nahoru

Podpořte Klub na obranu demokracie

REDAKCE 7. srpna 2013 • 12:26
Bohumil Doležal
Bohumil Doležal
• foto: 
Archív

Jste nespokojeni s tím, jak prezident zasahuje do ústavních zvyklostí v zemi? Znepokojuje vás, že si státní zastupitelství i policie uzurpují moc soudit politiku z morálních pozic? Potom možná právě vaším jménem hovoří nově vzniklý Klub na obranu demokracie (KOD), který navázal na spontánní demokratické iniciativy ze 70. a 80. let

KOD založil signatář Charty 77, místopředseda Demokratické iniciativy a komentátor Reflexu Bohumil Doležal. Za svůj hlavní cíl si klade boj proti "jednoduchým silovým řešením", která směšují "politickou, morální a trestní odpovědnost občanů" a vytvářejí příležitosti pro různé cynické politické manipulátory.

Jednotlivé dokumenty KOD jsou k vidění na webové adrese http://bohumildolezal.lidovky.cz, kde lze podepsat i jejich výzvu na podporu rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zastavil trestní stíhání exposlanců ODS Tluchoře, Fuksy a Šnajdra. "Neznamená to, že bych schvaloval jednání, které jim bylo kladeno za vinu," zdůrazňuje Doležal. Čelíme však podle něj nebezpečí, že se "trestní právo stane nástrojem politiky či prostředkem k dodržování morálky."

Skutečnost, zda někdo jedná v souladu či v rozporu se svým svědomím, nesmí podle KOD nikdy být – ať jde o poslance nebo o jiného občana – předmětem zkoumání orgánů činných v trestním řízení. Za to, zda člověk jedná v souladu se svým svědomím, nese odpovědnost jedině před Bohem, případně sám před sebou. Byl-li by právní názor zastávaný státním zastupitelstvím správný, bylo by možné trestně postihovat i soudce za to, že v konkrétní věci nevykládali zákon v souladu se svým svědomím.

KOD s Doležalem v čele vyzývá demokratické strany v parlamentu, aby našly společnou řeč, postavily se autoritativním sklonům prezidenta, vyslovily jeho nominované vládě nedůvěru a shodly se co nejrychleji na předčasných volbách, které by posílily legitimitu Poslanecké sněmovny jako základního orgánu pro parlamentní demokracii v ČR.

REDAKCE


Diskuse ke článku