nahoru

Má být komunista a kamarád kmotrů Sváček ústavním soudcem? Nemá, ale každému je to fuk

Jan Jandourek19. srpna 2013 • 15:00
Jan Sváček
Jan Sváček
• foto: 
profimedia.cz

Zdá se, že naši ústavu bude střežit doktor Jan Sváček. Je to postava pozoruhodného příběhu a snad by bylo lepší, kdyby ústavním soudcem nebyl. Mírně řečeno.

JUDr. Jan Sváček, ještě nedávno předseda Městského soudu v Praze a člen poradního sboru prezidenta Václava Klause, opět kandiduje na post soudce Ústavního soudu.

Sváčka na post ústavního soudce navrhl už Václav Klaus. Jenže tehdy to nevyšlo. Sváčkovi v tajném hlasování ke jmenování chyběly v únoru 2012 dva hlasy. Druhý návrh od prezidenta Miloše Zemana, podle kterého Sváček „splňuje odborné i morální požadavky na soudce Ústavního soudu“, dostal Senát v polovině července. Definitivní rozhodnutí se dozvíme nejspíš 21. srpna. (Hezké datum.)

V čem je doktor Sváček problematický? Sváček byl od roku 1987 kandidátem KSČ, členem komunistické strany od 22. 6. 1989. To se tedy na poslední chvíli trochu unáhlil. Asi i proto dnes popírá, že byl někdy komunista a nechce o celé věci mluvit.

Nechce ostatně ani to, aby o politické minulosti soudců něco věděla veřejnost. Když byl předsedou Městského soudu v Praze, odmítl odpovědět senátorovi Martinu Mejstříkovi na dotaz, jaká politická minulost soudců, konkrétně kdo všechno u městského soudu byl v komunistické straně. Podle Sváčka to je citlivý údaj a nelze ho poskytovat bez souhlasu dotyčných lidí.

Jak jsme tehdy soudili

Citlivý údaj komunistická minulost sice je, ale především proto, že ukazuje, jak podjatí mohou dnešní soudci být, když třeba řeší kauzy týkající se minulého režimu a disidentů.

Doktor Sváček byl od ledna 1988 už jako kandidát KSČ náměstkem pro věci trestní Obvodního soudu pro Prahu 8. V této funkci byl až do roku 1989, kdy se obvodní soudy v Praze a Městský soud zabývaly žalobami ohledně takzvaných nepovolených demonstrací a šíření opoziční literatury.

Sváček a další byli tedy součástí struktur totalitní represe a rádi bychom tedy slyšeli něco o tom, jak to tehdy bylo a jestli toho dotyční aspoň formálně litují.

Jako vždycky nejde ale jen o minulost.

Podivně se doktor Sváček chová i v současnosti. Tak například Sváček navrhl v roce 2006 jmenovat soudcem Karla Kudláčka, bývalého totalitního vojenského prokurátora. Kudláček vstoupil do povědomí jako správce konkurzní podstaty společnosti H-Systém. V této funkci skončil, protože věřitelům a soudu zatajoval důležité dokumenty. Chtěl také část zbylého majetku nevýhodně pronajmout, což znamenalo poškozování věřitele. Kvůli Sváčkovi teď tento člověk může řešit vážné případy hospodářské trestné činnosti.

Sváček také do funkcí prosazoval lidi, kteří soudili trestní věci za bývalého totalitního režimu. Soudnictví se tedy mírně řečeno komunistické atmosféry jen tak nezbaví.

Doktor Sváček také jako předseda Městského soudu v Praze jmenoval v roce 2011 insolvenčním správcem na majetek společnosti ECM doktora Ivo Halu, který je v jedné advokátní kanceláři s Petrem Sisákem, odsouzeným za tunelování zkrachovalé První slezské banky. Jejich kancelář zastupuje společnost ViaChem ovládající chemičku Spolchemie (což je bývalá Setuza dříve v rukou podnikatele Pitra).

Hledají se lidé s máslem na hlavě

Obraz nového ústavního soudce tak má stále plastičtější rysy. Jde i o to, že se zná se spoustou „zajímavých“ lidí. Například je celé roky přítelem kmotra pražské ODS Tomáše Hrdličky. Stýkal se s trestně stíhanými manažery Komerční banky. Od roku 2003 byl členem právních poradců prezidenta republiky Klause.

Podílel se nějak na monstrózní Klausově amnestii, díky které unikli pachatelé vážných hospodářských trestných činů? To by byla zajímavá otázka.

Zatímco Klausovi na funkci Senátem neprošel, Zemanovi prošel. Asi mezitím senátoři nějak dozráli a prozřeli.

Jinak jde zřejmě o další případ toho, jak nová mocenská garnitura postupně jako metastázy prolézá stát. Ta finta není složitá. Je třeba najít lidi, kteří mají máslo na hlavě a potom jim dát funkci. Dotyční dobře vědí, že kdykoli mohou jít, tak budou poslušní a hodní a dělat jen to, co jim pán řekne.

"His masters voice", jak se psalo na starých gramofonech, to bude zřejmě hlasem nové české demokracie. A nad ústavností toho všeho bude bdít doktor Sváček. Byla to naivní představa 90. let, že jsme se zbavili komunistů.

Kdepak, jsou tady pořád a mají se k světu a je jedno, jak si právě říkají. Právě chytili druhý dech a zdárně si parcelují stát.

Diskuse ke článku