nahoru

Blízký východ si již chystá plynové masky

Jan Jandourek28. srpna 2013 • 17:02
tomahawk
tomahawk
• foto: 
Profimedia.cz

Stojíme kvůli Sýrii na prahu další světové války? Zatím nikdo nic takového nenaznačil, ale v létě roku 1914 taky nikoho nenapadlo, kam se všechno zvrhne. Můžeme stát na prahu hodně velké války.

Z toho zmatku kolem Sýrie nemusí být přímo světová válka, ale může to být válka aspoň „polosvětová“, což by úplně stačilo.  Je to jako když se sype hromada dříví nebo tyčinky ve hře mikádo. Od domina se obé liší tím, že nevíte, co kam spadne a co bude dál.

Když si představíme Blízký a Střední východ a jeho státy s desítkami milionů obyvatel, oblast důležitou strategicky ekonomicky, je jasné, že takový sud střelného prachu aby pohledal. Kde jinde se všechny problémy světa střetávají na tak malém prostoru? Válka o ropu a vodu, přelidněnost, chudoba, náboženský fundamentalismus, střet ruských, amerických a čínských zájmů, to by v tom byl čert, aby se z toho nějaký konflikt nevykřesal.

Všichni se zdají být pro

Spojené státy se dočkaly takové mezinárodní podpory pro zásah v Sýrii, že nemohly doufat ve větší. Arabská liga nabídla rozsáhlou podporu, stejně jako Turecko, podle izraelského listu Haarec se dokonce souhlasné hlasy ozývají i v Íránu. Washington dostal signál, že případný útok bude přijat s porozuměním. Ruský ministr zahraničí Lavrov prohlásil. „Pokud dojde k útoku, Rusko nepůjde do války po boku žádné strany.“

Rusové americké motivaci, totiž odvetě za chemický útok, nevěří, nebo aspoň říkají, že tomu nevěří. Prezident Ústavu Blízkého východu Jevgenij Satanovskij soudí, že je tu souvislost s íránským jaderným programem: „Podle informace expertů si má Teherán získat jaderné zbraně nejpozději v létě 2014. Předtím je třeba podle pravidel vojenské strategie rozdrtit jeho hlavního spojence a jediný most ke Středozemnímu moři – Sýrii“

Hoďte to sem

Nicméně ať si Rusové myslí cokoli, mezinárodní legitimita akce je založena na přesvědčení, že útok Spojených států (možná spolu s britskými a francouzskými silami) se bude měřit podle čistoty zásahu a množství ztrát.  Zkušenosti z minulosti ale zatím vždycky ukázaly, že žádný útok nebyl úplně čistý a beze ztrát.

Americká armáda má seznam cílů, který je částečně založen na výčtu 35 míst, které by rádi nechali zbombardovat příslušníci opozice a Svobodné syrské armády. Tento seznam obsahuje sídlo čtvrté obrněné divize nedaleko Damašku, sídlo prezidentské gardy, úložiště chemických zbraní a ústředí první a sedmé divize, které kontrolují přechod z Dará do Damašku.

Seznam také obsahuje několik armádních základen v blízkosti Latakie, aby vojáci ze Svobodné syrské armády mohli převzít kontrolu nad pobřežní čtvrtí a mohli poměrně snadno postupovat k Damašku z jihu. Vynechány nejspíš nebudou letecké základny, protože rebelové nemají žádné letecké síly a podlomením letectva by bylo možné Asada dost „vytrestat“.

S vítězstvím se to nesmí přehnat

Opozice samozřejmě doufá, že se Američané neomezí jen na čistící „chirurgickou“ operaci, ale že dá opozici šanci válku vyhrát. Jenže právě tady by mohlo dojít ke zlomu, který by narušil mezinárodní soulad. Rusko a Írán by pak mohli přejít od slov k činům.

Protože příprava na útok probíhá otevřeně. Asad má příležitost se připravit, může například do oblastí předpokládaných cílů přemístit civilní obyvatelstvo jako živé cíle, stejně jako to dělal jeho diktátorský kolega Saddám Husajn. Až dojde na civilní oběti, bude možné útočníky před celým světem vylíčit jako vraždící agresory a válečné zločince.

Izraelské komentáře se také obávají, že Asad možná nedal sám pokyn k použití chemických zbraní, ale že to udělali vysocí činitelé armády. Ti samí činitelé nyní mohou dát podobný pokyn znovu, aby ukázali, že zásah proti režimu byl k ničemu.

Izraelci už chystají rakety a masky

V Izraeli vládne přesvědčení, že Asad nedá pokyn k odpálení střel proti Izraeli. Izrael už v tyto dny zahájil rozvinování raketových kompletů Patriot na severu země u města Haifa. V pondělí v Tel Avivu premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že jeho země je připravena na „jakýkoliv scénář“ vývoje situace v Sýrii. „Uvidíme-li jakýkoliv pokus o přepadení, budeme reagovat, a to vší silou“, zdůraznil premiér. Izraelská správa civilní obrany oznámila, že v posledních dnech se v zemi ztrojnásobila poptávka po plynových maskách.

Na Izrael si ale Sýrie nejspíš netroufne. Syrský mluvčí mluvil nicméně o tom, že by bylo možné zasáhnout Jordánsko, protože tuto zemi považuje režim za základnu pro západní aktivity a aktivity arabských militantů.¨

Odpálíme to a uvidíme

Dalším syrským cílem by mohlo být Turecko. Především jde o tábory syrských uprchlíků poblíž hranic. Turecko má silnou armádu, která je na útok připravena. Jenže zaútočit na Turecko by byl podobný oříšek jako útočit na Izrael, takže se nečeká, že by to syrský režim udělal. Ostatně je to členská země NATO, čímž by se Aliance kvůli svým spojeneckým závazkům definitivně vtáhla do konfliktu.

Izraelský analytik v otázkách Blízkého východu Zvi Bar'el v Haaretzu píše: „Odhlédnuto od těchto taktických úvah, západní útok by vrhnul Sýrii do postavení země, která bojuje o přežití – nejen proti rebelům uvnitř, ale proti světu. V tomto novém postavení má režim několik možností: čestně se vzdát nepříteli, bojovat proti každému všemi prostředky, které jsou k dispozici a změnit lokální válku v mezinárodní, nebo zalehnout a počkat si na útok, aby pak bylo možné se zase vrátit k válečné rutině boje proti rebelům. Syrská volba bude jasná v okamžiku, až americké střely odstartují.“

Diskuse ke článku