nahoru

Druhá šance. Nebe plné meteorů. Také dnes v noci uvidíte slzy sv. Vavřince

Stanislav Drahný12. srpna 2013 • 16:00
Perseidy
Perseidy
• foto: 
profimedia.cz

Nemáte-li na dnešní noc ještě program a jste alespoň trochu romanticky založeni, vydejte se po půlnoci na nějaké opuštěné temnější místo pozorovat padající hvězdy. Pokud bude jasno, měla by být ideální doba k pozorování meteorů. 

V noci z pondělí na úterý, vyvrcholil na obloze nejznámější meteorický roj Perseidy. Po půlnoci se na obloze objevovalo v průměru 70 meteorů za hodinu. Bohužel drtivou většinu z nich ukryly před pozorovateli mraky. Nebylo tak mnoho platné, že noční oblohu neosvětloval Měsíc. Pokud i u vás bylo špatné počasí na sledování padajících hvězd, máte ještě jednu šanci. 

Perseidy budete moci pozorovat i v noci z úterka na středu, jen jejich počet má být zhruba poloviční než o den dříve. Výhodou však je, že by podle předpovědí mělo být jasnější nebe. Nejvíce meteorů bude podle astronomů možné vidět od půlnoci zhruba do 04:00.

Perseidy se objevují pravidelně v první polovině srpna, s tím, že nejvíce meteorů bývá vidět okolo 11. až 13. srpna. Ne každý rok jsou ale pro jejich sledování stejně dobré podmínky. Někdy přichází vrchol za dne, jindy kazí pozorování úplněk. Letos mají být podmínky v tomto ohledu ideální. Zbývá „jen“ poslední maličkost: jasná obloha. Pokud bude nebe bez mraků, mělo by být vidět za noc několik stovek meteorů.

 

 

Meteorický roj Perseid pozorují lidé už nejméně 2000 let. Z doby okolo počátku našeho letopočtu pocházejí první záznamy pořízené hvězdáři v Číně. Roj dostal název podle souhvězdí Persea, protože v tomto souhvězdí mají jeho meteory radiant, což je místo na obloze, odkud jakoby vylétají. V Evropě byly lidmi nazývány „Slzy svatého Vavřince“ podle světce, který má svátek 10. srpna. Legenda praví, že Vavřinec (latinsky Laurentius) se stal mučedníkem, když odmítl odevzdat církevní majetek císaři Valeriánovi a místo toho ho rozdal chudým. Trest přišel vzápětí, 10. srpna roku 258 Vavřince za živa upekli. Několik dní po jeho popravě pak lidé pozorovali, jak z nočního nebe padaly třpytivé slzy.

Dnes máme „padající hvězdy“ jiný pohled. Ve skutečnosti jde o malé částice, které na své dráze zanechala rozpadlá kometa Swift-Tuttle. Ty se řítí do atmosféry velkou rychlostí a také proto trvají jejich záblesky jen krátkou dobu. Vynahrazují to ale množstvím.

Stanislav Drahný


Klíčová slova: info x, infox, meteorit, Perseidy, srpen, hvězdyDiskuse ke článku