nahoru

Roman Joch: Rozhodně prince či princeznu z ciziny. Poslední dva císařové byli fajn

Jan Jandourek 2. srpna 2013 • 13:50
Roman Joch
Roman Joch
• foto: 
Stanislav Krupař

Nezdá se, že bychom měli naději na obnovu monarchie. Ale kdyby se to stalo, mohl by to pro zemi být přínos. I Masaryk by byl významnějším státníkem v rámci federalizované monarchie.

Je nějaká reálně představitelná možnost, že by u nás mohlo dojít k obnově monarchie? Dnes to tak sice nevypadá, ale v 80. letech jsme taky netušili, že budeme kapitalistická země a člen NATO.

Je to velice málo pravděpodobné. V 80. letech jsme - většina obyvatel - chtěli být normální západní zemí, demokracií, byť většina lidí neměla konkrétnější představu, co to znamená, Dnes je však u nás pro-monarchistický sentiment velice slabý a výrazně menšinový.

Pokud by k obnově monarchie došlo, máme k dispozici kandidáta z vlastních zdrojů, nebo byste se klonil k tomu půjčit si prince nebo princeznu z ciziny?

Rozhodně prince či princeznu z ciziny - kvůli nadhledu a neutralitě vůči vnitro-českým politickým sporům. To je výhoda monarchie a monarchistické rodiny: její nestrannost a tudíž schopnost sjednocovat společnost.

Koho byste si vybral vy?

Sáhl bych po legitimní dynastii Habsburků. Poslední dva císařové byli fajn: za Františka Josefa došlo k historicky bezprecedentnímu rozvoji českých zemí - ekonomickému, kulturnímu, společenskému (bohužel méně už politickému); a Karel byl světec - jediný státník během I. světové války, který usiloval o mír a trápilo ho utrpení vojáků. (Proto ho ostatní státníci zlikvidovali.) Takže kdyby žil Otto, preferoval bych Ottu, ale ani jeho syn Karel, či vnuci (děti Karla) Eleonora Jelena (19 let) nebo Ferdinand Zvonimir (16 let) nejsou k zahození...

Byl zánik Rakousko-Uherska historickým omylem, šlo se vydat jinou cestou a bylo by to lepší?

Československá republika - vzhledem k okolnostem, době a poměrům - nebyla špatným státem, ale čím dále tím více si myslím, že taky nebyla tím nejlepším řešením. Z pohledu na uplynulých sto let vyvozuji, že v roce 1918 se monarchie neměla rozbít, nýbrž federalizovat a lépe konstitucionalizovat. A Češi se v ní mohli a měli spolupodílet na vládě. Takto byl Masaryk velkým československým státníkem; kdyby však monarchii nerozbil, nýbrž federalizoval a prosadil v ní (po její porážce) v roce 1918 (za pomoci spojenců) lepší Ústavu - a stal se například rakouským kancléřem, tedy premiérem - byl by se stal velkým evropským státníkem. Takto byl jen velkým státníkem československým... Já si však myslím, že je relativně snadné rozbít velký stát a založit si stát menší, svůj, v němž jsem vládcem. Mnohem náročnější a obdivuhodnější je velký stát nerozbít, nýbrž reformovat a zlepšit. Spolu s Abrahamem Lincolnem nemám vysoké mínění o lidech, kteří chtějí být raději „Caesarem ve vesnici, než druhým v Římě“ (touto parafrází Shakespearea označil vůdce jižanské rebelie, pokusu o rozbití USA a vytvoření státu jejich, menšího, ale jejich, v němž mohou být Césary...).

Mají monarchie, tak, jak dnes v Evropě existují, význam i pro budoucnost?

Ano, a naprosto. Jen se podívejme, jak dobře svým občanům slouží - v Británii a Španělsku; Nizozemí, Belgii a Lucembursku; Dánsku, Švédsku a Norsku; ale i v Monaku a Lichtenštejnsku. Představují pro své obyvatele zdroj jednoty a loajality v jinak ideově fragmentované a radikálně pluralitní postmoderní evropské společnosti.

Dočkali jsme se přímé volby prezidenta, jaké úpravy by to mělo znamenat ohledně jeho pravomocí?

Především bychom tu blbost měli co nejrychleji zrušit a vrátit se k původní volbě prezidenta nepřímé. Zavedení přímé volby prezidenta v našem ústavním systému považuji za největší chybu Nečasovy vládní koalice a dodnes se divím, jak jinak celkem rozumní lidé mohli na to přistoupit.

Má český prezident, který zase tolik moci nemá, sídlit na Hradě, sídle českých králů?

Ano, pokud máme prezidenta a prezident je hlavou státu, protokolárně nejvyšším ústavním činitelem, pak má sídlit na Hradě.

Roman Joch

* 27. října 1971, Banská Bystrica

český liberálně-konzervativní politik, publicista, politický komentátor

1994–1996 zahraniční tajemník Občanské demokratické aliance

2001–2003 místopředseda Konzervativní strany

od roku 2003 ředitel Občanského institutu
na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické přednáší předmět Politické ideologie.

od srpna 2010 do října 2012 poradce premiéra Petra Nečase v oblasti zahraničí a lidských právKlíčová slova: Roman Joch, rozhovor, Král, český králDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.