nahoru

Co žene Klause zpět do politiky? Třeba ješitnost, euroskeptici, Rusové…

Jan Jandourek27. srpna 2013 • 03:29
Václav Klaus
Václav Klaus
• foto: 
Archív

Proč by se měl Klaus vracet do politiky? Buď trpí mesiášským komplexem, nebo ho někdo takovým způsobem prostě řídí.

Klaus byl dvaadvacet let výraznou postavou české politiky, byť s různými vzestupy a pády. Nakonec se na deset let stal hlavou státu. Sice vlastně trochu náhodou, protože jeho soupeři a jejich okolí prokázali v podmínkách nepřímé volby mimořádnou neschopnost, ale stal. Teď mohl odejít a hrát roli, jaká bývalému prezidentovi přísluší. Aspoň takovému, který neodešel s totální ostudou, jako se to stává některým prezidentům v Jižní Koreji, kteří čelí obviněním z korupce. Nebo jak se to přihodilo izraelskému prezidentovi Kacavovi, kterého zavřeli za znásilnění a sexuální obtěžování.

Klausovi nakonec obliba značně poklesla především kvůli známé prapodivné amnestii. Mohl ale pokračovat tak, jak je u bývalých prezidentů zvykem, založit si knihovnu, dělat dobře honorované přednášky, nechat ze svých úst plynout vznešená moudra, o které by byl vždy zájem.

Klaus už přece dávno nevyhrával

Klaus zřejmě zapomněl, proč se ho ODS jako předsedy zbavila. Nevyhrával volby. Prezidentská volba parlamentem byla něco jiného než postavit se zase před lid a žádat hlasy. Pokud to nešlo Klausovi už tehdy, proč by se mu to mělo dařit dnes? Klaus zřejmě, stejně jako Miloš Zeman, trpí nějakým „syndromem de Gaulla“, tedy že je osobností, kterou je třeba vytáhnout z ústraní a osobnost pak s jistým ustaraným a útrpným výrazem převezme nejvyšší funkcí, aby byl zachráněn neschopný národ. Ten nevděčný národ, který si po jeho odchodu volí pořád samé neschopné vůdce. Asi proto teď Václav Klaus hovoří o katastrofální situaci.

Jenže jaké má možnosti? Potřeboval by nějaký vehikl, který by ho zase dovezl na výsluní. Kde je to výsluní, těžko říct. Problém je v tom, že Hrad je teď obsazen a pokud nezakročí přírodní zákony (protože v jiné už v této zemi ani doufat nelze), bude obsazený ještě dlouho.

Proč taková trapnost?

Kdo byl jednou prezident, nemůže už dosáhnout víc. Jeden se až skoro diví, že se Klaus do takové trapnosti pouští. Lze to přičíst snad jen dvěma věcem, buď že je za tím ztráta soudnosti, nebo že je někým úkolován. Jako ta stará tramvaj z Grossmanovy a Šimkovy povídky, která musela znova na trať. Starý stroj prostě musí, dokud se součástky příliš nesypou, znova do akce. Naprogramování se přece tak osvědčilo.

Můžeme předpokládat, že je za tím možným comebackem nejspíš směs obojího. Střídání na Hradě až příliš připomíná zmenšenou českou verzi tandemu Putin - Medveděv. Moc se dá mezi dvěma zdánlivými soupeři přehazovat libovolně dlouho. Ti dva pánové se vždycky nějak dohodli.
Jen je potřeba si uvědomit, že až Zeman na Hradě skončí, bude Klausovi sedmasedmdesát let, možná dvaaosmdesát. Opravdu se to vyplatí? Nebo má Klaus sehrát spíše nějakou úlohu v europarlamentu, aby se konečně jisté velmoci na Východě povedlo Unii dostatečně rozložit a stala se snadným soustem? (Ne že by na tom Unie sama přičinlivě nespolupracovala.)

Třeba je jen maskot

Klaus může pochopitelně posloužit i jen jako pouhý maskot, který neponese přímou odpovědnost za krach případného útvaru, který pro něj slepí pravověrní sympatizanti a pozoruhodní obdivovatelé všeho druhu od Borise Šťastného po Janu Bobošíkovou. A kdyby se úspěch dostavil, už by se nějaká ta důstojná funkce našla.

Je to smutný pohled v každém případě. Buď Klaus myslí, že bez něj národ zahyne, což je mesiášský komplex, nebo má posloužit někomu jinému k dosažení konkrétních cílů. Kdybychom psali detektivku, ptali bychom se čistě teoreticky, kdo by měl z Klausova návratu prospěch. Klaus sám, protože potřebuje mít navrch, kdyby na něj a rodinu něco prasklo? Protievropské síly doma a v Evropě, kterým se hodí rozklad Unie? Rusko, které má tentýž zájem? Nebo všechno dohromady?

Třeba je to ale všechno jen zlovolná novinářská konstrukce. Pak je jen otázka, proč Klaus neutnul mediální hydře hlavu jedním jediným prohlášením, že se v politice angažovat nebude.Klíčová slova: prezident, klaus, jandourek, ODSDiskuse ke článku