nahoru

Prezident Miloš Zeman: Vyšetřovatel, soudce i kat

Dušan Šrámek23. srpna 2013 • 14:00
Miloš Zeman
Miloš Zeman
• foto: 
Petr Topič / Mafra /Profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman už podruhé verbálně i fakticky vstoupil na půdu, která by mu měla být zapovězena. Učinil tak, když se ve svém entrée při obhajobě nominace Jana Sváčka na ústavního soudce obul do rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zrušil trestní stíhání tří bývalých poslanců ODS z důvodu, že měli v té době poslaneckou imunitu.

V prvním případě se tak stalo poté, co přijal vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana, a vyjádřil mu podporu v jeho snaze dostat bývalé poslance za katr stůj co stůj. Přitom sám Ištvan již na začátku trestního stíhání prohlásil, že se jedná o „právní konstrukci“, což deklarovanou fikci, že se v tomto případě jednalo o trestný čin, relativizuje.

Jenom ta muška, která kroužila nad hlavami Miloše Zemana a Ivo Ištvana, ví, co si oba pánové při této zvláštní audienci řekli. Ale už sám fakt, že si nechává hlava státu dělat raport od jednoho z vrcholných představitelů státního zastupitelství o konkrétní kauze, je něco naprosto neslýchaného.

Kdo zneužil informace

Skandální dojem z uskutečněného setkání zesiluje i odraz tohoto vystoupení, který Zeman převedl do politické roviny, když v úvodní řeči při schvalování programového prohlášení vlády prohlásil, že nejmenuje vládu pod vedením Miroslavy Němcové ani nikoho jiného z ODS, dokud nebude vyšetřování údajné korupce dovedeno do konce. Odkázal se přitom přímo na informace, které mu Ištvan poskytl.

Analýza tohoto Zemanova závěru může být dvojí, a jedna je horší než druhá.  Buď Ištvan poskytl jenom jakési povrchní informace, jak tvrdil po uskutečněné schůzce – i když i tak je na místě otázka, proč s ním diskutoval o konkrétním případu – a Zeman tyto povrchní informace svou fabulací zneužil v politické přetahované o způsob sestavení vlády. Nebo mu skutečně poskytl natolik konkrétní informace, z nichž by se dalo dovodit zneužití služebního tajemství.

Ať tak či onak, ministr spravedlnosti, ani premiér, i kdyby byli oba z ODS, nemají přímou personální pravomoc nad vrchním státním zástupcem, nemluvě o konkrétním žalobci, který daný případ dozoruje.

Půjdou už soudci prezidentovi na ruku?

A to je onen základní rozdíl mezi personální pravomocí členů vlád vůči státním zástupcům, a pravomocí prezidenta vůči Nejvyššímu soudu. Prezident republiky totiž přímo jmenuje předsedu a místopředsedy NS. Kritiku rozhodnutí jednoho senátu za právní názor, který vedl k rozhodnutí o nepřípustnosti trestního stíhání v té podobě, v jaké bylo formulováno ve sdělení obvinění, si lze vyložit i tak, že inkriminovaní soudci mohou zapomenout na jakýkoli kariérní růst v rámci Nejvyššího soudu.

A naopak. Není vyloučeno, že po úpěnlivé snaze policie a státního zastupitelství stíhání bývalých poslanců opět obnovit, celý případ znovu skončí u Nejvyššího soudu. Ať již jej bude projednávat stejný senát, nebo jiní soudci, rozhodovat se budou nejenom na základě svědomí a psaného práva, ale i pod tlakem názoru hlavy státu na celou kauzu. Ve hře tedy budou i jejich případné ambice, zda se budou chtít stát v budoucnu představiteli NS. Zemanovy výroky, podepřené jeho personálními pravomocemi, a nepsanou autoritou, nás tak vracejí zpět do dob, kdy trestní právo bylo převodovou pákou politiky. A to je daleko horší zjištění, než spor o „idiotské“ ústavní zvyklosti.Klíčová slova: reflex, zeman, šrámekDiskuse ke článku