nahoru

Sobotka kapituloval. Jediným politickým lídrem je Zeman

Jan Jandourek6. srpna 2013 • 15:53
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• foto: 
profimedia.cz

Vedení sociální demokracie se rozhodlo podpořit Rusnokovu vládu. To neznamená, že Rusnok nakonec v boji o důvěru vyhraje, ale to, že prohrál Bohuslav Sobotka.

Strana se tedy bude řídit tím, k čemu se přiklonil Michal Hašek, ne tím, co by se líbilo předsedovi Sobotkovi. Grémium ČSSD ve své zprávě ze včerejšího jednání uvádí:

„Předseda ČSSD doporučuje poslancům zvoleným za ČSSD, aby při nadcházejícím hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře podpořili vládu Jiřího Rusnoka s tím, že se jedná o jednu z možných cest k prosazení předčasných voleb a rovněž možnost, jak oddálit návrat zkompromitované koalice ODS a TOP 09 do vlády ještě před konáním parlamentních voleb.“

Mantrou pro sociální demokraty se tedy stalo „oddálit návrat pravice“. Těžko říct, jestli něco takového myslí někdo v ČSSD úplně vážně. Zeman jako predátor bude postupovat dál. Sobotka bude jednou z prvních obětí, protože mstivý Zeman potřebuje sociální demokracii rozdělenou a připravenou na další zemanovské použití.

Ustoupit byl omyl

Dne 3. září 2011 prohlásil Sobotka v Právu: „Nechci, abychom se vrátili do marasmu, ve kterém byla soc. dem. v letech 2002, 2003. Jestli někdy budu muset bouchnout do stolu, tak právě v takové chvíli. Návrat takového marasmu nepřipustím.“

Pokud bouchá předseda do stolu, tak to zatím nebylo moc slyšet, asi by měl přidat.

Nebo 12. července 2012 řekl v Českém rozhlase: „Miloš Zeman není levicový sociálně demokratický kandidát.“ S tím, že Zeman pomohl pravicové vládě. Už třeba jen tím, že v roce 2010 jeho malá strana SPOZ sebrala hlasy levici.

Pan prezident možná trpí různými neduhy, ale ztráta paměti to zatím není. Na Sobotku dojde, protože jeho vzdor mu ve vlastní straně neprošel a Zeman se mu jednou pomstí. Obrozená sociální demokracie pak bude více než státotvorná. Zrození státníka a lídra se nekonalo. Jediný lídr je teď Zeman, což je špatná zpráva nejen pro sociální demokracii, ale především pro Česko.

Pravice je v troskách a impotentní. Levice je staromódní a ve vleku podivných sil s nejasnou (nebo až příliš jasnou) zahraniční orientací. Marně někoho napadne jediný rozumný důvod, proč by měl Sobotka ustoupit Zemanovi. Leda že by chtěl také jednou sepsat paměti s názvem „Jak jsem se mýlil v politice“.Klíčová slova: reflex, zeman, sobotka, info x, infox, ČSSDDiskuse ke článku