Stanislav Drahný30. srpna 2013 • 14:19
Putin jako gay a Medveděv v podprsence. Kvůli obrazu teď utíká malíř z Ruska
foto: EPA

Ruský malíř, který namaloval prezidenta Putina jako ženu, požádal o politický azyl ve Francii. Zdá se to jako vyvrcholení absurdního skandálu, který postihl jednu petrohradskou galérii.

Vše začalo v pondělí, kdy policie vtrhla do malé soukromé galerie v Petrohradě, aby zkonfiskovala poněkud frivolní obrazy, na kterých malíř Konstantin Altunin zobrazil Vladimíra Putina a další důležité osobnosti Ruska jako gaye. Asi nejkontroverznější dílo zobrazuje Putina v narůžovělé noční košili, jak se dotýká vlasů premiéra Dmitrije Medveděva, který má ženské tělo oblečené pouze v podprsence a kalhotkách.

Policisté vyzbrojení samopaly vtrhli prý do galerie proto, že se k nim dostaly zprávy, že vystavené obrazy jsou nelegální. Strážci zákona výstavní prostor uzavřeli a přitom zkonfiskovali některá výtvarná díla. Nesdělili přitom, jaký zákon majitel porušil. Ale zcela jistě už něco později najdou, podle ruského právního řádu totiž hrozí za urážku veřejného činitele až roční vězení.

Rozhodne „odborník na extremismus“

Spolu s policisty se při zákroku angažoval Vitalij Milonov, což je jeden ze členů vedení města a zároveň autor zákona, který v Petrohradě zakázal propagaci homosexuality a pedofilie ještě předtím, než se tímto tématem začal zabývat ruský parlament a schválil legislativu platící pro celou zemi.

Na dalším zabaveném obraze byl ruský patriarcha Kirill s tělem potetovaným obrázky Lenina a Stalina. Poslední zabavené dílo, které má být – stejně jako dříve zmíněné obrazy – podrobeno expertíze „odborníka na extremismus“, má jméno „Erotické sny poslankyně Mizulinové“. Jelena Mizulinová je horlivá bojovnice za „protigayovský“ zákon, známá také pod přezdívkou „koště“ na gaye. Altunin ji nakreslil v policejní uniformě jak holí pod duhovým praporem hlavu mladého muže.

Nedlouho po razii 45letý Konstantin Altunin utekl do Francie a požádal tam o azyl. V Rusku přitom zanechal manželku a dvouletou dcerku. „Lidé, kteří zorganizovali moji výstavu, byli předvedeni na policii. Když jsem se to dozvěděl, rozhodl jsem se koupit letenku a okamžitě opustit zemi,“ řekl.

 

Stanislav Drahný
Diskuse ke článku