nahoru

JAN JANDOUREK: Komunisté by chtěli rozhodnout po volbách o církevním majetku ještě jednou referendem. Je to neskutečná drzost

Jan Jandourek25. srpna 2013 • 12:58
církevní resituce
církevní resituce
• foto: 
Profimedia.cz
Naše levice, komunisté a sociální demokraté, značně pookřála. Především komunisté pochopili, že jejich čas zase s trochou štěstí nadešel a začínají si diktovat už před volbami. Sociální demokracie pochopila, že nesmí zůstat pozadu.
Pokud sociální demokracie bude ve volbách úspěšná, zahájí hned jednání s církvemi o snížení kompenzací za nevydaný majetek. Zároveň zpřísní kontrolu již vydávaného majetku a zváží uskutečnění referenda o restitucích. Uvedl to šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Komunisté budou mít referendum i ve volebním programu.

Předně je to pochopitelně obrovská drzost. Komunisté kdysi tento majetek ukradli a to násilným způsobem. Současný stav financování církví si vynutili oni. Kromě toho zavraždili řadu duchovních i věřících laiků, poškodili lidem zdraví, napáchali neskutečné a nevratné škody na lidech i na majetku a teď se nestydí klást si podmínky.

Znárodnění bylo komunistů demokratickým krokem

Generání tajemník českých biskupů Tomáš Holub to formuloval celkem přesně: „Myslím, že pan Sobotka jako právník ví, že všechny výzvy (k vydání majetku) mají být podány do konce tohoto roku, a tím pádem to, jak bude jednáno s výzvami, které budou podány do konce roku, se týká současné dikce zákona, která je posvěcena Ústavním soudem. To je právní faktum, ne otázka nějakého přání. To respektuje náš právní řád na obou dvou stranách, tedy jak na straně státu, tak na straně církve.“

Pochopitelně se už vyjádřil i známý profesor Václav Pavlíček z Právnické fakulty UK, odvěký odpůrce restitucí. Jaká bude Pavlíčkova nezaujatost, pochopíme snadno podle toho, že byl od roku 1954 členem KSČ a za komunistů studoval právo. Ze strany byl pak v roce 1971 vyloučen, což je typické, málokdo z ní tehdy vystoupil sám. Své členství ve straně opomenul uvést ve svém životopise, když před lety kandidoval na ústavního soudce.

Nicméně ještě v roce 1970 vycházejí studijní texty, kterých je Pavlíček editorem a spoluautorem. V kapitole páté tam obhajuje vedoucí úlohu KSČ, marxisticko-leninskou ideologii, systém Národní fronty a sovětskou metodu řízení společnosti.

Jeho výroky, které pronesl v televizi, normálně myslícího člověka poněkud matou. Znárodnění církevního majetku komunisty po únoru 1948 prý bylo demokratickým krokem. „Rozhodnutí o zabavení majetku katolické církvi bylo typicky buržoazně demokratickým opatřením, nikoli opatřením komunistickým.“

Referendum o soukromém vlastnictví je nesmysl

Ani rozhodnutí Ústavního soudu, který zákon o restitucích schválil, podle Pavlíčka ničemu nepřekáží. „Ten rozhodoval o tom, jestli zákonem o církevních restitucích byla porušena Ústava nebo ne, ale nic nebrání tomu, aby lid svým rozhodnutím zákon, který byl přijat těsnou většinou, zrušil.“ Takže zase je na scéně lid. A Pavlíček opakuje svou mnohokrát vyvrácenou mantru, kterou po něm dále opakuje třeba spisovatelka Lenka Procházková, že majetek katolické církve byl vždycky veřejný a naopak až za komunistického režimu se stal soukromým.

Církevní restituce mají být zřejmě podobným nesmyslným hitem, jako jím byl kdysi třicetikorunový poplatek. Lid si tentokrát má představit miliardy církvím a současně si nevšimne, že jde o sumu, která rozložena na ony roky splácení, odpovídá asi dvěma promile celého státního rozpočtu ročně. A také se lidu nepřipomene, že státní příspěvek bude postupně klesat, až spadne na nulu.

Především jde ale o to, že dělat referendum o majetkových věcech je nesmysl. Buď něco někomu patří, nebo ne. Aby o tom hlasovali občané a výsledek závisel třeba i na tom, jaké bude počasí a kolik lidí se dostaví k urnám, je podivný nápad.

Ale budiž. Když už jde o názor občanů, mohlo by se tedy uskutečnit i referendum o zrušení komunistické strany. Mnohé průzkumy v minulosti ukazovaly, že si to přeje většina obyvatel. Aby se pak nakonec komunisté nedivili, jakého džina vypustili z láhve.

Diskuse ke článku