nahoru

Budeme cestovat obrovskou rychlostí v tunelech? Úspěšný podnikatel chystá Hypersmyčku

luh, sd3. srpna 2013 • 06:00
hypersmyčka hyperloop
hypersmyčka hyperloop
• foto: 
Profimedia.cz

INFOGRAFIKA: Připadá vám cestování letadlem příliš pomalé? Možná, že už brzy se dočkáte něčeho rychlejšího a prý i pohodlnějšího. Elon Musk, šéf automobilky Tesla Motors, vesmírné společnosti SpaceX a předseda SolarCity, odhalil svůj nový projekt nazvaný Hypersmyčka (Hyperloop). Geniální podnikatel v oboru moderních dopravních prostředků oznámil, že chystá „pátou dimenzi dopravy“ – po autech, letadlech, lodích a vlacích.

Podrobnosti Hypersmyčky slíbil Musk představit do 12. srpna. Údajně bude vypadat jako ze seriálu Futurama. Vybudovat tento nový dopravní spoj mezi městy Los Angeles a San Francisko má prý přijít na šest miliard dolarů, tedy méně než by stála železniční rychlodráha.

Hypersmyčka by dokázala člověka přepravit z centra Los Angeles do centra San Franciska, což je asi 600 kilometrů, za necelou půl hodinu. Pro srovnání, autem lze trasu z Los Angeles do San Franciska zvládnout přibližně za šest hodin a letadlem za hodinu a čtvrt.

 

Jízdenka by přitom měla stát mnohem méně než letenka, nebo než se platí za jakýkoliv jiný způsob dopravy. Podle Muska by Hypersmyčka měla být díky solárním panelům energeticky soběstačná. V jeho případě je jasné, že ví, o čem mluví, jeho firma SolarCity je na čele výzkumu a výroby solárních elektráren. Zásobuje svými výrobky například také americkou armádu.

luh, sd


Diskuse ke článku