nahoru

Trump je lump, praví žalobci. Tahal z lidí peníze na bezcenná školení

Daniel Deyl26. srpna 2013 • 16:01
donald trump
donald trump
• foto: 
Profimedia.cz

"Univerzita" newyorského miliadářského developera Donalda Trumpa byla jeden velký podfuk na důvěřivých lidech, tvrdí newyorský státní návladní Eric T. Schneiderman. Jeho úřad proto Trumpa zažaloval o 40 milionů dolarů.

Developer a televizní showman se slabostí pro jednoduché blondýny Donald Trump si v roce 2005 založil podnik, jemuž se sobě vlastním citem pro dramatičnost říkal Trumpova univerzita. Ústav neměl žádnou akreditaci a neudílel žádné akademické tituly. Namísto toho se věnoval praxi - nebo alespoň tak to bylo na papíře.

Praxe vypadala tak, že ústav zval lidi na devadesátiminutové podnikatelské semináře - zdarma. Oněch devadesát minut proběhlo víceméně jako psychologická masírka, jejímž účelem bylo přesvědčit přítomné o výhodnosti studia na Trump Unversity.

Kdo měl zájem, mohl ve studiu pokračovat. Šéf ústavu Michael Sexton (jinak povoláním finanční investor) a jeho lidé zadávali studentům přes internet úkoly, obvykle spočívající ve vyhodnocování fiktivních obchodních plánů. Ve skupinách po šesti až deseti lidech je pak společně řešili. Tři takové úkoly a kurz byl hotov; účastníka to vyšlo na 1500 dolarů - a příslib individuálního mentorovaného kurzu v ceně 35 tisíc dolarů.

Koho vidina proniknutí do tajů podnikatelského úspěchu zlákala natolik, že ty peníze vynaložil, dočkal se sice individuálního koučování, ale dohromady nic nového se nedozvěděl. Tak to alespoň popisuje státní návladní Schneiderman: "Vzduchem létaly tisíce dolarů, kteří si účastníci nemohli dovolit, za kurzy, jichž se jim nedostalo."

Studenti jsou spokojeni, říká Trump

Trumpovo počínání pozvedlo nejedno obočí na newyorském ministerstvu školství, které v roce 2010 Trumpovi pohrozilo žalobou, pokud bude svůj ústav nadále nazývat univerzitou, ačkoli k tomu nemá žádný akademicky obhajitelný důvod. Miliardář a někdejší neúspěšný uchazeč o prezidentskou kandidaturu za Republikánskou stranu tedy svůj podnik přejmenoval na Trumpovu podnikatelskou iniciativu, proti čemuž ministerstvo nemohlo říct ani popel. Od pěti tisíc studentů, kteří absolvovali plnou dávku výcviku, měl ústav (jehož je Trump stoprocentním vlasntíkem) získat desítky milionů dolarů. Až letos se Schneiderman rozpomněl, že je to vlastně podfuk.


A právě tím se Trump hájí. Jeho právník George Sorial řekl, že žaloba je politicky motivovaná: Schneiderman údajně žádal Trumpa o finanční podporu pro svoji předvolební kampaň - a neuspěl. Žaloba tedy má být aktem msty. Kromě toho je prý osmadevadesát procent respondentů průzkumů provedených mezi absolventy Trumpovy univerzity/iniciativy spokojeno.

Staří zlatí baroni z 19. století

Pokud dá soud za pravdu státnímu návladnímu, bude to nikoli snad významná, avšak společensky dobře viditelná podpora těm, kteří argumentují, že se současný americký kapitalismus svou bezskrupulózností vymknul z kloubů veřejné kontroly.

Trump je bezesporu jednou z ikon amerického byznysu. Jeho mediální dopad daleko přesahuje jeho skutečné úspěchy: s majetkem v hodnotě 3,2 miliardy dolarů je na loňském žebříčku nejbohatších Američanů časopisu Forbes na 128 místě, ale na žebříčku nejvlivnějších celebrit mu patří 30. místo.

Baroni-lupiči z 19. století - Dale Carnegie, Cornelius Vanderbilt, J. P. Morgan, John Rockefeller a další - nejprve nadělali obrovské peníze, k čemuž jim pomohly podnikatelské schopnosti, nezbytné štěstí i značně ostré lokty. Když už na vrchol pomyslné pyramidy bohatství vylezli, snažili se především koupit si respekt ostatních pomocí štědré filantropie.

Trump koná v obráceném gardu: svoje peníze vydělával zpočátku způsobem mravně relativně snesitelným - a čím víc bohatne, tím bezostyšnější jsou jeho metody. Horší reklamu si americký kapitalismus začátku 21. století těžko mohl představit.

Daniel Deyl


Klíčová slova: reflex, info x, infox, deyl, Donald Trump, New York



Diskuse ke článku