nahoru

Fukušima už zase straší. Podívejte se, kudy uniká radioaktivní voda do moře

luh23. srpna 2013 • 06:00
fukushima
fukushima
• foto: 
Profimedia.cz

INTERAKTIVNÍ GRAFIKA - Ta rovnice jakoby neměla řešení. Vyhořelé palivové tyče z reaktorů je třeba neustále chladit. K tomu je potřeba stovky tun vody  denně. Ta se po kontaktu se skladem paliva stává vysoce radioaktivní. K uskladnění vody jsou potřeba tisíce provizorních nádrží. A ty mají chatrnou konstrukci, takže voda uniká. Do oceánu - do potravního řetězce.

Připočtěme k tomu, že může kdykoli přijít další zemětřesení, které by sto tisíc tun uskladněné vody rovnou poslalo do moře. I kdyby ale nepřišlo, evropští experti odhadují, že situace je mnohem vážnější, než japonská vláda dosud přiznávala.

Tento měsíc uniklo během jediného dne 400 tun vody najednou. Na vině jsou podle některých odhadů gumové švy nádrží, v nichž se objevují trhliny. Podle jiných je to ventil. Voda, která z nádrže elektrárny stále uniká. je natolik kontaminovaná, že člověk, který by stál těsně u ní hodinu, by dostal pětinásobek povolené roční dávky, jíž mohou být vystaveni pracovníci jaderných zařízení. Po deseti hodinách v blízkosti by se v něm vyvinula nemoc z ozáření.

 

Obsluha nefunkční elektrárny má jen matné povědomí o tom, kolik vody z nádrží vlastně uniká. Podle některých zpráv to mohou být za den i stovky tun. Skrze trhliny se dostává do spodní vody a odtud do moře. Situaci zhoršují okolní toky, které odvádějí vodu z hor a s radioaktivní vodou z elektrárny se mísí.

Ačkoli radioaktivní cesium půda zřejmě přefiltruje, další izotopy jako stroncium zřejmě pronikají do moře a dostávají se do planktonu. Z něj dále potravním řetězcem do menších ryb, které jsou kořistí druhů, jež konzumují lidé.

Navíc není nepravděpodobné, že kontejnery s vyhořelým palivem nezískaly za dva a půl roku chlazení mořskou vodou trhliny. Jimi by se radioaktivita šířila mnohem rychleji. Už nyní hovoří pesimistické odhady o tom, že z Fukušimy uniká za měsíc tolik vysoce radioaktivní vody, že by to zaplnilo tři olympijské plavecké bazény.

Ve srovnání s Černobylem, který vystrašil Evropu na jaře roku 1986, prý únik dosáhl desetinové až třetinové hodnoty. Jakákoli další komplikace ovšem může skóre japonské havárie podstatně zhoršit.

luh
Diskuse ke článku