nahoru

Na počtech až tolik nezáleží. Jde o to zmařit Zemanův "vítězný únor"

Lubomír Heger7. srpna 2013 • 03:32
miloš rybník
miloš rybník
• foto: 
Blesk - Ladislav Křivan

Triumvirát Zeman-Rusnok-Hašek nepotřebuje 101 hlasů, aby si dnes pogratuloval k úspěchu. Tu hlavní výhru shrábl již včera, když udusil parlamentářské řeči kacíře Sobotky a stanovil si další metu - udržet otěže vlády do února.

Proč do února? Tři měsíce před řádným termínem voleb bude již pozdě rozpouštět sněmovnu a vyhlašovat předčasné volby. Do té doby si Česko ještě jednou či dvakrát zahraje na parlamentní demokracii. Tedy systém, v němž se vlády sestavují na základě výsledků voleb, a nikoli podle okamžitých nálad v podhradí.

Dnes dopoledne prezident vystoupí ve Sněmovně a bude se (naoko) snažit poslance přesvědčit, aby podpořili jeho projekt vlády odborníků. Poslanci se podle všeho přesvědčit nedají a Rusnokově kabinetu důvěru nevysloví.

Malomyslný děj - řekne si divák. Naštěstí je to jen divadlo, pomyslí si Jiří Rusnok.

Demo verze demokracie

Co bude dál? Přijde demo verze naší nové demokracie 2.0. Scénář je již dávno sepsán a náš vypečený trojlístek se s ním ani netají. "V souladu s ústavou podáme demisi a další bude na prezidentovi," řekl Rusnok v úterní MF Dnes. "Nebudu zbaběle utíkat z nějaké nepříjemné role. To bych do toho ani nešel."

Překlad: Zeman neudělá vůbec nic a Rusnok bude vládnout bez důvěry, či jak se hezky rusky říká "v demisi". "Je to napsáno na tu maximální délku mandátu," připustil lakonicky premiér s odvážnými plány, mezi něž patří třeba změna ve struktuře vedení ČEZ.

Rusnok tak pravil počátkem týdne, kdy si ještě nemohl být jist ani tím, že pro něj zvednou ruku všichni sociální demokraté. Ovšem stačilo párkrát zahrozit prstem, aby se hlavní oponent Bohuslav Sobotka rozpomněl na osvědčenou taktiku appeasementu.

"Dosáhli jsme kompromisu," popsal včera svůj hrdinný zápas, v němž prohrál 0:54 na body. Sociální demokrat Sobotka raději přestal být demokratem, jen aby kolegům připadal dostatečně sociální. I tak už bude brzy exkolega.

Miloš Lukaš

Je předčasné odhadovat, zda se prezident Zeman po tomto extempore definitivně odpoutá od země a doplní pantheon vládců s autoritářskými rysy. Vedle nefalšovaných autokratů, jakým je třeba Alexander Lukašenko z Běloruska, zatím působí celkem krotce. Ale klidně mu můžeme začít říkat třeba "Lu".

Za pouhých šest měsíců vlády se Zeman dokázal stát bezkonkurenčně nejmocnější figurou v zemi, do koaličních řad vnáší celkem úspěšně rozkol a skoro vyřídil neloajálního předsedu ČSSD. Vzniklo nové těžiště moci, které je rozloženo podél osy Hrad-hejtmani-odbory. Jestliže dnes Rusnok získá hlasy všech sociálních demokratů a "véčkařů", je to pro Zemana skoro stejně dobrá zpráva jako vyslovení důvěry.

Znamená to totiž, že Sněmovna si jako celek vůbec neuvědomila ztrátu autonomie a fakticky se pohroužila do třídního boje, který pro ni vymyslel triumvirát, aby ospravedlnil vlastní existenci.

Je samozřejmě otázka, jestli Zemanovo vítězné tažení všemi ústavy i ústavou může trvat až do konečného únorového vítězství. Ovšem našlápnuto má výtečně, Lukaš.

Diskuse ke článku