nahoru

Zelení by se mohli vrátit, pokud nebudou pořád kašlat na média

Jan Jandourek23. srpna 2013 • 12:00
Zelení
Zelení
• foto: 
Michal Šula / Mafra / Profimedia

Kdo má šanci se vrátit do Sněmovny? Udělejme si takový malý seriál a proberme postupně několik stran. Pro začátek - mohli by to být třeba zelení…

Zelení se v roce 2006 dostali do Sněmovny zázračným způsobem. Najednou jim stouply v průzkumech volební preference, což má na kampaň asi takový efekt, jako živá voda na mrtvého. Jakmile se dostane strana do podezření, že by mohla překročit pět procent, stoupne o ni zájem. Představitelé jsou zváni do médií, komentuje se, spekuluje se.

Lidé rádi stojí na straně vítěze. Někdy může být takový zájem, pokud špatně načasovaný a poměrně zhoubný. Strana Důchodci za životní jistoty se kdysi náhle dostala v preferencích na dvanáct procent, což vedlo ke zvýšenému zájmu, co jsou tito lidé zač. Načež to veřejnost zjistila a byl konec. Předseda Eduard Kremlička prohrál sázku s reportérkou Novy, že se do Sněmovny jeho strana dostane. Musel pak před kamerami sníst brouka potemníka.

Nevídaný manévr

Zelení se ale do Sněmovny v roce 2006 dostali a udělali v Evropě nevídaný manévr, stali se součástí Topolánkovy pravicové vlády. To nakonec vedlo k vnitřnímu pnutí ve straně. Po dalších volbách v roce 2010 už zelení šanci nedostali.

Udělal tehdy Martin Bursík chybu, když šel do pravicové vlády? Otázkou je, s kým se zelení měli spojit, když se je Jiří Paroubek pokoušel různými intrikami ještě před volbami rozdělit a oslabit. Ve skutečnosti bylo soužití pravice a zelených pro českou politiku, rozdělenou zákopovými válkami, spíše osvěžující a úlevné.

Pokud se budou chtít zelení do celostátní politiky vrátit, měli by ale vyřešit několik skoro neřešitelných problémů. Aby byli přijatelní pro středového a pravicového voliče, protože ty ve skutečnosti potřebují, musí se vrátit k „bursíkovskému“ stylu. To znamená naznačit, že jsou schopni politické dohody. Za část moci chtít uskutečnění části svého programu. Síť na voliče musí být spíše širší než užší, to pochopili tehdy Bursík i Topolánek.

Strašná solárka

Dále musí zelení překonat trauma veřejnosti z ekologické politiky. Když dnes někdo promluví o biopalivech nebo solární energii, bude muset dost dobře obhájit, proč to dělá. Tváří v tvář všem těm žlutým řepkovým polím a černým polím solárních panelů, na což všechno si občan dost připlatí ze své kapsy, se musí hodně dobře argumentovat. Paradoxem je, že za průšvih s fotovoltaikou zelení úplně nemohou, protože boom připojování solárních elektráren nastal za úřednické Fischerovy vlády, která s tím nic neudělala, byť na to byl ještě čas.

Problémem zelených je jejich mediální komunikace. Jejich politika se setkávala s mnoha kritickými výhradami, ale tam, kde by Paroubek už dávno napsal patnáct článků a redakcím z nich vnutil aspoň pět, oni nikdy neudělali nic. Jako bývalý redaktor komentářového oddělení vím, o čem mluvím.

Návod zadarmo

Jako novinář bych to neměl politikům říkat, ale takhle se píárko nedělá. To lidovci v tom byli začátkem minulého desetiletí větší borci. Pošleme, napíšeme, znova napíšeme, zavoláme, na city apelujeme. Co si budeme povídat, i v médiích sedí jen lidé. („Tak jim to tam dáme, ať je chvíli pokoj.“)

To, co kdysi uměli lidovci úplně, ODS a socialisté často (za Paroubka pořád), zelení nedokázali nikdy. Přitom měli na své straně průběžně mediálně známé a zkušené osobnosti třeba Martina Putnu a Ivana Štampacha a různé odborníky. Jen těch zábavných debat co se dalo vést kolem globálního oteplování.

Takže rada zadarmo, zelení by se měli víc starat o média. A ještě trochu krotit některé jurodivé existence ve vlastních řadách. A hlavně být schopni v jedné až třech větách odpovědět na otázku, co bude mít normální člověk z toho, když je bude volit.Klíčová slova: reflex, volby, jandourek, zeleníDiskuse ke článku