nahoru

Když koupající na pláži překvapí Zubr, je to jako z Hvězdných válek

Stanislav Drahný28. srpna 2013 • 16:00
Zubr
Zubr
• foto: 
Reu

Jak to vypadá, když největší vojenské vznášedlo světa najede na pláž plnou turistů? Kupodivu to nikoho ani moc nevyvede z míry. Tedy alespoň, pokud se jedná o pláž nedaleko ruského Kaliningradu, která je součástí zdejšího vojenského cvičiště a na armádní techniku zvyklé Rusy.

Obrovské vznášedlo vynořující se na pevninu a v kontrastu k tomu nevzrušené počínání návštěvníků pláže vypadá až neskutečně. Rozpoutala se dokonce debata, zda jde o reálný záběr nebo o fotomontáž, tedy internetovou mluvou fake. Není ani divu, celý stroj vypadá, jakoby se zhmotnil z filmového eposu Hvězdné války, kde ještě před chvílí brázdil pouště planety Tatooine. Podle všeho však vznášedlo nazývané Zubr, skutečně na pláži u Baltu přistálo. Existují totiž i další záběry této události.

Vojenské vznášedlo třídy Zubr, jehož přistání můžete na videu sledovat, je největším vznášedlem na světě. Dlouhé je 57 metrů, široké 25 a vysoké dvaadvacet metrů. Koncem 80. let tyto stroje nechala vyprojektovat sovětská armáda. Měly sloužit pro rychlý výsadek bojových jednotek na plážích držených nepřítelem a také pro kladení námořních min ve velkém měřítku. Vznášedlo unese 130 tun nákladu, tedy až tři bojové tanky, nebo deset obrněných transportérů se 140 vojáky, případně až 360 vyzbrojených vojáků námořní pěchoty či 500 osob. Pohybuje se přitom rychlostí až 100 kilometrů v hodině.

Podle všeho existuje (nebo existovalo) na celém světě asi deset těchto obřích vznášedel. Tři Zubry má mít k dispozici ruská armáda, dva kusy slouží na Ukrajině a čtyři vlastní Řekové. Ačkoliv tyto stroje nevynikají spolehlivostí, působí monumentálním dojmem a v případě konfliktu by za určitých podmínek mohly být velmi účinné. Je proto možné, že další Zubři zamíří do výzbroje dalších armád, hovoří se například o čínské.

Stanislav Drahný


Klíčová slova: Rusko, Zubr, vznášedlo, armáda, plážDiskuse ke článku