nahoru

Kancléřka v Dachau: navštívila koncentrák i pivní stan. Opozice má radost

Jan Jandourek21. srpna 2013 • 13:15
Angela Merkelová
Angela Merkelová
• foto: 
Profimedia.cz

Byla to historická událost, jako první šéf německé vlády navštívila kancléřka Angela Merkelová koncentrační tábor Dachau. Přesto kolem toho vznikly spory.

Že kancléřka Merkelová navštívila právě Dachau, není náhoda. Koncentrák v Dachau byl totiž první, který byl v Německu pro politické vězně zřízen po uchopení moci nacisty. Pospíšili si, zřejmě aby uchopení moci příliš nedrhlo, bylo to 22. března 1933. Tábor v Dachau byl důležitý tím, že byl vzorem pro budování dalších koncentráků. Táborem prošlo dvě stě tisíc lidí, třetina z nich byli židé a dvě třetiny političtí vězni, také Romové, Svědkové Jehovovi a příslušníci sexuálních menšin. O život zde přišlo asi čtyřicet tisíc lidí, většinou na nemoci a podvýživu. Symbolem německého koncentráku je i pro svět, protože patřil mezi první, které byly osvobozeny na konci spojenci. Důležitý je i pro nás, protože v něm byli slavní Češi. Zemřel zde například malíř Josef Čapek.

Angela Merkelová se stala prvním kancléřem, který památník na místě nacistického tábora navštívil. Političtí oponenti ale kritizovali Merkelovou za to, že pietní akt proběhl jako součást součástí předvolební kampaně. Mezi plánovanou hodinovou vzpomínkou a návštěvou „Bierzeltu“, tedy „pivního stanu“ CSU uplynulo asi patnáct minut.

Radostné rozhořčení

Představitelka frakce zelených Renate Künastová byla potěšena, že se může rozhořčit a označila počínání kancléřky za „nechutnou a nemožnou kombinaci“. Künastová řekla, že kdo to se vzpomínkou na takovém místě hrůzy myslí vážně, neměl by to tahat do volebního boje.

Jeden z přeživších vězňů, více než devadesátiletý pán, to však zase komentoval po svém. Byl rád, že kancléřka přijela a důležité je, že šla nejdřív navštívit tábor a až potom do pivního stanu a ne naopak.

INFOBOX

Češi v Dachau

Byl to první koncentrák, kam poslali malíře Josefa Čapka. Zemřel těsně před koncem války v Bergen-Belsenu

Vězněni tu byli budoucí kardinálové Josef Beran a Štěpán Trochta a také kněz a pozdější kolaborant s komunisty Josef Plojhar.

Do tábora byl umístěn hudebník Josef Ulč a novinář Karel Kašák.

V ženské věznici poblíž Dachau pobývala po svém odsouzení Milada Horáková.

O život přišlo v Dachau celkem 1 346 Čechů.

Nacistická minulost je pro Němce mnohem komplikovanější záležitost, než třeba pro nás komunistická. Kromě vnitřního teroru nacistický režim vyvolal světovou válku a terorizoval mnoho ostatních národů, takže kromě toho, že rodiče museli vysvětlovat svým dětem, co se to v Německu stalo, musí to od té doby vysvětlovat ještě navíc půlce světa. Ze skutečných válečných zločinců a lidí, kteří nesou odpovědnost, žijí už jen ti, co je jim hodně přes devadesát. Doba, kdy se ve společenském životě Německa a tamní politice pohybovali lidé, kteří měli nepochybně nějaké máslo na hlavě a někteří krev na rukách, je pryč.

Že je téma minulosti v Německu živé, je ale dobrá zpráva. Za zločiny se nemá dělat žádná pomyslná tlustá čára. Stejně je vždycky tenčí, než by kdo třeba chtěl.Klíčová slova: reflex, jandourek, merkelova, DachauDiskuse ke článku