nahoru

Všichni proti Anglii! Hrozí válka o Gibraltar?

Daniel Deyl12. srpna 2013 • 11:26
Loď britského Královského námořnictva Illustrious
Loď britského Královského námořnictva Illustrious
• foto: 
profimedia.cz

Spor Británie a Španělska o Gibraltar vypadá na začátku 21. století téměř legračně. Spojenému království však může na světové scéně nečekaně zavařit.

Rádci královny Alžběty jsou v permanenci; její válečné loďstvo míří na jih ke španělským břehům. K vyhlášení války je daleko, ale oba dvory na sebe na dálku dští síru. Nebylo to tady už jednou? I bylo, ale už před více než čtyřmi sty lety.

Loď britského Královského námořnictva Illustrious v doprovodu čtyř dalších válečných plavidel má dnes vyplout ke Gibraltaru. Co že tam bude dělat? Odpověď závisí na tom, koho se ptáte. Britský ministerský předseda David Cameron tvrdí, že je to součást dlouho připravovaného cvičení. Fabian Picardo, gibraltarský šéfministr, jak se říká vedoucímu místní exekutivy, v tom vidí vyslyšení své prosby o vyslání vojenské podpory ve sporu se španělskou vládou. A Marian Rajoy, španělský premiér, kvůli tomu burcuje u svých krajanů národní hrdost.

Oč jde? O území o něco větší než Židlochovice, na němž žije asi tolik lidí jako v Šumperku, tedy 27 tisíc. Posledních tři sta let patří Británii, ačkoli zeměpisná logika by naznačovala jeho příslušnost ke Španělsku. Logika, jež určuje průběh současného sporu, se však zdaleka neodvíjí jen od zeměpisu.

Hádky o ryby

Spor začal loni v květnu, kdy španělská vláda vyzvala Londýn k jednání o osamostatnění Gibraltaru. (Není k tomu žádný zákonný důvod jako například v případě Hong-kongu, kde byly britský odchod a připojení k Číně naplánovány sto let dopředu.) Cameronova vláda to ignorovala. Španělská královna Sofia kvůli tomu dokonce odmítla jet do Londýna na olympijské hry, což je diplomatický krok neobvyklé razance.

Pak hlavní roli na chvíli převzali španělští a gibraltarští rybáři. V srpnu 2012 si Španělsko oficiálně stěžovalo na zásahy gibraltarské policie vůči španělským rybářům. Gibraltar totiž začal stavět umělý útes (trochu sovětskou metodou prostého shazování betonových bloků do moře), jenž má podle šéfministra Picarda působit ekologicky, chránit mladé ryby a tak podobně. Španělé naproti tomu tvrdí, že útes má prostě za cíl rybám zabránit, aby plavaly až do španělských vod, kde by se mohly stát jejich kořistí (ryby by se mohly stát kořistí rybářů, nikoli naopak). Proto se španělští rybáři stále častěji vydávají až do gibraltarských vod, kde ovšem narážejí na gibraltarskou policii. Loni dokonce došlo k otevřenému střetu policejních člunů obou stran.

 

Picardo, jehož hlavní politickou devizou je neoblomnost, řekl, že jeho vláda ukončí období, v němž se občasné rybářské výlety z jedné na druhou stranu víceméně vzájemně tolerovaly, a že bude tvrdě vyžadovat dodržování litery smlouvy z roku 1991, která jasně vymezuje, kdo kde smí ryby lovit.

Jak zahladit domácí skandál

Madrid na to odpověděl také rázněji, než je zvykem: pohrozil mimo jiné, že zavede poplatek ve výši padesát eur za každý automobil, jenž přejede hranici s Gibraltarem. I na to má podle smlouvy právo. Picardo poté - pěkně veřejně - požádal Londýn o vojenskou pomoc, ačkoli není jisté, co přesně by britští vojáci mohli na místě udělat. A dva dny na to rozhodl Londýn o misi HMS Illustrious a spol.

