nahoru

Neklidné Slunce. Naše hvězda změní už brzy magnetické póly

Stanislav Drahný17. srpna 2013 • 09:50
Slunce
Slunce
• foto: 
Hinode JAXA/NASA

Ohromné magnetické pole Slunce se má do několika měsíců přepólovat. Znamená to, že se vymění náboje mezi magnetickými póly.

Polarita magnetického pole Slunce se mění přibližně každých 11 let. Dochází k ní na vrcholu každého slunečního cyklu. Ten, který právě probíhá, má číslo 24.

Co je příčinou tohoto jevu, není dosud vědcům úplně zřejmé. Je však vysoce pravděpodobné, že přepólování souvisí s deformacemi siločar magnetického pole vyvolanými rotací hvězdy a se vznikem slunečních skvrn. Tyto aktivní oblasti výrazně zesilují ve svém okolí magnetické pole. Když se pak taková silnější magnetická pole přesouvají k magnetickým pólům Slunce, dojde zřejmě v určité chvíli k okamžiku, kdy se celé magnetické pole hvězdy změní.

Druhá šance. Nebe plné meteorů. Také dnes v noci uvidíte slzy sv. Vavřince

Obavy, že tato událost bude spojena s nějakou katastrofou, která postihne lidstvo, nejsou podle všeho na místě. Už z toho, že ke změně nábojů magnetických pólů Slunce dochází každých zhruba 11 let, je jasné, že by tento jev neměl život na naší planetě ohrozit. Jistou obezřetnost by snad – raději – měli zachovávat správci telekomunikačních družic a těch nejcitlivějších vědeckých přístrojů.

Magnetické pole Slunce

Stanislav Drahný
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější