nahoru

Záhadná smrt. Co se stalo Češkám v Egyptě?

Stanislav Drahný14. srpna 2013 • 22:00
kramných
kramných
• foto: 
Facebook/Blesk

Ve středu dopoledne proběhl v Karviné pohřeb matky a dcery, které za nejasných okolností zahynuly koncem července na dovolené v Egyptě.

Celý hřbitov byl na tři hodiny uzavřený, ochranka nejen že nikoho dovnitř nepustila, ale ještě roztahováním deštníků bránila lidem, kteří dorazili bez pozvánky na obřad ve výhledu. Kromě ochranky na klid v okolí hřbitova v Karviné-Ráji dohlíželi i početní příslušníci státní a městské policie. Reportér časopisu Týden jich napočítal „nejméně patnáct“.  

Těla šestatřicetileté Moniky Kramné a její osmileté dcery Kláry objevil v noci na 30. července v pokoji hurgadského hotelu Titanic Palace jejich manžel a otec. Petr Kramný poté tamním lékařům řekl, že celá rodina trpěla střevními a žaludečními problémy. Podle egyptské strany však obě mrtvé měly žaludky rozleptané silným jedem.

Pokud by došlo k otravě jídlem, zdá se být záhadou, jak by se žíravina mohla objevit v žaludku obětí, aniž by poleptala ústa a jícen. Teoreticky to však možné je, za předpokladu, že by jim louh, o kterém se mluví nejčastěji, vpravil někdo injekční stříkačkou přímo do žaludku – nejspíše až po smrti. To by ovšem znamenalo, že smrt matky a dcery nebyla nešťastnou náhodou, ale šlo o úkladnou, předem připravenou, vraždu.

Egyptská policie k tomuto závěru zřejmě dospěla a Petra Kramného – jako svědka a zároveň možného podezřelého – odmítla pustit ze země.

Záhadná tragédie

Tragédie rodiny Kramných na sebe přitahuje od počátku velkou pozornost. Splňuje všechny podmínky klasického dramatu: Záhadná smrt krásné ženy a jejího dítěte v exotických kulisách, navíc v lokalitě, kterou mnozí Češi znají z dovolené. Představivost může pracovat na plné obrátky, je za smrtí matky s dcerou láska, vášeň, nenávist?

Tajemná je i vlastní příčina úmrtí. Jed jako smrtící zbraň bývá podvědomě považován za něco obzvláště zavrženíhodného. Za prostředek, k němuž se uchylují zbabělci, věrolomníci a vyznavači černé magie. Podat někomu otrávené pití nebo jídlo bylo ve všech kulturách kvalifikováno jako nejhorší zločin.

Pod články na internetových serverech se čile diskutuje, zda je otec rodiny vrahem, či nikoliv. Objevují se texty o šťastném a příkladném manželství, stejně jako svědectví o neshodách mezi oběma partnery. Různí – a také různě vzdálení – přátelé a příbuzní hovoří o nevěrách, žárlivosti, připravovaném rozvodu. Nejbližší pozůstalí zase většinou o fungujícím vztahu.

Spekulovalo se jak o vraždě, kterou připravil manžel, tak i o sebevraždě matky, která s sebou na onen svět vzala i dítě. Možností je i pomsta personálu hotelu nebo nějaký omyl. Nic z toho se ale nedá ověřit.

Co na to numeroložka?

V tisku vyšel i názor jednoho jeho kolegy, že Petr Kramný v zaměstnání přicházel do styku s jedy. Mohl si tak prý možná vzít nějakou smrtící látku do Egypta a tam jí použít. Proč by si ale někdo měl plánovat úkladnou vraždu v zemi, kde je tento čin trest smrti? Navíc, za odsouzení k smrti můžeme pro Evropana považovat i víceletý pobyt v egyptském vězení. Přitom muselo být jasné, že se Egypťané, kteří mají už tak mají kvůli bezpečnostní situaci v zemi dost problémů s uvadajícím turistickým ruchem, budou snažit za každou cenu odvrátit vinu od případného selhání hotelu nebo jeho personálu.  

K případu se už vyjadřoval kdekdo, včetně numeroložky. (Pokud by vás to zajímalo, myslí si, že „vzorec osudu“, vypočítaný ze jména Petra Kramného ukazuje na jeho nevinu.) Světlo do tragického případu to však žádné nevneslo.

Relevantnější informace snad získáme až poté, co policie oznámí výsledky pitvy obou těl. Egyptští lékaři, kteří provedli první šetření, budou mít výsledky k dispozici zhruba do měsíce. Čeští kriminalisté slibují oznámit první informace tento týden. 

Stanislav Drahný


Klíčová slova: turisti, Egypt, smrt, vražda, Hurgada, KramnýDiskuse ke článku