nahoru

Zemanův stroj moci zaskřípal. Prezident neprotlačil Sváčka do Ústavního soudu

Jan Jandourek22. srpna 2013 • 02:59
zeman
zeman
• foto: 
Profimedia.cz

Jana Sváčka prezident Miloš Zeman v Senátu jako ústavního soudce neprosadil. V tajné volbě dostal jen 30 hlasů, 45 senátorů hlasovalo proti. Sváček neuspěl podruhé. Už loni se ho pokusil prosadit prezident Klaus.

Jako by Zemanova mocenská mašina nějak zaskřípala. Jan Sváček byl pro prestižní funkci nepřijatelný z mnoha důvodů. Od roku 1987 byl kandidátem KSČ a od června 1989 členem. To nebylo dobré datum na vstup, takže členství navíc v době, kdy už bylo přítěží, tajil.

Od ledna 1988 již jako kandidát KSČ byl náměstkem pro věci trestní Obvodního soudu pro Prahu 8, kde setrval až do roku 1989. V té době se obvodní soudy v Praze a Městský soud zabývaly nepovolenými demonstracemi a šířením opoziční literatury. Sváček byl tedy součástí totalitních struktur, které pronásledovaly činnosti dnes běžné.

Pokud jde o jeho komunistickou minulost, jsou dvě možnosti. Buď byl komunista z přesvědčení, nebo z kariérismu. Nic z toho ho na funkci ústavního soudce příliš nekvalifikuje. A pokud jde o současnost, stýkal se s vlivným zákulisním hráčem ODS Tomášem Hrdličkou a bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem.

Senát nějak selhal

Čekalo se, že levicový Senát vyjde Zemanovi vstříc a kandidáta potvrdí. Senát se totiž oproti jeho poslední kandidatuře o třetinu obměnil. Pokud by nějakou roli hrálo posílení levice v Senátu, mělo by to Sváčkovy šance posílit.

Jenže to se nestalo. Je to po Rusnokově prohře při hlasování o důvěru ve Sněmovně další drobný zádrhel. Ne že by to něco změnilo na celkovém bojovém nástupu oživlých levicových sil, který se dá čekat po volbách. SPOZ už se těší, jak bude poddajným nástrojem v Zemanových rukou, na totéž se těší obrozená část sociální demokracie.

Komunisté už oprášili starý repertoár a chystají se na zpětné dobývání ztracených kót. Tak třeba o vydávání církevního majetku, který kdysi ukradli, chtějí dělat referendum. Kdekterý prosťáček neznalý základů právního myšlení tomu zatleská, protože netuší, že o majetkových záležitostech se referenda dělat nemají. V každém případě by se nadmíru loajální Ústavní soud hodil, takže bude třeba ještě nějakou dobu počkat.

Ta dobrá zpráva je, že Zemanovi nejde všechno hladce a v soukolí je pořád pár zrníček písku. Špatná zpráva je všechno to ostatní. Stačí ještě nějaké ty volby a přátelé lidu se usadí pevně ve svých pozicích odborníků. To, co pak může nastat, je „měkká nesvoboda“.

Nebude to tak okaté, jako kdysi. Nejvíc ze všeho se to bude podobat smrtelně únavnému šikanování, kterému se nakonec většina lidí podrobí. Zvlášť když se spravedlnosti nikdo nedobere ani za dobu v řádu desetiletí. Pak ještě zbudou nadnárodní soudy, budou-li ještě nějaké. Co se stane, až na ně zase nikdo nebude brát ohled, jako to mu tady bývalo zvykem za soudruhů, je celkem jasné.

Vstanou noví Sváčkové

Co záleží na jednom Sváčkovi, za desetiletí se tu vytvořil takový rezervoár takzvaných odborníků a „potřebných a schopných manažerů“, že je pořád z čeho vybírat. Jen je ještě potřeba mezi lidmi trochu rozšířit pohrdání demokracií jako systémem a lid už zatouží po pevné ruce. Demokraté budou jako skoro vždy impotentní.

Nikdy není nic ztraceno. Před pár lety jsme si mysleli, že tuto roli sehraje Jiří Paroubek a nakonec tu mocnou roli sehrál lidský faktor. Někteří lidé mají tak vysoké ponětí o svých silách, že je nakonec osudově přecení. Zvláště, když hrozí jisté výpadky. Není to tak, Miloši Zemane?

Diskuse ke článku