nahoru

Lidé stále více opouštějí Kubu. Lodičky už nepotřebují, potřebují dolary

Jan Jandourek5. srpna 2013 • 14:48
Kubanští uprchlíci
Kubanští uprchlíci
• foto: 
Profimedia.cz

Jakmile dostali Kubánci možnost snadněji z ostrova odjet, dali se do toho. Odchází jich stále více, stejně jako když v roce 1994 prchali přes moře na primitivních vorech.

Kuba se zřejmě mění. Reformy nejsou samozřejmě takové, aby to uspokojilo hluboké demokraty. Na jednu stranu lepší něco než nic, na druhou se podle opozice nic nezměnilo. Možná se dokonce změnilo k horšímu. Kubánský disident Regis Iglesias z Křesťanského hnutí za osvobození o Raulovi říká, že od doby, co na Kubě vládne, jsou vražděni vůdcové opozice, třeba známý disident Oswaldo Payá, zatím jde asi o šest lidí. Podle režimu šlo o nehody. Ke změnám na ostrově zřejmě dochází, jsou ale vynucené ekonomickou nutností. Kubánská emigrace v USA se zase obává, že život na Kubě by se mohl stát příliš snesitelným a lidé se nebudou proti režimu bouři.

Pro každý režim je klíčové, jak zachází se svobodou pohybu a informací. Ve vedení země došlo ke změně už v roce 2006, takže lze už trochu bilancovat. Po Castrovi vládne zase Castro, jen 87letého Fidela tehdy vystřídal jeho o pět let mladší bratr Raul. Ten umožnil většině Kubánců cestovat do zahraničí, američtí Kubánci mohou na ostrov létat přímou linkou a přivážejí peníze. Ty zase jejich příbuzným pomáhají začít s jakýmsi soukromým podnikáním, třeba mohou mít kadeřnictví.

Zlegalizováno bylo zakládání družstev, mírně uvolněn trh s automobily a nemovitostmi a bylo zavedeno vysokorychlostní připojení k internetu. Cenzura ale trvá.

Disidenty dál likvidují

Změny jsou podle kritiků kosmetické. Tak například disidenty už nezavírají na dlouhou dobu, protože to budí nepříznivou mezinárodní odezvu, ale na kratší, což na otrávení života stačí a zahraničí nemůže rychle reagovat. Byly zrušeny takzvané bílé karty, něco jako kdysi u nás za komunistů výjezdní doložky, ale k vycestování je stejně potřeba povolení ministerstva vnitra. Vystavení pasu stojí 100 dolarů, což je pět průměrných měsíčních platů. Na druhou stranu kdo vyjede ven, může po návratu investovat v zahraničí vydělané peníze do drobného podnikání. Lékaři, vědci a vojáci ale potřebují i nadále zvláštní povolení, aby Kubě nemizely „mozky“.

Existuje pojem „hlasování nohama“, který celkem výstižně ukazuje, jak je na tom příslušný režim doopravdy. Pokud mají lidé šanci z nějaké země zmizet a pak skutečně zmizí, o něčem to svědčí. Komunisté věděli, na co mají bdělé pohraničníky a ostnaté dráty na hranicích. Ne proto, aby zlý Němec nebo Rakušan nepronikl k nám, ale aby Čechoslováci nemohli ven. Bylo to opatření proti vlastním lidem.

Jestli Kubánci chtějí pryč, tak proto, že se jim na Kubě asi moc dobře nežije. Na druhou stranu je samozřejmě lepší aspoň takový režim, který nechá lidi odjet a vrátit se, než ten, který je nechá zastřelit nebo utopit při pokusu o vycestování.

Jisté je, že každé zmírnění restrikcí pro vycestování a návrat nakonec bude režim rozleptávat zevnitř. Kontrast mezi tím, co lidé vidí venku a co zažívají doma je ohromný. Castrovi a jejich klika už vědí, že je nezachrání ani Rusko nebo spřátelené levicové režimy v Latinské Americe, ani domnělé zásoby ropy u ostrova, které se nakonec nenašly. Je třeba zmírnit tlak na obyvatelstvo a dovolit aspoň něco.

Nejlepším řešením je nakonec stejně demokracie a kapitalismus, pokud je na takovou změnu země připravena. Nic jiného nikdy nikde nefungovalo.

Diskuse ke článku