nahoru

Polští policisté odstavili rodině vůz 300 kilometrů od domova

Stanislav Drahný 25. srpna 2013 • 09:11
auto
auto
• foto: 
Profimedia.cz

Máte na oknech auta tmavou fólii? Dejte si pozor! Podobná vyhláška jako v Polsku platí i u nás.

Asi se vám to už také stalo, jedete po hlavní, blížíte se ke křižovatce a najednou z vedlejší ulice rychle vjíždí auto. Nebo přecházíte přes přechod a blížící se vůz zpomaluje „nějak neochotně“. Chcete se přesvědčit, zda vás řidič registruje a kouká vašim směrem, jenže okna automobilu jsou tak tmavá, že člověka, který vůz řídí, není vůbec vidět.

Samozřejmě, že okna v autě tak zatmavená být nesmějí, ale přesto je lidí, kteří si nalepí na okno tmavou fólii, relativně dost. Tento východoevropský zvyk se v Česku docela rozšířil. A to nejen u nás, ale i v sousedním Polsku.

Tři sta kilometrů domů

Nyní tam právě řeší případ, kdy policisté kvůli přílišnému zatmavení oken v předních dveřích zakázali automobilu, ve němž cestovali manželé s dvouletým děckem, pokračovat v jízdě. Stalo se to u Elblagu nedaleko baltského pobřeží, když rodině ještě zbývalo několik set kilometrů domů. O události informoval deník Gazeta Wyborcza a vyvolal tím značnou diskuzi. 

„Prakticky to znamenalo, že nás nechali 300 kilometrů od domu s malým dítětem a bez možnosti další jízdy. Přitom se blížil večer a policii nezajímalo, co budeme dělat dál,“ řekla žena, kterou novináři jmenují jako paní Justynu. Ta dále tvrdí, že fólie nebyly nikterak tmavé a poté, co auto po předchozím majiteli koupili, prošlo technickou kontrolou. Justyna a její manžel Damian si poté stěžovali u nadřízených policejní hlídky a svůj případ medializovali.

Následné vyšetřování ukázalo, že policisté sice měli právo odebrat technický průkaz, ale mohli jim povolit dojezd do garáže. Jinak se prý ale hlídka zachovala správně. Policisté totiž (zřejmě oprávněně) tvrdí, že fólie na předních (i bočních) oknech jsou nebezpečné z několika důvodů. Nejen, že omezují viditelnost řidiče a zároveň znesnadňují ostatním účastníkům silničního provozu kontakt s ním, ale – alespoň v Polsku – platí, že minimálně jedny přední dveře musí být bez jakékoliv (tedy i zcela průhledné, bezpečnostní) fólie. Důvodem je, aby v případě nehody bylo možné okno snadno vyrazit. Například při pádu do rybníka.

A jak případ skončil? Když policisté odešli, manželé fólii pro jistotu sundali a odjeli domů. Zákon ale porušili stejně. Přestože jejich auto již pravidlům silničního provozu opět vyhovovalo, mělo od policistů zákaz jezdit po silnici. I proto se zřejmě svěřili novinářům pouze pod příslibem (částečné) anonymity.

Tmavé okno = závada vozu

Jak by takový případ dopadl v Česku? Těžko říci, nevíme ani, jak by se zachovaly jiné policejní hlídky u našich severních sousedů. Jisté ale je, že také u nás platí vyhláška, která přímo přikazuje, jak maximálně smí být skla automobilu tónována.

Čelní okno musí propouštět minimálně 75 procent světla a boční skla na předních dveřích 70 procent. Nižší propustnost je hodnocena jako závada, která slovy policie „ohrožuje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích“. Vozidlo proto nesmí být, s výjimkou nouzového dojetí, „užito v provozu“.

Česká policie proto už několik let kupuje jakési přístroje, které průchodnost světla okny auta okamžitě změří. Značná část hlídek je však dosud k dispozici nemá. Autor tohoto článku se domnívá, že je to chyba, ale to už je předmětem možné diskuse.

 

INFOBOX

Vyhláška o tónování skel v Česku


Na předních bočních sklech sloužících k výhledu řidiče musí celková propustnost dosahovat nejméně 70 procent

Skla za řidičem nejsou limitována propustností světla, ale fólie na zadním skle nesmí zakrývat třetí brzdovou svítilnu

Za příliš tmavé fólie mohou policisté zakázat další jízdu, pokud řidič závadu na místě neodstraní

Za porušení vyhlášky hrozí řidiči bloková pokuta do 5000 korun, nebo – pokud je propustnost nižší než 20 procent, hrozí řidiči správní řízení a tedy pokuta od 5 do 10 tisíc Kč nebo zákaz řízení na šest až 12 měsíců

Stanislav Drahný


Klíčová slova: autorske cteni, info x, infox, Polsko, okno, fólie