V této souvislosti stojí za zmínku, že španělský premiér Rajoy je v posledních týdnech předmětem obřího finančního skandálu. On sám - a mnoho dalších vrcholných politiků - měl přijímat statisícové úplatky, jak vyplývá ze svědectví někdejšího pokladníka Rajoyovy Lidové strany. Výsledkem je, že letos považuje 98 procent Španělů politiky za zkorumpované (ve srovnání se 77 procenty před dvěma lety). Myšlenka, že nacionalisticky vyhrocený spor pomůže odvést pozornost veřejnosti od korupce, jistě neunikne žádnému politickému stratégovi.

Mohou za spor novináři?

Až sem je všechno více či méně normální. Španělsko nejspíš Gibraltar nebude chtít obsadit a Londýn nebude chtít násilím sesadit Juana Carlose I. ze španělského trůnu. Do hry však vstoupily dvě náhody, které mohou z celkem bezvýznamného sporu udělat geopolitickou událost.

Boris Johnson, svérázný londýnský starosta silně konzervativního smýšlení, napsal článek do spřízněného deníku The Daily Telegraph, v němž vyzývá "bojujte o Gibraltar jako o Falklandy!" (Ano, i tady se hraje pro domácí publikum: Johnson má ambici po příštích parlamentních volbách nahradit Davida Camerona v čele Konzervativní strany.) Těsně poté - a dost možná v reakci na Johnsonův provokativní výrok - vyzval Marian Rajoy Argentinu, s níž Britové o Fakllandy před třicet lety válčili, k vytvoření de facto protibritské aliance.

V tu chvíli zahrála do věci druhá náhoda, a znovu ji má na svědomí The Daily Telegraph. Vyhlásil online anketu - jednu z tisíců, které se po světě denně na internetu objevují - o tom, zda má Gibraltar patřit Británii nebo Španělsku. Nějakým způsobem se to rozkřiklo a anketa má statisíce - či teď možná již miliony - respondentů. A výsledek je jednoznačný: většina světa si myslí, že ostroh oddělující Středozemní moře od Atlantiku by měl být španělský.

Jen hlasy z Británie jsou rozděleny v poměru zhruba 8:5 ve prospěch zachování statu quo (něco přes tisíc hlasujících z Gibraltaru to požaduje téměř jednomyslně). Drtivá většina Španělů chce opak, celkem podle očekávání; ale sympatizuje s nimi také celá Latinská Amerika, více než polovina hlasujících ze Spojených států i ze zbytku Evropy (jen Číňanům je to plus minus jedno, což také nepřekvapí).

Online hlasování nejspíš nedožene žádnou zemi do války. Ale poskytuje politickým vůdcům rychlou zpětnou vazbu - a tím posiluje populistická lákadla, mezi jinými i v podobě vyhroceně nacionalistické karty. To není pro vytváření slušnějších poměrů na planetě dobrá zpráva - a už vůbec to není dobrá zpráva pro londýnskou vládu.

Gibraltar: tání a mráz

1. prosince 2006 - Gibraltarští voliči schvalují novou ústavu, která jim dává větší autonomii ve vztahu s Londýnem

16. prosince 2006 - obnovují se cestovní lety mezi Španělskem a Gibraltarem, poprvé od roku 1954

21. července 2009 - španělský ministr zahraničí Miguel Ángel Moratinos je prvním členem madridské vlády, který na gibraltarskou půdu vstoupil od britské anexe roku 1704

1. února 2012 - čerstvý premiér Marian Rajoy vyzývá Británii k zahájení rozhovorů o samostatnosti Gibraltaru

16. května 2012 - španělská královna Sofia ruší kvůli sporu o Gibraltar cestu do Londýna na olympijské hry

24. května 2012 - Madrid varuje, že bude tvrdě hájit práva svých rybářů ve sporných vodách

17. srpna 2012 - Madrid podává do Londýna formální stížnost stran rybářského sporu

15. listopadu 2012 - Cameron si kvůli Gibraltaru zve na kobereček španělského velvyslance

6. srpna 2013 - Španělsko poprvé mluví o nezadatelném právu vybírat poplatky za přechod svých hranic s Gibraltarem

7. srpna 2013 - britský ministerský předseda David Cameron varuje Mariana Rajoye, že spor "ohrožuje vztahy obou zemí"

13. srpna 2013 - HMS Illustrious a čtyři další britské válečné lodě mají naplánován začátek cesty ke Gibraltaru

Daniel Deyl
Diskuse ke článku