nahoru

Obviněný = odsouzený. Jak to chodí u čínského soudu

Daniel Deyl31. července 2013 • 06:00
čína
čína
• foto: 
Profimedia.cz

Čínu čeká proces s vysoko postaveným politikem Po Si-lajem. Šarádu v americkém stylu však nečekejte - o rozsudku je již rozhodnuto předem, jak je v Číně zvykem.

Kdyby to bylo ve Spojených státech, byla by ze soudu s (dnes již bývalým) mocným mužem reality show na půl roku. V Česku by alespoň mohli dávat přímý přenos. V Ťi-nanu, kde v nejbližších dnech či týdnech ukončí rozsudek kariéru jednoho z nejbarvitějších čínských politiků, se nic takového dít nebude.

Nikdo ze zúčastněných právníků se nestane mediální hvězdou, ani se při příchodu do soudní síně nebude muset prodírat davy demonstrantů požadujících ten či onen výsledek procesu. Důvod je jednoduchý: ne že by Číňany Poův osud nezajímal, ale o všem podstatném již bylo rozhodnuto.

Proces, jenž bude následovat, je víceméně formální věc. Člověku odkojenému římským právem to připadá nesmyslné, ale čínská realita nejenže už je taková: co víc, většině tamních lidí takový stav vyhovuje.

Soudy nezjišťují vinu, jen trestají

Je to méně absurdní, než se může na první pohled zdát. Podle čínského pohledu na justici nejsou soudy v zemi od toho, aby zjišťovaly vinu či nevinu, nýbrž aby trestaly.

Však také podle dobře informovaného serveru China Law Blog bylo před čínskými soudy v letech 2006-2011 usvědčeno 99 procent obviněných. Jak je to možné, když čínské právo vypadá na papíře po věcné stránce plus minus podobně jako euroamerické?

Když v roce 1911 padl poslední císař, vytvořili revolucionáři právní systém založený na principech římského práva - odtud teoretická příbuznost se západní justicí. Jak však praví čínské úsloví, "právo je právo, ale život je život". Odráží přes dva tisíce let starý rozpor mezi dvěma právními doktrínami, konfuciánskou a legalistickou.

První z nich dává přednost osvětě, výchově a prevenci, řekli bychom dnes. Druhá se nezabývá filosofickými otázkami smyslu bytí, nýbrž pragmatičtěji dodržuje disciplínu. Oba vlivy mají v čínské justici své místo dodnes.

Výsledkem stav, v němž je soud až poslední instancí vymáhání práva. Než se v Číně pustíte do sporu, měli byste mít na paměti několik věcí: 1) místní má vždy ve sporu s cizincem výhodu. 2) dobré kontakty jsou ještě mocnější zbraní než na Západě (a není to vnímáno jako korupce). 3) hlavním proviněním je nestandardní jednání a vyvolávání rozruchu. 4) k dobrému tónu patří vyřešit spor - trestní či civilněprávní - mimosoudně.

Návrat Maových časů

To vrací řeč k Po Si-lajovi, který ta pravidla postupně porušil všechna. Nejprve o sobě dal vědět - coby jeden z potomků vůdců Mao Ce-tungovy generace - jako "princátko", synáček-playboy. Pozdější spojenectví s prezidentem Ťiang Ce-minem jej postupně vyneslo (přes funkce starosty města Ta-lien a posléze zástupce guvernéra celé provincie Liao-ning na severovýchodě země) až do politbyra.

Za vlády nedávno odstoupivšího prezidenta Chu Ťin-tchaa se však střízlivější členové politbyra zalekli jeho ranařského stylu (byl například hlavním iniciátorem masového pronásledování příznivců cvičení fa-lun-kung). Odsunuli jej proto z Pekingu na vedlejší kolej, do chudobou a zločinem prolezlého města Čchung-Čching.

A právě tam Po zdivočel docela. Vyhlásil návrat Maových časů a boj proti organizovanému zločinu. Mezi tamními boháči prováděl čistky, za něž by se ani sám Mao stydět nemusel (jen své oběti až na dvanáct výjimek nepopravoval) a používal k tomu metod i na čínské poměry brutálních.

Po Si-laj Po Si-laj Foto Profimedia.cz

Jeho výstřelků si začali všímat i na Západě: za tažení proti fa-lun-kungu si vysloužil ovbvinění před aktivistickým soudem ve Španělsku a Britové vehementně protestovali proti tomu, že úřady pod jeho vedením zazdily vyšetřování vraždy svého obchodníka Neila Heywooda, v níž podle všeho měla prsty i Poova manželka.

Hlásím se do vedení strany

Vtip je v tom, že Čung-čching se za Poovy vlády (de facto vlády, de iure byl "jen" vedoucím tajemníkem komunistické partaje) obrovsky ekonomicky pozvedl. Růst životní úrovně a boj s "mafiány" mu mezi místními zajistily vysokou popularitu. Že se postupem doby stále častěji stávali terčem jeho represí prostě mocenští konkurenti, už veřejné mínění tolik nezajímalo, jak to bývá.

Kombinace toho všeho dala někdejšímu princátku dávku sebedůvěry, která mu zlomila vaz (či přinejmenším kariéru). Dopustil se kardinálního hříchu: v zemi, která je zvyklá veškeré důležité věci vyřizovat za zavřenými dveřmi, si opovážil veřejně kandidovat na samotnou mocenskou špičku země, do stálého výboru politbyra. Tím si zřejmě ukousl větší sousto, než jaké byl schopen sežvýkat.

Když Po viděl, že v reformně a liberálně (pojmy jsou relativní) laděném Pekingu má více odpůrců než příznivců, měl se v březnu 2012, těsně po výměně vládnoucí garnitury, pokusit o puč. V rozhodujícím okamžiku však (podle spekulací západního tisku, spolehlivě o těch událostech víme minimum) přišel o podporu někdejšího mentora Ťianga, jenž udržuje dobré vztahy s armádou.

A to byl podle všeho Poův konec. Na přelomu března a dubna loňského roku přišel o všechny funkce, byl vyloučen z komunistické strany a zatčen. Od té doby čeká na soud. Je příznačné, že oficiálně čelí obvinění za činy, jichž se měl dopustit před léty coby muž číslo dvě provincie Liao-ning. Vládnoucí garnituře by se nehodilo přiznávat spory vedoucí až na samotný vrchol.

20 let je realistický odhad

Na Západě by Poovi právníci rozebírali do nejmenších podrobností, z čeho přesně je jejich klient obviněn, a hledali by jak ho dostat ven na tu či onu technikálii.

V Ťi-nanu však bude jedinou relevantní otázkou výše trestu. Dvacet let je realistický odhad, tvrdí například znalec čínských poměrů Jacques DeLisle z Univerzity v Pensylvánii.

Ve třiašedesáti letech je to pro Po Si-laje jistě jiný vrchil politické dráhy, než jaký si představoval. Nám na Západě zbývá mudrovat, jestli si myslíme, že je to dobře nebo špatně.

Daniel Deyl


Diskuse ke článku