nahoru

Zemřel polský dramatik a odpůrce sovětské invaze do ČSSR Slawomir Mroźek

Stanislav Drahný15. srpna 2013 • 16:40
Zemřel polský dramatik a odpůrce sovětské invaze do ČSSR Slawomir Mroźek
foto: profimedia.cz

Ve věku 83 let zemřel v Nice na jihu Francie polský dramatik, spisovatel a kreslíř Slawomir Mroźek. Informovala o tom ve čtvrtek francouzské a polské vydavatelství, která produkovala jeho díla.

Slawomir Mrozek debutoval počátkem 50. let jako kreslíř, současně také v té době vydal první sbírku povídek. Zpočátku byl poplatný tehdejší době, psal satirické prózy a poté zakotvil i v divadelní sféře.

Se socializmem se ale rychle rozešel. V roce 1963 se z rodného Polska odstěhoval do Itálie, odtud v roce 1967 do Francie. Politicky se začal angažovat až s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Tehdy v Paříži napsal prohlášení odsuzující agresi, které vydala řada deníků. Jeho díla byla následně v zemích komunistického bloku zakázána.

V roce 1990 se usadil v Mexiku a v roce 1996 se vrátil do Krakova. Tady dostal roku 2002 těžký záchvat mrtvice, po kterém ztratil schopnost mluvit i psát. Po třech letech rehabilitací se však naučil opět používat jazyk a znovu začal psát do novin i nové divadelní hry. Nakonec však odešel z Krakova i podruhé, důvodem tentokrát nebyla prý politika, ale touha prožít stáří v příznivějším klimatu. V roce 2008 proto zamířil zpět do francouzské Nice.

Jako autor i glosátor byl Mroźek spíše pesimista. Tomu by odpovídalo i vysvětlení, proč si nepořídil žádné potomky. Důvodem prý bylo to, že svět podle něho nemá žádnou budoucnost, a proto není pro děti dobré místo.

Jeho díla jsou poměrně známá i v České republice. Česká a moravská divadla nastudovala například jeho hry Šťastná událost, Kouzelná noc nebo Letní den.

Stanislav Drahný
Diskuse ke článku