nahoru

Egypťané zadrželi šéfa islamistů. Co nyní čeká Muslimské bratrstvo?

Stanislav Drahný 20. srpna 2013 • 20:12
mursi
mursi
• foto: 
Profimedia.cz

Sedmdesátiletý Muhammad Badí byl zatčen ve východokáhirské čtvrti Nasr, která byla centrem protestů bratrstva v minulých týdnech. Spolu s ním zadržely bezpečnostní složky i dva další vysoké hodnostáře islamistů.

Polapené vůdce bratrstva umístily do vězení Tora na předměstí hlavního egyptského města. Zde úřady internují většina členů bratrstva zatčených při nepokojích za polední měsíc, ale je zde vězněn i bývalý prezident Husní Mubárak.

Badí se začal skrývat nedlouho po pádu islamistického prezidenta Muhammada Mursího a již 10. července byl obviněn z podněcování k násilí. Už v neděli 25. srpna má s ním i dalšími členy bratrstva začít soud kvůli obviněním ze spiknutí, které vedlo k červnové smrti osmi demonstrantů před káhirským sídlem bratrstva.

Bratrstvo zatím dočasně za zatčeného Badího jmenovalo do svého čela jeho dlouholetého přítele a spolubojovníka, devětašedesátiletého lékaře Mahmuda Ezzata.

Co s Muslimským bratrstvem?

Kromě zatčení postihla Badího i další rána: v pátek při protestech na káhirském Ramsesově náměstí zemřel i jeho syn.Nebyl jedinou obětí protestů v posledních dnech. Při střetech mezi vládními silami a příznivci svrženého prezidenta zemřelo od minulé středy 900 lidí.

Exprezidenta Mursího, který vzešel z řad bratrstva, odstavila po roce jeho působení v prezidentském úřadu 3. července armáda. Exprezident je zadržován na utajeném místě pro obvinění z vražd a ze špionáže.

Politická situace v Egyptě je značně nepřehledná a reakce na ní rozporné. Zatímco generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval k rozšíření politického prostoru pro Muslimské bratrstvo a řekl, že exprezident Mursí by měl absolvovat transparentní soudní proces, nebo by měl být propuštěn. Nový egyptský premiér Házim Bibláví zase navrhuje, aby bylo Muslimské bratrstvo legálně rozpuštěno.

Charita i terorismus

Pro Muslimské bratrstvo by zákaz činnosti nebyl nic nového. Od roku 1928, kdy Asociaci muslimských bratří založil v Egyptě šajch Hasan al-Banná, prožilo většinu času v ilegalitě, nebo alespoň na jejím pomezí.

Ideologie bratrstva vychází z přesvědčení, že muslimové tvoří jediný národ spojený islámskou vírou. Tato víceméně sunnitská organizace vystupuje na veřejnosti značně populisticky a radikálně. Členové bratrstva věří, že Korán představuje dokonalý způsob života a politické organizace. Podle nich má být náboženství uzpůsobena i forma státu a veškeré islámské vlády mají být nakonec sjednoceny v chalífát. Bratrstvo se také snaží o charitu, prosazuje sociální spravedlnost, odstranění chudoby a korupce.

Aby své cíle prosadilo, sahalo občas i k teroristickým činům a stálo u vzniku mnoha radikálních fundamentalistických a teroristických skupin, jako je palestinský Hamás nebo Islámský džihád.

Vliv Muslimského bratrstva sahá také za hranice Egypta. V Sýrii bylo (podobně jako v Egyptě) po převratu v roce 1963 a nastolení režimu strany Baas bratrstvo oficiálně zakázáno. V dalších muslimských zemích (např. Jordánsko, Bahrajn, Kuvajt, Irák, Saúdská Arábie, Írán) tvoří Muslimské bratrstvo legální součást politického systému a prostřednictvím svých politických stran má zastoupení v parlamentu. 

Stanislav Drahný
Diskuse ke článku