nahoru

Diskrétní zabijáci. Největší nasazení chemických zbraní v historii

Stanislav Drahný 24. srpna 2013 • 06:00
Chemické zbraně
Chemické zbraně
• foto: 
Profimedia.cz

Podle dostupných důkazů došlo zřejmě v Damašku k největšímu masakru chemickými zbraněmi za poslední čtvrtstoletí. Dohady a nejistoty kolem útoků na východních předměstích syrské metropole, proto obracejí pozornost k tomuto typu zbraní.

Došlo v Damašku k použití chemických zbraní? Odpověď zní: Zřejmě ano. Náhlá smrt více než tisíce lidí (poslední údaje hovoří až 1700 obětech) se dá jinak, než použitím otravných bojových látek, jen obtížně vysvětlit.

A kdo útočil? Odpověď na tuto otázku je o dost složitější. Povstalci se zaklínají, že útok proti civilistům vedla armáda pomocí raket. Syrská vláda i vojáci však odpovědnost za tento incident rezolutně odmítají.

Chemické zbraně Chemické zbraněFoto Archív

 

K důkladnému a nezávislému vyšetření toho, kdo útočil, vyzvala jak OSN, tak i západní státy, stejně jako Rusko a Čína. Světoví politici jsou však v názoru na viníka rozděleni. A asi i nějakou dobu zůstanou. Vyšetření incidentu, které by bylo už tak v syrských podmínkách složité, komplikují navíc tvrdé boje mezi povstalci a armádou, které v místech pravděpodobného chemického útoku od pátku vzplanuly.

Přitom zjistit, kdo zaútočil, je pro nás docela zásadní. Pokud by chemické zbraně měla pouze syrská armáda sloužící režimu v Damašku, byly by nejspíše použity „jen“ proti povstalcům v rámci Sýrie.

Kdyby ale chemickými zbraněmi disponovali vzbouřenci, vznikla by naprosto nepřehledná situace. Je zřejmé, že minimálně část rebelů má úzké vazby na teroristické organice typu Al-Káidy případně na íránské tajné služby. Teroristé by pak mohli část chemické munice přesunout kamkoliv na Západ – třeba i do České republiky. A tam ji použít k útokům na civilní obyvatelstvo.

INFOBOX

Jak působí jednotlivé chemické bojové látky na lidský organismus


BZ Agent
– nervový jed, známý od konce 50. let. Používá se k oslabení vůle. Zasažení lidé mají rozmazané vidění, vysušenou a zarudlou kůži, sucho v ústech, zrychlený puls, sníženou fyzickou a duševní aktivitu. Pokud přežijí, nemívají trvalé následky na nervové soustavě.

Sarin
– vysoce toxická kapalina, která paralyzuje nervový systém. Příznaky u postiženého jsou zúžené zornice, pocit tlaku v očích, bolesti hlavy, dýchací obtíže, kašel, zvracení, úzkost a neklid. Dochází i k záškubům a křečím jednotlivých částí těla. Smrt nastává následkem obrny dýchacích svalů a zástavy činnosti srdce.

Tabun
(též GA) – nervově paralytická kapalina bez barvy a chuti. Může být použit i ke kontaminaci vody. Způsobuje nervozitu, úzkost, stažení zornic, výtok z nosu, slinění a dušnost. Dále pak bezvědomí, křeče, svalovou paralýzu, ztrátu kontroly nad svěrači. Vdechnutí smrtných dávek usmrcuje za jednu až deset minut, stejně tak kapalina vstřebaná přes oči. Účinky při vstřebání přes kůži se projevují pomaleji.

VX
– nejrozšířenější zástupce bojových látek třídy V. Bezbarvá až nažloutlá tekutina, která proniká do těla skrz kůži, oči a dýchací cesty. Zprvu vyvolává nevolnost a kašel, poté ochromuje dýchací svaly, což vede k silným křečovitým bolestem a končí smrtí.

Yperit
(hořčičný plyn) – používá se ve formě aerosolu. Do organismu proniká kůží, dýchacími orgány, očima i ústy. Příznaky otravy se objevují obvykle za 4 až 6 hodin po zasažení. Dochází k otoku očí a světloplachosti. Zasažení dýchacích orgánů se projevuje podrážděním v nose a v hrdle, dostavují se horečky, ztížené dýchání, pocení, kašel a ochablost. Zasažení kůže nebývá zpočátku nápadné. Až později zasažená místa zčervenají a vytvářejí se na nich puchýře. Postižený dostává svalové křeče a paralýzu končetin.

Stanislav Drahný


Klíčová slova: reflex, syrie, drahny, chemicke zbrane


Nejčtenější komentáře