nahoru

JAN JANDOUREK: 101 dalmatinů, aneb Najděte bonmot a zabte politika

Jan Jandourek6. srpna 2013 • 12:54
JAN JANDOUREK: 101 dalmatinů, aneb Najděte bonmot a zabte politika
foto: internal

Před hlasováním o důvěře vlády se spekuluje, jestli by dosavadní koalice dala dohromady 101 hlasů. Hned se nabízí srovnání se slavným filmem 101 dalmatinů.

Na vítězství v politice nepotřebujete doktorát z politologie. Nepotřebujete vlastně žádnou zvláštní odbornost. Hlavně jde o to vymyslet ty správné věty.

Třeba označit koaliční stojedničku za dalmatiny a lid hned pochopí, že nějaké poštěkávání z parlamentní žvanírny bude třeba utnout. Ať jsou rádi, že ještě mají chvilku misky se zbylými kostmi od bývalého oběda položené někde na smetišti dějin. A do vládnutí ať se moc nepletou. Když je výběr mezi odborníky a dalmatiny, je jasné, kdo má přednost.

Podle statistiky má polovina lidí podprůměrnou inteligenci. Když k tomu přidáme to, že i lidé inteligence průměrné a nadprůměrné mají občas šílené názory a mohou se v něčem fatálně mýlit, nemá demokracie mnoho šancí jak vyváznout se zdravou kůží.

Smrtící obraty

Existuje něco, co bychom mohli nazvat „smrtící obraty“. Jsou to výroky, na které se nedá nic říci, ukončí každou debatu a přitom nemusí mít nic společného s realitou. Úplně klasickým a asi nejjednodušším výrokem je věta: „Takhle se to nikdy nedělalo.“

Vyšším stadiem je, když se vymyslí dobře znějící pojmenování pro špatnou věc. Sarajevský atentát, opoziční smlouva, spálená země, akce čisté ruce, noc dlouhých nožů a tak dále. Co politik, to básník. Teď hrozí, že do této pokladnice přibude ještě 101 dalmatinů.

101 je magické číslo. Na něm visí existence českých vlád už dlouho. Jednou jde o důvěru, jindy nedůvěru, plus mínus nějaký ten hlas.

Místnost 101

V románu George Orwella 1984 se vyskytuje „místnost 101“. Dlouho nevíme, co to je, ale jsme autorem zavčasu informováni. Každý ví, co je v místnosti 101. To nejhorší na světě. Pod tím si každý může představit to svoje. Třeba šílené české vládnutí s křehkou většinou, která se kdykoli může zhroutit.

Jinou Sněmovnu, než je tato, nemáme. Mohli bychom se dočkat nové, ale stejně bychom na ni čekali až příliš dlouho a všechny provázky má v rukách prezident Zeman.

Pokud dostane Rusnokova vláda důvěru, je to špatná zpráva pro Bohuslava Sobotku a jeho část ČSSD. Neobstál by jako vůdčí osobnost. Pokud důvěru Rusnok nedostane, může stejně ještě vládnout dostatečně dlouho na to, aby zajistil pro SPOZ slušnou kampaň zadarmo a ještě protočil nějaké funkce a peníze.

Varianta Krym

Ostatně je mnoho dalších možností, třeba že prezident zjistí, že by potřeboval v zájmu vlasti nějaký ozdravný pobyt, třeba na Krymu. Dostatečně krátký na to, aby se nedalo říci, že prezident je neschopen výkonu funkce a měl by být nějak odstraněn. Dost dlouhý na to, aby prezidentsky nic konat nemusel a Rusnok I. nebo Rusnok II., nějaký Pecina či Kohout mezitím dělně, jak se dříve říkalo, udělali potřebné.

SPOZ, již dostatečně slavná a přitom bez poskvrny a zdemolovaná a Zemanem ovládnutá ČSSD nebudou po volbách činit potíže. Pravice se teď chová, jako kdyby zhypnotizována hleděla do očí kobry.

Na to, aby věci dopadly pro zdravou demokracii v této zemi dobře, už je skoro pozdě. Úplně pozdě není nikdy, když demokraté nespustí kalhoty kilometr před brodem, ale dosavadní packalství české pravice přinese dost nahnilé ovoce.

Zeman ví, jak se to dělá. Z dějin je poučen, že nejlepší stavba je pyramida. Je předem koncipována jako zřícenina, takže spadnout už moc nemůže. Jeho pyramidální vláda taky nepadne, nemá kam.

Takže poděkujme všem, co zavedli přímou volbu prezidenta. Poděkujme lidu, který prezidenta zvolil a těm, co k volbám nešli. A politujme ty, co to nechtěli a teď se dočkají několika děsných vlád, které si nedokázali představit ani v hrozných snech o Paroubkovi.Klíčová slova: reflex, zeman, info x, infox, rusnok, sněmovna, OrwellDiskuse ke článku