nahoru

Justiční skandál v Německu: Sedm let v blázinci za udání nekalých bankovních obchodů

Daniel Deyl 9. srpna 2013 • 11:02
Gustl Mollath
Gustl Mollath
• foto: 
Profimedia.cz

Muž z bavorského Norimberka odkryl ilegální činnost. Než se nadál, ocitl se v psychiatrické léčebně; zůstal tam sedm let, než jej - prozatím - vysvobodila kombinace nových skutečností a vysoké politické hry. 

Pokud neznáte jméno Gustla Mollatha, nedivte se. Ani většina jeho německých krajanů je do poloviny tohoto týdne neznala. Ve středu se však jeho fotografie objevila na titulních stránkách mnoha německých novin. Mollatha v úterý nechal norimberský soud propustit z psychiatrické léčebny, kam byl umístěn proti své vůli v roce 2006.

Případ vyvolává podezření, že bavorská justice buď krutě selhala, nebo že dokonce pracovala na objednávku mocných. Příběh, který zní jako scénář filmu s Georgem Clooneym, začal v roce 2001. Tehdy měl Mollath fyzicky napadnout svoji manželku, manažerku v HypoVereinsbank. Manželka s udáním policii čekala 15 měsíců do roku 2002; v květnu roku 2003 byl Mollath formálně obviněn.

Případ však nedošel běžného rozuzlení výrokem soudu o vině či nevině obviněného; soud jej uznal společensky nebezpečným a poslal jej na blíže nespecifikovanou dobu do psychiatrické léčebny. Proč to? Mollath, dnes šestapadesátiletý bývalý restaurátor starožitných automobilů, na konci roku 2003 podal trestní oznámení na svoji ženu a další zaměstnance HypoVereinsbank.

Jeho podstatou bylo tvrzení, že nezákonně převádějí velké částky peněz na tajná konta ve Švýcarsku. Mollath popsal způsob, jímž HVB údajně pere peníze a okrádá stát na daních. HypoVereinsbank provedla vnitřní audit, který nic nepěkného nezjistil. Soud poté rozhodl, že člověk, který si tímhle způsobem vyřizuje manželské problémy, musí být vyšinutý.

Zapomenutý případ

Mollathovo trestní oznámení - jež úřady odložily, protože prý bylo příliš vágní - se tak ve skutečnosti obrátilo proti němu. Prý trpí paranoidními představami, řekl soud. Od roku 2006 vypadal případ jako uspokojivě vyřešený.

Mollath seděl v blázinci a zajímali se o něho už jenom bloggeři z řad konspiračních teoretiků. Manželka se s ním rozvedla a dále pracovala v bance, jež mezi tím více či méně prosperovala. Něco však nesedělo. Loni otiskl deník Süddeutsche Zeitung interní zprávu HypoVereinsbank, jež se týká výše zmiňovaného auditu. Podle zprávy má Mollath v mnoha bodech svého obvinění pravdu, přičemž použil "informace zevnitř" a hrozí, že s nimi vytasí na veřejnosti.

A věci se daly do pohybu. Letos na jaře přišla bavorská ministryně spravedlnosti Beate Merková s defenzivně laděným prohlášením, že Mollathova nucená hospitalizace nemá nic společného s jeho trestním oznámením na HVB a její finančnické praktiky. Už to samo vyvolalo pozornost, protože právě údajnou nerealističností Mollathova trestního oznámení argumentoval soud v Norimberku, když mu ústavní léčbu nařídil.

Zásadní obrat v případu však nastal až letos v červenci, kdy vyšlo najevo, že nesedí jedno z klíčových svědectví obžaloby z původního procesu. Lékař, který Mollathově manželce dosvědčil poranění coby následek domácího násilí, se přiznal, že paní Mollathovou v inkriminovanou dobu ani neviděl, natož aby ji důkladně prohlédl.

Dar z nebes pro SPD

A tak se situace docela otočila. Pod tíhou okolností soud nařídil Mollatha propustit a proces opakovat. Z posledního vývoje mohou mít největší radost - kromě, pochopitelně, Mollatha samotného - bavorští sociální demokraté, kteří vycítili možnost politického zisku.

"Mollathovo propuštění končí letitou noční můru bavorské spravedlnosti, která poškodila renomé justice a vyvolala mnoho utrpění a nedůvěry," nechal se slyšet šéf tamních sociálních demokratů Cristian Ude. Pro stranu, která strávila mnoho posledních desetiletí v opozici, je takový skandál požehnáním, zejména těsně před zářijovými volbami.

Což zase vyvolává podezření, že Mollath a jeho duševní zdraví jsou stále pouhým pěšcem v čísi hře - jen tentokrát na druhé straně.

Daniel Deyl


Klíčová slova: reflex, info x, infox, Německo, mollath, gustl, hvb, skandál, SPDDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.