nahoru

5 nejvzdálenějších lidských výtvorů aneb Vyslanci v hlubinách kosmu

Jan Jandourek 10. srpna 2013 • 06:00
Voyager
Voyager
• foto: 
NASA

INFOGRAFIKA: Z pohledu laika to vypadá, že se kosmický program nějak zadrhnul. Velké ambice, jako stanice na Měsíci a lety na Mars s lidskou posádkou se nekonají. Velké úspěchy ale zaznamenali konstruktéři sond, které míří ke vzdáleným planetám. Tam jsou úspěchy fenomenální.

Pioneer 10 startoval 2. března 1972, tedy před více než čtyřmi desítkami let. To je ta slavná sonda, kterou si pamatujeme z dětství jako vystřihovánku z časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců. My jsme poněkud zestárli, ale ona ještě pořád letí. Mířila k Jupiteru a jako první dosáhla rychlosti dostačující k opuštění sluneční soustavy, teď letí směrem k souhvězdí Býka.

Pokud se nestane něco nečekaného, tak se Pioneer 10 spolu se sesterskou sondou Pioneer 11, která odstartovala 6. dubna 1973, vydá do mezihvězdného prostoru. Pioneer 11zkoumal pás asteroidů a planety Jupiter a Saturn. Míří nyní k souhvězdí Štít.

Voyager 1 byl vypuštěn 5. září 1979 a během letu se setkal v březnu 1979 s Jupiterem a v listopadu 1980 se Saturnem. Jeho dvojče, Voyager 2 odstartovala v roce 1977 a zkoumala hned čtyři planety, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Míří k souhvězdí Dalekohled.

Voyager

 

Sonda New Horizons byla určená k průzkumu trpasličí planety Pluto. Vydala se na cestu v lednu 2006. K Plutu má dorazit v červenci 2015. Zajímavostí je, že sonda nese i popel objevitele Pluta Clyda Tombaugha.

Diskuse ke článku