nahoru

Egypt je na nejlepší cestě vyrobit si novou Al Káidu

Lubomír Heger 15. srpna 2013 • 06:03
egypt
egypt
• foto: 
Profimedia.cz

Málokdo je tak nebezpečný, jako předák Muslimského bratrstva za mřížemi. A nikdo na širém světě s tím nemá tak bohaté zkušenosti, jako důstojnický sbor egyptské armády. A přece teď generálové vstupují do stejné řeky ve slepé víře, že se jim vojenskou akcí podaří islámský vulkán definitivně zaplombovat. Co je asi čeká?

Nejdříve učiní poslední výdech demokracie - ten vznešený důvod, proč Arabské jaro vůbec dávalo zbytku světa nějaký smysl. Včera na protest proti rannímu masakru přívrženců Muslimského bratrstva odstoupil viceprezident Muhammad Baradej. Další demokraté budou patrně následovat. Po dvouletém experimentu s volenými institucemi si v Egyptě o lidovládě nikdo nedělá iluze.

Pro sekularistu je demokratem každý, kdo zabrání islamizaci společnosti, k níž se před svržením a uvězněním prezidenta Mursího patrně schylovalo. Jestli přitom charismatický velitel ozbrojených sil generál Sisi postřílí pár set muslimských bratrů, je celkem lhostejno. Lepší tyran než teokrat íránského typu, řekne si sekularista, což má jistou - jakkoli temnou - logiku.

Mursí na nikoho nestřílel, ale stejně se se zlou potázal. Demokracie mu byla krásnou hračkou, která umožňovala vnutit vůli ostatním skrze mírně nadpoloviční většinu. Všude to tak funguje - v USA občas prezident nedostane ani 50% hlasů - tak proč ne v Egyptě? Protože proto - krčí nad rozčarovanými islamisty rameny politici na Západě.

Ti si proto půjdou pro odpověď jinam. Shodou okolností zazněla pár dní před zásahem tato slova: "Demokracie je slepá ulička. Je výhradním právem lidí na Západě, islamistům je ovšem nedostupné." Výrok si bylo možné poslechnout na audionahrávce a jeho autorem je Ajmán Zavahrí, někdejší mentor Usámy bin Ládina a jeho nástupce v čele Al Káidy.

Letem egytpským světem

50. léta - Zavahrí se narodil v červnu 1951. O čtyři roky později Muslimské bratrstvo pomáhalo armádě vypudit britské kolonizátory a založit republiku. Takřka vzápětí dochází jeho vůdce Sajjid Qutb k závěru, že světská vláda vede lidi k sobectví, rozděluje je a navrací k barbarskému způsobu života.

60. léta - Tehdejší prezident Násir nechá Qutba popravit, ovšem jeho myšlenky hbitě přebírá a šíří mladý lékař jménem Zavahrí. Ten dochází k závěru, že Násir a jeho nástupce Sadat nejsou opravdičtí muslimové a lze je beztrestně zabít.

70. léta - Přívrženci Muslimského bratrstva (založeného již ve 20. letech) jsou hromadně zatýkáni a mučeni. Zavahrí a další předáci zakládají organizaci Islámský džihád.

80. léta - "Zahodili jsme umírněné ideály a připravili svou mysl na válku," vzpomíná později Zavahrí. V říjnu 1981 je Sadat zastřelen během vojenské přehlídky. Zavahrí je odsouzen na tři roky do vězení, protože chybí důkazy o jeho vině. Během procesu však vykřikuje z klece na západní novináře, že jeho cílem je vybudovat islámský stát.

90. léta - Zavahrí se stává pravou rukou Usámy bin Ládina a podniká vícero atentátů. Jednou z jeho posledních obětí se v roce 2007 stává pákistánská premiérka Benazír Bhuttová.

Válka nebo šibenice

I tenhle rychlý výlet do nedávné minulosti dává tušit, že brutálním potlačením Muslimského bratrstva si armádní špičky podepisují vlastní rozudek smrti. Je jen otázkou času, kdy vznikne nějaká obdoba Islámského džihádu, která Egypt nejprve připraví o příjmy z turistického ruchu (kdo by dobrovolně spěchal k pyramidám na popravu) a poté i o čelní představitele státu.

Prudká radikalizace poloviny Egypta je podobně jistý proces jako to, že voda po dosažení bodu varu začne měnit skupenství. Nastane o to rychleji, oč dříve USA přestanou Káhiře vyplácet každoroční "výpalné" ve výši 1,3 miliardy dolarů, díky němuž ještě měli jejich emisaři v Káhiře nějaké slovo.

Potom přijde buď tuhá vojenská diktatura, či nějaká obdoba syrského scénáře, který se rovněž odvíjí od souboje diktátora s Muslimským bratrstvem.

"Generál Sisi raději vyvolá občanskou válku, než aby skončil na šibenici," pokusil se z vězení rozdat karty vůdce egyptských bratrů Muhammad Beltagy.

Celkem jistě nemluvil do vzduchu - při včerejším zásahu zemřela jeho 17 letá dcera.

Diskuse ke článku