nahoru

Zachránci pravice touží po Klausově polibku smrti

Jan Jandourek12. srpna 2013 • 02:21
ods němcová
ods němcová
• foto: 
Foto: MAFRA - PETR TOPIČ

Jedním z hitů politologické mytologie byl ještě donedávna návrat Václava Klause do ODS, ať už by to znamenalo cokoliv. K tomu zřejmě nedojde, což je dobře pro stranu i pro Klause.

Romantické povahy, pokud něco takového v politice existuje, sní o dobách, kdy byla ODS nejen nejsilnější stranou na pravici, ale nejsilnější stranou vůbec. To si mnohý spojuje s Klausovým jménem. Přitom se zapomíná, kdy začal Klausův sestup. A také na to, že jeho politický konec byl oddálen náhodou. Vždyť do své první prezidentské volby vstupoval jako outsider a nebýt naprosté neschopnosti sociálních demokratů a přemrštěnému taktizování Miloše Zemana, seděl tehdy na Hradě Zeman.

Klaus musel odejít, protože přestal vyhrávat volby a stal se pro stranu přítěží. V roce 2002 dostala ODS jen 24,5 procenta a Klaus odešel z funkce předsedy. Byl to Mirek Topolánek, kterého Klaus nesnášel, kdo stranu vedl k několika volebním vítězstvím až do roku 2008, kdy přišla prohra v senátních volbách a volbách do krajských zastupitelstev.

Po odchodu Topolánka a nástupu Petra Nečase už to ohledně voličské přízně sice nebylo nikdy ono, ale stejně došlo k něčemu, co nikdo asi nečekal. Místo Paroubka, který si tak dlouho říkal presumptivní premiér, až jeho ambice splaskly, vedl nakonec další vládu předseda ODS.

Zničit svou stranu

Václav Klaus, kterého na Hrad dostal Topolánek, dělal všechno proto, aby stranu, kterou založil, zničil. Najít nějaké jiné důvody než psychologické, je obtížné. Kritizovat ódéesku za ideologické úchylky od pravicového a liberálního a konzervativního dogmatu je směšné. Klaus se choval spíš jako moderní západní sociální demokrat, zatímco sociální demokraté spíše jako komunisté. Topolánek se prý „příliš rozkročil“, na druhou stranu nemohl dělat nic jiného a okopávat mu kotníky byl od Klause čirý nevděk.

Teď už je to jedno, když dal Klaus o víkendu najevo, že ho žádné angažmá v ODS nezajímá a předsedkyně Sněmovny Němcová zase řekla, že to ODS také nezajímá. Ale pro úplnost, poslanec Boris Šťastný si ještě ve čtvrtek myslel: „Já osobně jsem přesvědčen, že ODS a její vedení, konkrétně výkonná rada, grémium a možná i vedení v jednotlivých regionech a oblastech by se mělo pokusit požádat Václava Klause o návrat do ODS, a to nejméně do pozice čestného předsedy. Skutečně jsem přesvědčen, že by garantoval obnovu ideové integrity ODS a směřování tam, kam směřovat má.“

Jenže Klaus by nejspíš negarantoval nic. Pokud teď ODS lavíruje mezi osmi až dvanácti procenty, lze sotva předpokládat, že by straně pomohl nějaký Klausův polibek v roli kouzelného prince, spíš by to byl polibek smrti.

Politické hrobečky

Je Klaus člověk minulosti? V Česku je dobré si dát pozor, protože nakonec mnoho věcí dopadá úplně jinak. Klaus byl prezidentský outsider, Zeman taky. Pak najednou dodatečně všichni vědí, proč musí na Hradě sedět právě oni. Kalouska odepisují už dávno. A kde je politický buldozer a LEV 21 Paroubek? A kam míří presumptivní premiér Bohuslav Sobotka? Zrovna pro něj to musí být noční můra, když vidí, jak politické hrobečky už u nás připomínají celé Olšanské hřbitovy. A nejsou to hroby neznámých vojínů, ale hrobečky kdysi dost známých generálů.

Klaus by mohl sdílet osud Michaela Schumachera, kterému comeback do formule 1 taky moc nevyšel. Přitom mnohonásobný mistr světa určitě nebyl horší než dost ostatních, ale prostě jeho doba minula. Jenže kdekterý politik si myslí, že bude jako Charles de Gaulle a povstane z nicoty do nové kariéry.

I to se ještě na chvíli může stát, ale pokud si někdo myslí, že by Klause k něčemu takovému byl vhodným vehiklem vrak ODS, tak o něm nemá velké mínění. Klaus by ho spíše použil asi tak, jako Zeman sociální demokracii. A ODS by si měla uvědomit, že Klaus symbolizuje i to, co voliče na pravici odpuzuje: archetyp politika, který pohrdá až příliš mnoha lidmi. S takovým se ale volby vyhrávat nedají.

Diskuse ke článku