nahoru

Jak potrestat Asada a nerozpoutat peklo dlouhé války?

Stanislav Drahný 28. srpna 2013 • 00:15
Asad Sýrie
Asad Sýrie
• foto: 
profimedia.cz

Logika dějin – zdá se – nezadržitelně směřuje k vojenskému zákroku proti Sýrii. Poté, co kdosi použil na východním předměstí Damašku chemické zbraně a způsobil smrt nejméně 355 lidí, včetně dětí a obrázky této tragédie oblétly svět, veřejné mínění, především na Západě začalo vytvářet tlak na politiky.

Do pasti vlastních předchozích vyhlášení se dostal i americký prezident Barack Obama. Již dříve totiž řekl, že pokud by syrský režim použil proti povstalcům chemické zbraně, překročil by pomyslnou „červenou čáru“ a USA by byly nuceny zakročit.

Dlouho nebylo jisté, kdo masakr v Damašku vlastně zavinil. Povstalci se zaklínají, že útok proti civilistům vedla armáda pomocí raket. Syrská vláda i vojáci odpovědnost za incident rezolutně odmítají, s tím že šlo o povstaleckou provokaci. S tvrzením vzbouřenců spíše souhlasí Západ, Rusko a Čína se kloní k verzi prezentované Asadovým režimem.

Vojenské síly v okolí Sýrie Vojenské síly v okolí SýrieFoto Graphic News

Nyní se zdá, že Obama dostal důkazy, že skutečně zaútočila syrská armáda, nebo je o tom alespoň přesvědčen. Ještě zřetelněji než on se v tomto ohledu vyjádřil ministr zahraničí John Kerry, když řekl, že použití chemických zbraní proti postavením povstalců se nyní už nedá popřít. Britové a Francouzi již řekli, že případný útok proti vládě v Damašku jsou ochotni podpořit.

Dobře připravená armáda

Úder v Sýrii má dva hlavní problémy. Tím prvním je, co podniknout po případné vítězné válce. Podle americké rozvědky dnes v zemi totiž neexistuje opoziční skupina, jež by byla v případě svržení Asadova režimu schopna převzít moc a udržovat pořádek. Reálně hrozí, že by se k moci dostali lidé napojení na islámské teroristické skupiny. A tím druhým je nezanedbatelná síla syrské armády.

Syrská vláda se totiž snažila poučit z válek proti Iráku, Jugoslávii nebo Libyi a posledních dvacet let intenzivně pořizovala pro svou armádu protiletadlové zbraně. A to jak rakety a dělostřelectvo, tak i radarové systémy, často mobilní. Na budování syrské protivzdušné obrany se vydatně podílelo hlavně Rusko. Tomu na této zemi extrémně záleželo a záleží dodnes. V Syrském Tartu mělo (má) totiž svou jedinou námořní základnu ve Středomoří. Ruští námořníci jí (dočasně) opustili až před dvěma měsíci kvůli občanskému konfliktu.

Samotné syrské letectvo je sice proti spojencům slabé, ale i tak disponuje řadou relativně konkurenceschopných strojů, včetně několika desítek stíhaček MiG-29. Je docela dobře možné, že ačkoliv Západ důrazně Moskvu žádal, aby tak nečinila, disponuje syrská armáda vysoce účinnými protiletadlovými systémy dlouhého doletu S-300. Pokud Rusko tyto zbraně nestihlo ještě dodat, Sýrie určitě vlastní jejich předchůdce S-200. Navíc Sýrie disponuje dvěma stovkami sad poměrně účinných protivzdušných raket středního doletu Buk schopných sestřelit nepřátelský letoun až na 35 kilometrů a dokonce i jejich modernizovanou verzí s dostřelem 50 km.

Pro nepřátelské lodě operující u syrských břehů jsou nebezpečné i speciální ruské nadzvukové střely Jachont. Mají dostřel 300 kilometrů a mohou být odpáleny jak ze břehu, tak i z lodí, ponorek nebo letadel.

 

Rakety pro Sýrii Rakety pro SýriiFoto Graphic News


Trestný úder nebo válka?

Reálně hrozí i rozšíření konfliktu mimo území Sýrie. Prostředky proto režim v Damašku má. Pro případnou „odvetu“, kterou by zřejmě směřovali proti Izraeli, by Syřané mohli použít ruské (většinou ještě sovětské) balistické střely a Severokorejci dodávané modifikované ruské rakety Scud. Tyto zbraně mohou nést chemické bojové látky. Izraelské úřady berou hrozbu vážně, a už začaly vydávat obyvatelům protichemické obranné balíčky.

Jak tedy postupovat? Západ má z vojenského hlediska nejspíše jen dvě možnosti. Buď půjde o trest za užívání chemických zbraní a o varování pro Asada (a všechny ostatní diktátory), aby si v budoucnosti užití zakázaných zbraní opravdu dobře rozmysleli. V tom případě bude útok veden z bojových lodí a ponorek ve Středozemním moři pomocí řízených střel Tomahawk s plochou dráhou letu. Nad Sýrii nebudou poslána žádná letadla. V tomto případě by operace nejspíš netrvala dlouho.

Pokud se ale USA a jejich spojenci rozhodnou pro změnu poměrů v konfliktu a pro odstavení Asada, bude konflikt mnohem větší. Začne se ničením protiletecké obrany. Potom se útoky zaměří na vojenské základny a objekty spojené s režimem, tedy hlavně na klíčová ministerstva. Pokud jde o sklady chemických zbraní, ty budou na seznamu cílů zřejmě v obou případech. Nikdo totiž nechce, aby se dostaly do rukou povstalců nebo teroristických skupin, a to za cenu případného úniku bojových látek u poškozených skladů.

INFOBOX

Jak silná je syrská armáda

Počet mužů: 250 tisíc
Zálohy: 400 tisíc
Tanky: 4000
Obrněné vozy: 4000
Dělostřelectvo: 3500
Protivzdušné systémy: 5400
Vojenská letadla: 700
Vrtulníky: 170

Informace o počtu vojáků a výzbroje uvádějí vojenské zdroje rozdílně. Důvodem jsou i ztráty a dezerce během občanské války.

Zdroj: Internet

Stanislav Drahný
Diskuse ke článku