nahoru

Pozdrav ze záhrobí: Vychází několik nových knih od J. D. Salingera

Kateřina Kadlecová27. srpna 2013 • 02:56
salinger
salinger
• foto: 
Profimedia.cz

Holdenovi Caulfieldovi z románu Kdo chytá v žitě se možná narodí mladší bratříček – ačkoli jeho otec, prozaik J. D. Salinger, je už půl čtvrtého léta po smrti. Od roku 2015 se můžeme těšit na vydání hned několika Salingerových dosud neznámých knih, jak o Holdenovi, tak o členech Glassovic rodiny v čele se Seymourem, Franny a Zooeym, tvrdí autoři Salingera, romanopiscovy s napětím očekávané biografie. 

Ta má v angličtině vyjít už 3. září (a týž týden, 6. září, jde do amerických kin dokument o J. D. S.). Jsem si jista, že se na Amazonu virtuální dveře netrhnou, dokud nebude celý náklad pryč.

O světoznámém prozaikovi toho totiž víme velmi málo. Vyšly mu pouhé čtyři knihy; z veřejného života se stáhl v půli šedesátých let po dosažení úžasné popularity již díky své prvotině Kdo chytá v žitě (vyd. 1951). Novináře vyháněl od dveří, se svým životopiscem Ianem Hamiltonem se soudil a uveřejněním pamětí napsaných někdejší milenkou, spisovatelkou Joyce Maynardovou, a nactiutrhačných vzpomínek své dcery Margaret jistě dost trpěl.

Pro zmíněný životopis notorického samotáře sebrali jeho autoři Shane Salerno a David Shields na dvě stě interview „od druhů ve zbrani z druhé světové války, od členů rodiny, blízkých přátel, milenek, spolužáků, sousedů, editorů, vydavatelů, newyorských kolegů a lidí, s nimiž udržoval vztahy utajované i před vlastní rodinou“, jak se píše v anotaci biografie na Amazonu.

Autor čtyř knih oblíbených zejména mladými intelektuály zemřel v požehnaných jedenadevadesáti letech po půlstoletí života v ústraní. Nyní se zdá, že vedle jogínských cvičení a přebíhání od jedné filozofie k jiné zřejmě přeci jen vedl nějaký život. Aspoň soudě podle počtu všech těch lidí, kteří o něm se životopisci hovořili.

O tom, že ve svém domě v newhampshireském Cornishi dále psal i po vydání své poslední povídky v roce 1965, se ví: Maynardová i Salingerova dcera jeho psaní zmiňují ve svých memoárech. On sám u příležitosti jednoho z posledních rozhovorů, co kdy poskytl (roku 1974 pro The New York Times), prohlásil: „V nepublikování je úžasný klid… Mám psaní rád. Miluju psaní. Ale píšu jen pro sebe a své vlastní potěšení.“ Jednomu ze svých sousedů dokonce tvrdil, že má v šuplíku patnáct hotových románů!

O možné publikaci jeho děl (nejčastěji se mluví o pěti různých titulech) se ještě minimálně pár dní bude jen spekulovat. Salingerův nakladatel i správce jeho pozůstalosti, syn Matthew, k věci mlčí, a vydavatel více než sedmisetstránkové biografie, která slibuje vše odtajnit, uvalil na obsah knihy velmi přísné embargo.

My, kteří jsme na střední opakovaně hltali Devět povídek a posuzovali své rodinné konstelace na základě srovnání se vzájemnými vztahy Franny, Zooeyho a mamky Glassové, už nyní tiše doufáme...

Diskuse ke článku