nahoru

K smrti se můžete upracovat i při práci v bance

Stanislav Drahný21. srpna 2013 • 15:45
Moritz Erhardt
Moritz Erhardt
• foto: 
Moritz Erhardt / Seelio

Jednadvacetiletého německého studenta Moritze Erhardta nalezl mrtvého v londýnské studentské ubytovně jeho spolubydlící. Britská média uvedla, že pravděpodobnou příčinou smrti bylo přepracování ze stáže v Bank of America Merrill Lynch. V posledních třech dnech svého života se totiž Erhardt musel věnovat práci 21 hodin denně.

Bank of America Merrill Lynch je globální investiční společnost oddělená od největší banky v USA – Bank of America. Nebyla první společností, u které Moritz Erhardt pocházející z německého Freiburgu vykonával stáž. Navzdory svému mládí měl už za sebou výměnný pobyt na univerzitě v Michiganu a praxe u poradenské společnosti KPMG a v bankách Morgan Stanley a Deutsche Bank.

Erhardtovo tělo nalezl v úterý ráno jeho spolubydlící ze studentského komplexu Claredale. Studentovi přitom zbývalo k ukončení sedmitýdenní praxe už jen týden. Příčinu smrti Moritze Erhardta, který trpěl epilepsií, určí až pitva. Nicméně, britská média, včetně významného deníku The Independent, spekulují, že k jeho smrti výrazně přispělo přepracování.

Zázračný kolotoč

Jedenadvacetiletý Moritz Erhardt, zemřel totiž poté, co prakticky bez přestávek pracoval 72 hodin. To, že v průběhu tří dní v řadě odcházel z práce v šest hodin ráno, oznámil anonymní zdroj na stránkách Wall Street Oasis. Ten tvrdí, že brutální vykořisťování stážistů je u velkých bank běžnou praxí. Praktikanti prý končí obvykle svůj pracovní den ve tři nebo čtyři ráno, aby opět brzy ráno nastupovali do banky. Údajně pro tento životní styl mají i pojmenování, říkají mu zázračný kolotoč.

 

Do kolotoče „nasednete“ v okamžiku, kdy vás ráno odváží domů z práce taxík, který na vás rovnou počká, až se osprchujete a převléknete, aby vás opět odvezl do banky, kde budete trávit několik dalších – a možná i desítek – hodin.

Nikdo si nestěžuje

Independent cituje další stážisty, kteří pracovali pro finanční instituce. Všichni se shodují, že byli nuceni pracovat vlastně na „časový dluh“, a že se podobné pracovní tempo dá vydržet po dobu maximálně deseti týdnů.

Nikdo z nich si však nestěžuje, protože potenciální odměna stojí za to. „Soutěžíme o velmi dobře placenou práci,“ řekl k tomu jeden z dotazovaných stážistů. Navíc i samotné stáže jsou solidně honorované: Moritz Erhardt si během praxe měsíčně vydělal 2700 liber (cca 81 tisíc korun).

Stanislav Drahný
Diskuse ke článku