nahoru

Proč nás pořád tak vzrušuje ten Dalíkův balík?

Lubomír Heger19. srpna 2013 • 06:09
dalík
dalík
• foto: 
Profimedia.cz

Protikorupční rotvajleři trhají řetězem a hlásí pánům, že už jim brzy přinesou nestvůru jménem Dalík v zubech. Jenže kvalifikovaný odhad napovídá, že na
nejlepšího kamaráda expremiéra Topolánka nemají skoro nic určitého. A to i přesto, že si o tu půlmiliardu Dalík asi vážně řekl.

Výška té sumy je tak oslnivá, že nám všem už tři roky oslepuje zrak. Jen si to vezměte - půl miliardy! David Rath už rok a čtvrt sedí ve vazbě za (údajnou) zpronevěru  pár mizerných desítek milionů. Dosavadní rekordman Stanislav Gross si připsal na účet s bídou sto milionů. Petr Nečas nedávno vyvolal bouři  nevole, když Janě Nagyové vyplatil přesně setinu Dalíkova balíku - a to ještě za několikaletou práci.

Viděno tímto pohledem, na inkriminované schůzce z listopadu 2007 mezi lobbisty a zástupci koncernu Steyer padaly vskutku astronomické sumy. Připomeňme, že o Dalíkově požadavku, aby mu za zprostředkování nákupu Pandurů bylo vyplaceno "třikrát šest milionů eur", bychom se nikdy nedozvěděli, nebýt donkichotského nápadu reportéra MF Dnes Janka Kroupy odjet do Vídně v převleku za obchodníka se zbraněmi a nahrávat kontraktory Steyru při strašlivých indiskrecích.

Mezitím už tři účastníci schůzky v restauraci U Malířů vypověděli, že Dalík si o půl miliardy skutečně řekl. Naposledy tak učinil ctihodný Američan Victor Jackovich, jenž roku 1994 otevíral v ostřelovaném Sarajevu ambasádu USA a později sloužil vlasti v Aghánistánu. Proč by takový hrdina nespravedlivě osočoval nějakého hochštaplera z Prahy?

Slaboduchá kauza

Protikorupční detektivové tedy mají zatím nejpřesvědčivější důkaz. Jenže čeho vlastně? Ze známých výpovědí svědků rozhovoru vyplývá, že Dalík několik minut trochu nesouvisle hovořil o tom, že nákup Pandurů lze zprostředkovat výměnou za tři platby po šesti milionech eur. Jackovich o tom ještě týž večer sepsal zprávu a poslal ji na americkou ambasádu (aby tato zpráva později unikla na Wikileaks). Na první pohled to působí jako ukázkové dopadení pachatele s kouřící zbraní v ruce. Na druhý už ne.

Další otázky totiž postrádají odpovědi. Dostal Dalík ty peníze nakonec? Nikdo neví. Pakliže ano, jsou do nekalého obchodu nejpíše namočeni i vážení svědci, což by je dosti znevěrohodňovalo. Jestli ne, může Dalík dnes svou neumělou řeč interpretovat jakkoli, třeba jako nepovedený vtip. Může tvrdit, že byl v meskalinovém opojení a pokoušel se hrát na Lorda Voldemorta.

V Česku je samotná žádost o úplatek trestným činem, avšak policie Dalíka kupodivu stíhá za podvod. Vychází z toho, že nabízel služby, které nebyl schopen splnit, neboť na schvalování obřích kontraktů podobného druhu neměl vliv. Opravdu neměl? Obchod přece nakonec proběhl a byl pro ČR až podezřele nevýhodný. Dalík byl jeden z mála, který k něčemu takovému mohl tehdejšího premiéra přimět.

Mirek Topolánek se ovšem nahlas směje a rétoricky strká obě ruce do ohně za to, že Dalík žádné peníze nedostal. Třeba ví, že opravdu nedostal - kdo jiný už by to měl vědět. Takže tu máme jednoho obyčejného žvanila, který slibuje nesplnitelný obchod, který za něj patrně nakonec splnil někdo jiný. Co je na téhle slaboduché kauze vlastně tak vzrušujícího?

Ach, přece ta výška sumy.Klíčová slova: reflex, balík, info x, infox, dalík, steyer, pandurDiskuse ke článku