nahoru

Konec holky z kalendáře. Karolina Peake, nikým neoplakávána, končí

Jan Jandourek8. srpna 2013 • 15:57
Karolina Peake
Karolina Peake
• foto: 
Profimedia.cz

Karolina Peake složila funkci předsedkyně strany LIDEM a strana je v rozkladu. Rezignovala potom, co ve středu v reakci na pád sto jedničkové většiny ve Sněmovně nechtěla aktivně hlasovat proti Rusnokově vládě a opustila sál. Ostatní poslanci za LIDEM hlasovali s bývalou koalicí.

Oficiálně Karolina Peake tvrdí, že už toho má všeho dost a je unavená. Proč na ni ale dolehla únava právě ve chvíli, kdy mohla protirusnokovskou a tedy protizemanovskou stojedničku sama za sebe podpořit, není jasné. Mohla přece zůstat v sále, hlasovat proti. Odejít mohla kdykoli potom. Nebo, teď už mohou bujet různé spekulace, dostala celá LIDEM nějaké přísliby od Zemanovců a nakonec Peake kolegové zradili? Ruply jí nervy a reagovala spontánně?

Expředsedkyně vyjmenovala v abdikačním prohlášení své zásluhy: „Věnovala jsem rok a půl své energie snaze o vybudování strany a o stabilní a férovou spolupráci s koaličními partnery. Strana LIDEM – liberální demokraté, potřebuje někoho, kdo má sílu pokračovat.“ Také řekla: „Jsem přesvědčena, že strana LIDEM dál patří na českou politickou scénu a že má u voličů šanci.“

Porucha soudnosti?

Tady jsou jen dvě možnosti, buď má Karlina Peake vážnou poruchu soudnosti, nebo lže. Z hlediska voliče byli všichni véčkaři, jen LIDEM byli bývalí véčkaři a ještě u koryta.

Čistě lidsky by bylo možné paní předsedkyni chápat. Sotva nastoupila na místo nové ministryně obrany, byla odvolána. Pustila se ale do vyhazovů, jen co se za ní vstupní dveře zavřely. Premiér Nečas se proměnil ve vyhazovače a ona byla záhy vyvedena z úřadu. To je jistě ponížení, na které se nezapomíná.

Teď uznává, že se jí Karel Schwarzenberg ve středu „gentlemansky zastal“, když se o ní prezident Zeman otřel ve svém projevu. Hned ale jedním dechem dodává, že očekávala zastání ve chvíli, kdy opravdu o něco jde.
„Myslím tím své odvolání z funkce ministryně obrany, které bylo odplatou za to, že jsem své personální kroky a odvolání Vlastimila Picka nekonzultovala s Janou Nagyovou. Tenkrát jsem o podporu TOP 09 a Karla Schwarzenberga velmi stála, protože se jednalo o zjevnou nespravedlnost. Jak se později ukázalo, tak za odvoláním byla obava z možného odhalení zneužívání Vojenského zpravodajství Janou Nagyovou.“

To je ale všechno jedno. Pokud jde o tyto interpretace, může si Karolina Peake říkat, co chce. Jisté je, že se podílela na politickém projektu Věcí veřejných, který sám sebe kompromitoval jako marketingový projekt. Poté založila LIDEM, což byl útvar, kterému nikdo soudný nemohl dávat budoucnost. Předně bylo těžké si zapamatovat nějaké jiné členy, než ona. Deklarace o boji s korupcí zněly stále víc směšně.

Osudový start

Jak víme z psychologie, existuje něco jako základní rozhodnutí, po kterém je už všechno zákonitě špatně. Třeba muž a žena se chtějí rozejít a řeknou si, že ještě zajdou na poslední skleničku. Pak si dají ještě jednu, pak zajdou domů, pak se sblíží…

Karolina Peake udělala jedno základní špatné rozhodnutí, spojila se s lidmi kolem Víta Bárty. A pak už to jelo. Výsledkem je deziluze českých voličů, upřímně řečeno zasloužená. Také zánik dvou ministran, o které si v příštích volbách nikdo ani kolo neopře, protože nikoho nebude zajímat ani ta značka, ani ti lidé. Bártovy fantasmagorie, poloobnažené děvy v kalendáři, z kterých měly vzniknout političky, politický rozklad a pak už jen agonie, po které je smrt vysvobozením. Pro ně.

Karolina Peake se jistě neztratí. Vždycky někde bude, jako tito lidé vždycky někde jsou. Je to asi jinak, než si to představovali. My jsme si to ale všichni představovali jinak. Na české politice je legrační, že je sbírkou odstrašujících příkladů, jak lze věci totálně zpackat, byť to nebylo úplně nutné.Klíčová slova: reflex, peake, vlada, jandourekDiskuse ke článku