nahoru

Masakr v Sýrii. Rusko a Čína brzdí vyšetřování chemického útoku

Stanislav Drahný22. srpna 2013 • 16:00
Masakr v Sýrii. Rusko a Čína brzdí vyšetřování chemického útoku
foto: Profimedia.cz

Fotografie a videa z obětí útoku v Damašku oběhly celý svět. Jsou na nich mrtví muži, ženy i děti, na jejichž tělech nejsou na první pohled vidět žádná postižení. Na videích jsou vidět děti, zmítající se na zemi v křečích a lapající po vzduchu.

Podle povstalců se všichni otrávili jedovatým plynem, který proti nim použili vládní jednotky. Při útoku prý přišlo o život 1300 lidí. K tomu, že zřejmě došlo k závažnému použití chemických zbraní, se kloní i západní odborníci. O jakou látku se však jednalo, není jisté. Syrský režim použití chemických zbraní popírá.

Z Damašku přicházejí i očitá svědectví. Doktor Madžíd Abu Ali, který v nemocnici na předměstí Douma ošetřoval raněné, řekl pro deník Washington Post, že ve středu přijali asi 600 pacientů. Všichni měli podobné problémy: zvraceli, měli krhavé oči, zúžené spojivky a problémy s dechem. Navzdory péči 65 z nich zemřelo.

 

Pod vlivem událostí Spojené státy, Británie, Francie a dalších víc než třicet států vyzvalo švédského vědce Ake Sellströma, který v Sýrii vede tým inspektorů prověřujících dřívější zprávy o chemických útocích, aby celou věc prošetřil.

Rusko-čínské obstrukce v OSN

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius dokonce v reakci na útok prohlásil, že pokud se ukáže, že šlo o masakr spáchaný chemickými zbraněmi, bude Francie požadovat silovou reakci. Vyslání vojáků do Sýrie pak ale vyloučil. Německo vyzvalo Sýrii, aby mezinárodním expertům umožnila události v Damašku vyšetřit.

Obavy z použití chemických zbraní projevilo i Turecko. Jeho ministr zahraničí Ahmet Davutoglu proto kritizoval nečinnost světa. „Překročeny byly všechny meze, a přesto není Rada bezpečnosti OSN schopná dospět k rozhodnutí,“ řekl.

Rada bezpečnosti totiž sice vyzvala k vyjasnění událostí v Sýrii, avšak vzhledem k obstrukcím Ruska a Číny nevznesla formální požadavek zahájit vyšetřování. V Sýrii je přitom od neděle 20 inspektorů OSN. Mají však omezený mandát – mohou navštívit pouze tři lokality, na nichž se OSN předem s Damaškem dohodla. Podle stanice Al-Džazíra vzhledem ke špatné bezpečnostní situaci ještě ani inspektoři nezačali pracovat.

Proto odborníci zatím nedokážou stoprocentně potvrdit, zda v Sýrii byly ve středu použity chemické zbraně. Pro chemický útok ale hovoří to, že těla nevykazují známky žádného tělesného zranění, které by měly být patrné po útoku dělostřelectva. Lidé nejsou pokryti prachem sutin a nikdo je nevyprošťuje ze zřícených budov.

Sarin nebo BZ Agent?

Svědci tvrdí, že postižení měli závratě, dusili se, měli křeče a nemohli dýchat, což by odpovídalo vystavení sarinu. Tomu ale odporuje to, že některé z obětí zjevně zemřely v klidu a ve spánku. Někteří představitelé syrské opozice se domnívají, že mohla být použita látka známá jako BZ Agent. Používala se v konfliktech k oslabení nepřítelovy vůle k odporu. Nezanechává trvalé následky na nervové soustavě, ale k symptomům po jejím vystavení patří vysušování kůže, zrychlený puls, snížená fyzická a duševní aktivita.

Opozice tvrdila, že právě tato látka byla použita v prosinci v syrském Homsu. Lékaři z místa tehdy hlásili u postižených stažené zornice a bolesti svalů. Informace z Homsu ale rovněž nebylo možné ověřit a někteří z expertů pochybují o tom, že syrská vláda má BZ Agent k dispozici. Mimochodem tuto látku prý použili příslušníci ruských bezpečnostních jednotek při zásazích proti teroristům. Například před jedenácti lety v moskevském divadle proti Čečencům.

Syrská vláda však použití chemických zbraní popírá a považuje to za výmysl. Tvrdí, že i bez jejich použití zaznamenává vojenské úspěchy a tedy nemá zapotřebí provádět takto riskantní akce.

INFOBOX

Jak působí chemické zbraně, jimiž disponuje Sýrie


BZ Agent
– nervový jed, známý od konce 50. let. Používá se k oslabení vůle. Zasažení lidé mají rozmazané vidění, vysušenou a zarudlou kůži, sucho v ústech, zrychlený puls, sníženou fyzickou a duševní aktivitu. Pokud přežijí, nemívají trvalé následky na nervové soustavě.

Sarin
– vysoce toxická kapalina, která paralyzuje nervový systém. Příznaky u postiženého jsou zúžené zornice, pocit tlaku v očích, bolesti hlavy, dýchací obtíže, kašel, zvracení, úzkost a neklid. Dochází i k záškubům a křečím jednotlivých částí těla. Smrt nastává následkem obrny dýchacích svalů a zástavy činnosti srdce.

Tabun
(též GA) – nervově paralytická kapalina bez barvy a chuti. Může být použit i ke kontaminaci vody. Způsobuje nervozitu, úzkost, stažení zornic, výtok z nosu, slinění a dušnost. Dále pak bezvědomí, křeče, svalovou paralýzu, ztrátu kontroly nad svěrači. Vdechnutí smrtných dávek usmrcuje za jednu až deset minut, stejně tak kapalina vstřebaná přes oči. Účinky při vstřebání přes kůži se projevují pomaleji.

VX
– nejrozšířenější zástupce bojových látek třídy V. Bezbarvá až nažloutlá tekutina, která proniká do těla skrz kůži, oči a dýchací cesty. Zprvu vyvolává nevolnost a kašel, poté ochromuje dýchací svaly, což vede k silným křečovitým bolestem a končí smrtí.

Yperit
(hořčičný plyn) – používá se ve formě aerosolu. Do organismu proniká kůží, dýchacími orgány, očima i ústy. Příznaky otravy se objevují obvykle za 4 až 6 hodin po zasažení. Dochází k otoku očí a světloplachosti. Zasažení dýchacích orgánů se projevuje podrážděním v nose a v hrdle, dostavují se horečky, ztížené dýchání, pocení, kašel a ochablost. Zasažení kůže nebývá zpočátku nápadné. Až později zasažená místa zčervenají a vytvářejí se na nich puchýře. Postižený dostává svalové křeče a paralýzu končetin.

Stanislav Drahný


Klíčová slova: reflex, syrie, drahny, chemicky, utokl, plyn, sarinDiskuse ke článku