nahoru

Rada pro prezidenta: Nekouřit a nepít

Stanislav Drahný1. srpna 2013 • 16:05
Miloš Zeman
Miloš Zeman
• foto: 
Stanislav Krupař

Také jste si dělali starost o zdraví Miloše Zemana, poté, co jste ho viděli nejrůzněji klopýtat a motat se? Asi oprávněně.

Zdá se, že u pana prezidenta jde o stav závažnější než je prostá viróza, o níž mluvili jeho spolupracovníci v souvislosti se s smutným pohledem na našeho nejvyššího představitele, jak odemyká korunovační klenoty. Prezidentovy potíže zaujaly i lékaře. Ve středu se proto kvůli zdravotnímu stavu prezidenta Zemana poprvé sešlo dvanáctičlenné lékařské konzilium pod vedením ministra zdravotnictví Martina Holcáta.

Ten potvrdil, že prezident má cukrovku, nikoliv však prý tak závažnou, aby ho ohrožovala na životě. Podrobnosti ministr slíbil sdělit v pátek na tiskové konferenci věnované prezidentovu zdravotnímu stavu. Mezitím ČTK vydala informaci, že při odběru krve naměřili Zemanovi hladinu cukru 11 (normální hodnoty jsou od 3,3 do 6,3).

Další informaci o prezidentově zdravotním stavu prozradil jiný člen konzilia – fyzioterapeut Pavel Kolář. Podle něho trpí Miloš Zeman postupným oslabováním (odumíráním) nervů v nohách, tedy neuropatií.

O co jde? Představme si nervy jako rozvětvené kořeny stromu, které vedou z míchy do končetin. Lidem, kteří trpí neuropatií, jakoby tyto kořeny od konců usychaly. Následkem je špatná (nejistá) chůze, snížená citlivost končetin, mravenčení. Neuropatie většinou postihuje dolní končetiny, někdy i ruce.

Jedna z prvních věcí, kterých by se takto postižený člověk měl zříci, je alkohol. A to pokud možno úplně. Tato látka, jak známo, působí jako nervový jed a nervy oslabuje. U lidí, kteří alkohol dlouho pravidelně nadmíru konzumují, může dokonce vyvolat neuropatii sám o sobě. (Proto staří alkoholici často tak „divně“ chodí, i když nepijí.)

INFOBOX

Nejčastější příčiny neuropatie

Cukrovka. Riziko stoupá s délkou trvání choroby. K poškození nervů dochází nejčastěji u lidí, kteří mají cukrovku už delší dobu

Nedostatek vitamínu B12, kyseliny listové a dalších vitamínů B

Poškození nervů způsobuje celá řada infekčních a autoimunitních chorob, často například opary a borelióza

Alkoholizmus. Neuropatii pravděpodobně vyvolává přímé poškození nervů alkoholem v kombinaci se špatnou výživou a nedostatkem vitamínů

Pokud má prezident Zeman cukrovku, měl kromě úplné abstinence přestat i kouřit. Při této nemoci se totiž ucpávají cévy, čemuž kouření tabáku také napomáhá. Z ucpaných cév pak vznikají tzv. diabetické nohy. Tedy závažná poškození dolních končetin, které v nejhorším případě končí amputací.

Bylo by dobře, kdyby prezident Miloš Zeman změnil své návyky a radám lékařů popřál sluchu. Nikdo z nás – ať již jsme Miloše Zemana volili či nikoliv – si asi nepřeje, aby Česku vládl z invalidního vozíku muž s alkoholem a cigaretou v ruce.

INFOBOX

Projevy diabetická neuropatie

Ztráta citu v nohách

Poruchy srdeční frekvence a krevního tlaku

Poruchy funkce trávicího systému (zácpy nebo naopak průjmy)

Poruchy erekce a vyprazdňování močového měchýře

Nadměrné pocení v horní polovině těla

Zdroj: Wikipedie

Stanislav Drahný
Diskuse ke článku