nahoru

Kdo utopí doktora Ratha? Možná "ženská na zabití"

Lubomír Heger10. srpna 2013 • 08:20
rath
rath
• foto: 
Profimedia.cz

Měl to být velký den, jenže nebyl. David Rath si vzal slovo a hovořil několik hodin - na tuhle řeč se připravoval 15 měsíců. Jenže národ, k němuž hovořil, hejtmana neposlouchal. Každý, koho zajímá okolní dění, měl ve středu naladěno na Sněmovnu, která zrovna rokovala o Rusnokově vládě.

Každý, kdo se před zahájením procesu seznámil se všemi známými okolnostmi v úplatkářské aféře, musel prudce znejistět. Tohle že jsou ty neprůstřelné důkazy? Miliony v krabici od vína, kterou nikdo před svědky neotevřel a na pět minut se ztratila i oku policejní kamery?

Uměle předražené zakázky, které několik nezávislých auditů shledalo přiměřenými? Neprůhledné hospodaření Středočeského kraje s evropskými fondy, jež audit KPMG shledal nejefektivnějším ze všech krajů? Rozhodnutí krajského zastupitelstva nepřipojit se k žalobě, protože se Rathem necítí nijak poškozeno?

K pocitu nejistoty přispěla i prokurátorská svévole v kauze Nagyová. Ano, i tady hrají hlavní roli odposlechy. Jenže kdo je v případu Rath pečlivě vybíral, editoval a po dávkách vypouštěl do médií? Bude se v takto prefabrikované atmosféře veřejného lynče ještě jednat o spravedlivý proces?

Chvíli se zdálo, že soud proběhne celý se sluchátky na uších, aby bylo dobře rozumět všem konverzačním banalitám, které si kuriózní trojlístek údajných korupčníků (Rath-Kott-Pancová) dokázal za půl roku mezi sebou vyměnit. Dá se tomuhle říkat důkazy?

Naštěstí hned druhý den dostala slovo "ženská na zabití".

Crash test obžaloby

Člověku stačí empatie průměrně citlivého krokodýla, aby zaznamenal, že Ivana Salačová má značně pochroumané nervy. Vlastně je s podivem, že mohla vykonávat to, co tvrdí, že vykonávala - totiž vypisovat faktury za fiktivní práce a "prát" tak desítky milionů korun ročně - a neseknout sebou o zem pokaždé, když jí pípne mobil v kapse.

Jestliže zůstávají Rath a spol. až do vynesení rozsudku "údajnými zločinci", o Salačové to lze říci suverénně již teď. Z lavice svědků se doznává ke korupčnímu jednání přibližně jednou za čtvrt hodiny. Na otázku, jak může její firma o 16 zaměstnancích vydávat na mzdy 26 milionů za rok, bez otálení odpoví: "Z toho bylo 19 milionů pro mě."

Salačová většinu času nervózně přešlapuje, neví kam s rukama, strká dlaně do kapsy, otírá si pot z čela. V pátek, na závěr třetího dne procesu, se rovnou rozplakala. O přestávce se totiž o sobě "na sociální síti" dočetla, že je "ženskou na zabití". Soudce jednání odročil na pondělí.

Inkriminovaný výrok skutečně na internetu zazněl. Autorem je vedoucí serveru Lidovky.cz Radek Kedroň. Na svůj twitterový účet poslal vzkaz následujícího znění: "Ženská na zabití. Popravdě poté, co Salačová vypověděla, se divím, že ji ještě nesrazilo auto."

Novinář tak svérázným způsobem zasáhl do soudního procesu a podrobil jej prvnímu crash-testu. Salačová totiž od soudu získala status "spolupracující obviněné", za což si slibuje nižší trest. Dost možná má sehrát roli korunního svědka hejtmanových zločinů.

Je proto na pováženou, že Rathovi fakticky ani moc nepřitížila. Na otázky, zda peníze od vítězů fiktivních tendrů putovaly skrze její firmu až do jeho rukou, upřímně odpovídá: "Nevím." Dokonce se zdá, že čím konkrétnější dotazy obhájci obžalovaných pokládají, tím častěji se jim dostane právě této odpovědi.

Těžko říci, co přesně žádat od "spolupracujících obviněných", ale minimální kvalifikací by asi měla být zevrubná znalost vlastní kriminální minulosti.

Politolog Rath

Rath si prozatím vystačí s verzí, že se o podrobnosti veřejných zakázek nezajímal a pakliže snad v odposleších mluvil o penězích, jednalo se patrně o prostředky na volební kampaň.

Bývalý hejtman si nejenže nepřipouští žádnou vinu, ale působí navíc dojmem, jako by se v roli oběti příliš horlivé justice našel a docela dobře zabydlel (stejně jako se našel a zabydlel ve všech dosavadních rolích). Píše pravidelné statě, děkuje za podporu zvenčí (jeho příznivci mu dokonce založili facebookovou stránku), radí jak nakládat s evropskými fondy a věnuje se tak okrajovým tématům, jako je třeba analýza příčin rozpadu pravice.

To není omyl. Analytik Rath ODS vyčítá, že se vykašlala na většinu příslušníků střední třídy (učitele, lékaře, vědce), které od sebe odkopává a nedokáže si to ani přiznat. Vrcholem pomýlenosti pak bylo jmenování policejního plukovníka ministrem vnitra (na mysli má Kubiceho), což otevřelo dveře policejnímu státu a v zemi se "namísto iniciativy a kreativity šíří strach," píše Rath.

No a jsme doma. Exhejtman té části populace, která je rozčarována postupem státního zastupitelství v kauze Nagyová a spol., nenápadně sugeruje, že je na stejné lodi se stíhanými exposlanci i odvolaným expremiérem Nečasem.

A je? Všechno záleží na tom, jaké další muže a ženy na zabití obžaloba předvolá.

Diskuse ke článku