nahoru

Tak už i ve Štrasburku vědí, že jsme policejní stát

Lubomír Heger31. července 2013 • 06:00
Násilí na slabých  je vždy signálem slabosti a strachu.
Násilí na slabých je vždy signálem slabosti a strachu.
• foto: 
Jan Šibík

Policisté v Aši byli včera laskavě seznámeni s faktem, že naše země kdysi podepsala Úmluvu o ochraně lidských práv. Zatýkání bez řádného důvodu, kroucení rukou, nasazování pout a údery pěstí - to vše může být v jiných koutech Evropy označeno za nelidské ponižování. Chápete, příslušníci?

Případ 58letého Vladimíra K. (příznačné jméno) podrobně rozebírá server Ligy lidských práv. Zajímavé na něm je, že když budete chtít, můžete z kauzy vyvodit i zcela opačné závěry, než k jakým došel český ombudsman a posléze Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Vladimír K. se vracel v noci z baru opilý. Před zadržením močil kdesi na veřejném prostranství. Neměl občanku, odmítl po převezení na vyšetřovnu dýchat do balonku, odmítal se nechat odvést na celu a kopal do dveří, když byl v cele připoután ke kovovému oku.

Něco podobného se mohlo udát kdekoli na světě, třeba v sousedním Německu - a také že se to tam celkem pravidelně děje. Uniformy v našich zeměpisných šířkách nemají rády odmlouvající opilce. Celkem správně předpokládají, že většina populace jim ochotně odkýve, když dají držkujícím flámům občasnou nakládačku, dokud bude zachován noční klid.

Je dobře, že uspěl zrovna nemrava z Aše

Naštěstí platí, že vstupem do baru se člověk dobrovolně nezříká svých lidských práv. Čehože? Lidských práv a základních svobod, soudruzi příslušníci. Mezi ně patří například svoboda myšlení, svoboda projevu a právo na spravedlivé řízení.

Jinými slovy, odmlouvání opilce ještě nezakládá legální (ani legitimní důvod) jej spoutat a zmlátit. Možná to nebyl ten nejvhodnější případ pro Štrasburk, pakliže má právě odsud přijít první impuls k umravnění Policie ČR. České Budějovice z počátku července by jistě poskytly lepší příklady policejní zvůle. Ale je vlastně dobře, že ve Štrasburku uspěl právě nemrava z Aše.

Ukázal totiž na základní limity našich pomocníků a ochránců. Ti začnou střílet jiskry jako nějaká vánoční prskavka, kdykoli někdo nesplyne s kafkovskou rolí Josefa K. a postaví se na rozhodný odpor. Nikoli fyzický a primitivní (takových případů je relativně málo, jakkoli se zrovna ony hodí na vyzkoušení chvatů z policejní akademie), nýbrž verbální a racionální.

Nezáleží na tom, jestli má dotyčný v sobě zrovna dvě promile alkoholu, pakliže je schopen vznést logickou námitku proti postupu policie. Třeba: "Bydlím 50 metrů odsud, pojďte se mnou, a já vám občanku ukážu". Podle ombudsmana Pavla Varvařovského Vladimír K. právě takový postup navrhl.

"Ve 21. století by se lidé měli normálně zatýkat, a ne předvádět takové tyjátry a demonstrace síly v případech, kdy podezřelý nevypadá, že by chtěl úplně střílet," říká Varvařovský. Nepřipomíná to něco z poslední doby?

Nechraňte, jen pomáhejte, prosím

Je to vlastně negativ obrázku, jaký byl běžně k vidění ještě v polovině 90. let. Kriminalita bujela přímo před očima, po ulicích se pohybovali zločinci propuštění na amnestii a uniformy všechno pozorovaly skrčeny v autech ve strachu, že budou obviněny z estébácké zvůle.

Pak přišel Czechtek a dnes je situace právě opačná. Ulice chvílemi připomínají nějaký latinskoamerický stát těsně po převratu. Pomocníci a ochránci nabyli na první pohled obrovského sebevědomí. Bohužel jen na první pohled, protože masky, beranidla, pouta a facky nesvědčí zrovna o sebevědomí skutečném.

Ve skutečnosti by všem prospělo, kdyby se uniformy až na výjimky (mafie, terorismus, rowdies) prostě vykašlaly na druhou část svého okřídleného hesla (chránit) a soustředily se jen na tu první (totiž pomáhat).Diskuse ke článku