nahoru

V Indii chce najednou každý vlastní stát. Blíží se rozpad?

Daniel Deyl2. srpna 2013 • 06:00
indie telangana
indie telangana
• foto: 
Profimedia.cz

Indický parlament odpálil obří sud se střelným prachem, když vyhlásil nový stát v rámci tamní federace. Po celé čtvrtdruhamiliardové zemi se okamžitě rozhořel požár separatismu.

I v příslovečně liknavé Indii se věci dokážou dít pořádně rychle. V úterý doporučil indický federální parlament vládě, aby vyhlásil území zvané Telangana novým, devětadvacátým státem.

Na druhý den se Indie probudila do nepokojů všeho druhu. Zatímco v Telanganě se slavilo, ve zbytku obrovitého státu Andrapradéš, do něhož řečené území dosud patří, na desítkách míst demonstrovaly proti parlamentnímu rozhodnutí celkem statisíce lidí.

A bylo hůř. Na mnoha míst Indie, od státu Karnataka na jihozápadě země (je tam například technologické středisko Bangalore) až po Assám na severovýchodě (kus země sevřený mezi Bangladéšem, Bhútánem a Myanmarem, někdejší Barmou), se během čtyřiadvaceti hodin zformovala hnutí žádající analogická vyhlášení jejich "samostatných" států v rámci indické federace. Nejaktivnější jsou ve smyslu požadavků větší míry autonomie příslušníci národa Bodo, původní obyvatelé Assámu.

Zároveň se v téže kratičké době probrala z nečinnosti  hnutí, jejichž konečným cílem je kompletní odtržení od Indie. Něco takového bylo dosud považováno za extrémní požadavek bez reálné naděje na úspěch. Právě tak ovšem donedávna vypadalo přání obyvatel Telangany vyhlásit vlastní stát.

 

 

Separatistické tendence v Indii by mohly řádně promluvit do již tak křehké geopolitické rovnováhy jižní Asie, o možných nepředstavitelných humanitárních dopadech případných následných konfliktů ani nemluvě. Indický poloostrov až po Himálaj obývá 1,21 miliardy etnicky zcela nesourodých lidí (jen oficiálně uznaných kmenů, tvořících dohormady něco přes sedm procent obyvatel Indie, je 212). Tito lidé mluví mnohdy navzájem nesrozumitelnými jazyky, když jen těch úředních je 22.

Všude na světě by taková směs již dávno vyvolala občanskou válku; Indie však od nabytí samostatnosti v roce 1947, kdy se od ní odtrhla převážně muslimy obývaná území tvořící dnešní Pákistán a Bangladéš, žije v relativním míru. Pro srovnání: jen o málo lidnatější, ale etnicky a kulturně podstatně homogennější Čína dokáže udržet územní celistvost pouze za použití trvalých represí a hrubé síly. Ve srovnání s nervozitou, již v Pekingu vyvolává separatismus na jihu a západě země (o Tchaj-wanu nemluvě), má indická federální vláda v tomto ohledu velmi klidný život.

Vyhlášení Telangany coby devětadvacátého státu indické federace může tento klid narušit. Území bylo (a formálně dosud je) součástí státu Andrapradéš, jenž zabírá značnou část východního pobřeží Indického poloostrova. Je však neúrodné, bez přímého přístupu k moři a je podstatně chudší a méně vzdělaný než zbytek státu.

Jak už to chodí, tamní obyvatelé se domnívají, že je to důsledek dlouhodobé diskriminace ze strany bohatších přímořských oblastí. Parlament, v němž má většinu liberálně - či levicově - orientovaný Indický národní kongres, došel k názoru, že odtržením Telangany od Andrapradéše uklidní sílící napětí mezi obyvateli obou území. Jestli tím nezažehli požár ještě daleko ničivější, se dozvíme brzy.

Daniel Deyl


Diskuse ke článku